İsilik nedenleri belirtileri ve tedavisi

157

Çok çeşitli cilt döküntüleri mevcuttur.En yaygın döküntü tiplerinden biri de isiliktir. Genelde bebeklerde ve çocuklarda sıklıkla görülür fakat her yaş gurubu durum dan etkilenebilir..İsilik  cildinizi kırmızıya çeviren cilt tahrişidir. Genelde küçük kırmızı benekler şeklindedir. Ve aşırı yanma kaşıntıya yol açabilir..

İsilik sıcak ve nemli hava koşullarında çocukları ve yetişkinleri sık sık etkileyen bir cilt durumudur.İsiliğin nedeni genellikle cilt yüzeyindeki sürtünmedir. Yetişkinler genellikle bacaklarında, iç uyluklar veya kol altında  gibi, birbirlerine sürtünen isilik döküntüleri geliştirirler. Bebekler sıklıkla boyunlarında isilik  döküntüsü oluştururlar, ancak koltuk altı, dirsek ve uyluk gibi cilt katlanmalarında da gelişebilirler.Isıya maruz kalmanın görünümü, fazla terin cilde depolandığı yere bağlıdır.

 

 

 

İsiliğe ne neden olur ?

İsilik gözenekler tıkandığında oluşur ve ter atmasına izin veremez. Daha sıcak aylarda, daha sıcak iklimlerde ve yoğun egzersiz sonrasında gerçekleşmesi daha olasıdır. Bazı giysilerin giyilmesi, isiliğe yol açabilir ve  losyonlar , kremler  isilik  döküntülerine neden olabilir.
Aşırı terleme meydana gelirse ter bezi kanalları tıkanabilir ve bu terin belirli bir bölgeden buharlaşmasına izin verilmez. Buda isiliğe yol açabilir.

İsilik

İsilik genellikle sivilce veya küçük kabarcıklar kümesi gibi görünüyor.İsiliğin ortak belirtileri ince, engebeli, kaşıntılı döküntü, cilt yanması ve dikenli  bir histir.
boyun
kasık
Göğüslerin altında
Dirseklerin altın da
koltuk altı bölgesi

İsilik döküntüsü çok fazla terlediğiznde olur. Ter, cildinizin altında sıkışmakta ve ter bezlerini tıkamaktadır. Gözenekleriniz ter atamıyorsa, döküntüye maruz kalabilirsiniz..Yüksek vücut ısısına sahip olmak, aşırı giyinmek veya sıcak bir ortamda olmak da buna neden olabilir. Belirtiler genellikle yetişkinlerde ve çocuklarda aynıdır.Vücuttaki herhangi bir yerde görünebilir ve yayılabilir, ancak diğer insanlara bulaşıcı değildir.İsilik serin bölgelerde kalarak ve gevşek giysiler giyerek önlenebilir.

İsilik önlenebilirmi ? 

Çoğu durumda, isilik döküntüsünden kaçınılabilir. Sıcak havalarda, kendinize veya çocuğunuza hafif pamuklu giysiler giydirin. Pamuk, cildinizde ki nemi emmeye yardımcı olur. Hava sıcaksa, klimayı açın veya serin ve kuru kalmanıza yardımcı olmak için bir fan kullanın. Cildinize sürtünen giysilerin neden olduğu tahrişi önlemek için gevşek kıyafetler giyin.

İsilik teşhis ve

İsilik teşhisi, özellikle bilinen sıcaklığa maruz kaldıktan sonra, belirli cilt bölgelerinde karakteristik döküntüler görerek yapılır. Bir doktor genellikle döküntüyü  görsel olarak inceleyerek tanı koyabilir. Bununla birlikte, karmaşık veya atipik durumlarda cilt kültüründen, deri kazıntılarından veya biyopside teyit gerekebilir.

Döküntü ciddi ise, doktorunuz acınızı veya rahatsızlıktan kurtulmanıza yardımcı olmak için bir losyon önerebilir. İsiliği etmek için bebek pudrası, krem kullanmayın.Bunlar gözenekleri tıkayabilir. İsiliği etmenin en etkili yolu isilik olan bölgeyi serin tutmaktır. Bu durumda yapmanız gereken sık sık soğuk duş almanızdır.

Benzer İçeriklerimiz

Diz ağrısı nedenleri ve tedavisi Diz ağrısı , akut yaralanmalardan tıbbi durumun komplikasyonlarına kadar pek çok nedenden kaynaklanan yaygın bir sorundur.Diz ağrısı, dizin belirli bir bölgesine lokalize edilebili...
Gebelikte kalça ağrısı neden olur ? kalça ağrısı neden olur ? heyecan verici bir evredir. Bununla birlikte, vücudunuz değişik ağrılara maruz kalabilir. Kalça ağrısı, karşılaşabileceğiniz yaygın bir ...
Meme kanserin de risk faktörleri , bir çok kadının kabusudur. Günümüz de görülme sıklığı artan meme kanserinin , meme kanserinin belirtilerini ve evde meme muayenesi ile ilgili detayları bul...
Kemik kisti nedir nasıl tedavi edilir ? Basit bir kemik kisti olarak da bilinen unikameral bir kemik kisti, sıkıştırılmış lifli doku ile kaplı, kemik içindeki sıvı dolgulu bir boşluktur.Biraz daha açarsak ; Kemik kistler...
Skolyoz nedir tedavisi varmıdır ? İdyopatik skolyoz, omurga deformitesinin en yaygın türüdür. Skolyoz, omurganın kemiklerinin bükülmesine ya da döndürülmesine neden olur; böylece sırtın ortasında düz bir çizgi yeri...
Yumurtalık kanseri belirtileri ve tedavisi Kadın üreme sisteminin paraçasıdır yumurtalıklar. Rahmin Sağ ve sol tarafında bulunmaktadır. Jinekolojik kanserler arasın da 2. sırada sıklıkla görülmektedir.Yumurtalık kanseri ned...Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.