İlişkiye Girerken Ağrı

İlişkiye Girerken Ağrı Yaşayan Kadınlar İşte Sebepler 

Ağrılı cinsel ilişkinin birçok sebebi vardır. Bu sebepler şunlardır:

  • Kadın genital dış bölgesinin iltihabı, o bölgenin aşırı duyarlı olması, o bölgeye uygulanan sabun,ilaç veya kozmetik maddelere karşı gelişen alerjik duruma bağlı tahriş, yine o bölgedeki özellikle herpes (uçuk) virüsüne ait enfeksiyonlar.
  • Vaginal bölgeye ait enfeksiyonlar (mantar,bakteriyel, paraziter) , normal doğum sonrası dikiş yerlerinde meydana gelen düzensiz yara iyileşmesi, normalden daha sert kızlık zarı.
  • Menopoz ve emzirme döneminde östrojen azlığına bağlı vaginal kuruluk.
  • İdrar kesesi ve idrar yolu iltihabı, kronik kabızlık.
  • Rahimde ur (myom) veya yumurtalıkta kist olması, rahim ve yumurtalık bölgesinde iltihap, ayrıca endometriozis (rahim içi tabakanın karın içinde de bulunması) hastalığıdır.

Bu durumlara rastlanmadan psikolojik olarak da ağrılı ilişki görülebilir.

 

Ağrılı cinsel ilişkisi olan bayanlar mutlaka doktora başvurmalıdır. Çünkü doktor tarafından yapılan muayenede ağrılı ilişkiye sebep olabilecek iltihap, ur, kist, endometriozis (rahim içi tabakanın karın içinde de olması), östrojen azlığına bağlı vaginal kuruluk gibi tıbbi açıdan tedavisi gereken bir durum saptanabilir. Bu durumların tedavisi ile de ağrılı ilişki ortadan kalkar.

Ağrılı cinsel ilişki tedavisi sebebe yönelik yapılır. Sebep iltihap ise anti-mikrobik tedavi yapılır. Vulva (kadın dış bölgesi) tahrişine bağlı ise; bu tahrişi yapan maddelerden bayanın uzak durması tavsiye edilir. O bölgenin temiz ve kuru olmasına dikkat edilmesi gerektiği anlatılır. Sıkı elbiselerden uzak durulması önerilir. Sebep ur (myom), kist veya endometriozise bağlı ise ona yönelik tedaviler yapılır. Ağrılı ilişkide eğer tıbbi açıdan patoloji bulamazsak uygun vakalarda bio-feedback tedavi uygularız. Bu tedavi ile bayanın vagen bölgesi kaslarını kontrollü bir şekilde kullanmasını sağlayıp problemi çözümleriz. Ağrılı ilişkinin diğer sebebi psikolojik de olabilir. Bu durumda ise eşlerin beraber tedavi edilmesi gerekir. Böyle durumlarda eşleri cinsel sağlık konusunda uzman psikiyatriste yönlendiririz.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir