Hamileyken Balık Yemelimiyim?

Hamileyken Balık Yemelimiyim?

Hamilelik süresince büyük balıkları yüksek civa içerdikleri için genellikle önerilmemektedir. Ancak ton balığı ise büyük olmasına rağmen genelde düşük civa içeren balıklar sınıfındadır. Bu sebeple ton balığı tüketmenizde hiçbir sakınca yoktur, aksine yararı vardır; çünkü ton balığı yüksek oranda Omega 3 içerir, doymuş yağ oranlarının düşüktür ve yüksek kaliteli proteini nedeni ile deniz ürünleri içinde en uygun olanıdır.

Ancak şunu da önemle belirtmeliyiz ki uzmanlar haftalık ton balığı tüketiminde sınırlamalar koymuştur. Bu sınır haftada 2 porsiyondur. Gebelik boyunca haftada 2 seferi geçmemek kaydı ile 80 gramlık kutu light ton balığı yemenizi öneririz.Ton balığı hazır kutulanmış konserve ya da   bütün eti biftek gibi ızgara şeklinde tüketebilirsiniz. Bizim önerimiz ise gebelik boyunca konserve ve light olarak adlandırılan yağsız ton balığı tüketilmesidir.

Son yıllarda tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de sushi kültürü yaygınlaşmıştır. Artık açılan lokantaların yanı sıra marketlerde de sushiye rastlanır olmuştur. Sushi Japon mutfağında özel bir yeri olan, çiğ balığın özel yöntemlerle marine edilmesiyle oluşan bir yemek türüdür.

Hamilelikte Çiğ Balık Sushi Yenilir mi ? 

Çiğ olarak yenen bir balık olduğu için elbette ki bazı bebeğiniz için bazı sakıncaları vardır. Şöyle ki bu balıktan bünyenize yerleşen parazitler sizin yediğiniz yiyeceklerden bebeğinizin yeterince yararlanamamasına neden olabilir. Daha ciddi bir tehlike ise dondurulup daha sonra çiğ olarak hazırlanan bu balık türünde listeria adı verilen bakterinin anne sistemini etkilemesi ve enfeksiyonlara yol açabilmesidir. Sonuç olarak hamilelere sushiyi önermiyoruz. Tüm etlerin ve balıkların mikroplardan arındırılmış olması için pişmiş olarak tüketilmesini öneriyoruz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir