Tarlusal nasıl kullanılır ne ilacıdır ve ne işe yarar hakkında merak edilenler

302

Tarlusal, var olmayan veya düzensiz menstrüel dönemler veya anormal uterin gibi durumların tedavisinde kullanılır. Tarlusal, endometriyal hiperplazi (uterus kanserine yol açabilecek bir durum) riskini azaltmak için de kullanılır.Kısacası tarlusal bir adet söktürücüdür.

Kadınlarda adet düzensizliği ortak bir sorundur. Adet düzensizliği kalmak isteyenlerde probleme neden olabilir. Ayrıca bazı kadınlarda adet görmeme yada aşırı kanama görülebilir. Tarlusal bu rahatsızlıklara iyi gelmektedir. Tarlusal hekim önerisi olmadan kullanılmamalıdır. Ayrıca hekimin önerdiği şekilde düzenli kullanmakta fayda vardır. Tarlusal kullanımı sonrası düzensiz kanama veya lekelenmeler olabilir. Tarlusal kullanımı sonrası yaşadığınız septomları not alın ve hekiminize bildirin.

 

 

Sitemize tarlusalla ilgili yoğun sorular almaktayız. Bu sorulardan biride tarlusalın gebelikten koruyup korumadığı dır. Sevgili hanımlar tarlusal gebelikten korumaz yada var olan bir gebeliği sonlandırmaz. Şayet düşünmüyorsanız etkili bir korunma yöntemi tercih edin. Şayet gebeyseniz kesinlikle tarlusal kullanmayın bu gebeliğiniz açısından çeşitli komplikasyonlara yol açabilir.

Her ilacın yan etkisi olduğu gibi tarlusalda bir takım yan etkilere sahiptir. Tarlusal hapın yan etkiler şunlardır.
Lekelenme, adet döngüsünde değişimler,baş ağrısı,uyku düzeninde değişim, gögüslerde hassasiyet, kilo alma,görme ile ilgili problemler, kaşıntı, cildin sararması,uyuşma. Bu komplikasyonlara sahipseniz mutlaka ilacı reçete eden doktorunuza durumu bildirin.

Tarlusal hap düşük yaparmı ? Bu soruyu sıklıkla alıyoruz ve kesinlikle bu ilacın kullanılmamasını öneriyoruz. Gebeliği tarlusal sonlandırmaz ancak gelişimsel ve zihinsel problemlere yol açabilir. Şayet istenmeyen bir gebelik söz konusu ise mutlaka bir kadın doğum uzmanına görünün. Diyabeti olanlar,sigara ve alkol içenler, tiroid problemi olanlar, böbrek yetmezliğine sahip olanlar, astım ve yüksek tansiyon hastalarıda tarlusal hapı hekim önerisi olmadan kullanmamalıdır.

Sevgili takipçilerimiz ; Daha önce tarlusal hap kullandınızmı ? Şayet kullandıysanız ne gibi etkileri gördünüz ? Tarlusal hap bittikten sonra ne zaman adet oldunuz ? Konuya dair soru ve deneyimlerinizi bizlerle bu başlık altından paylaşabilr, bir çok kişiye bilgilerinizle ışık olabilirsiniz. Sağlıklı günler diliyoruz..
2 thoughts on “Tarlusal nasıl kullanılır ne ilacıdır ve ne işe yarar hakkında merak edilenler

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir