Saç dökülmesi neden olur ?

287

hem erkekler hem de kadınlar için ortak bir sorundur ve sorun  erkeklerde daha sık görülür. dökülmelerinin nedeni  , genetik ,yaşlanmadan hormonlara ve bir çok hastalığa kadar faktörden kaynaklanabilir. Bir çok vakası genetik kaynaklı olmasına rağmen, diğer nedenler kolayca engellenebilir. Sağlıksız beslenme, beslenme yetersizliği, kimyasal olarak saç ürünleri, reçeteli ilaçlar ve stres saç dökülmesine neden olabilir.Saç,saç dökülmesi,saç dökülmesi ,saçlar neden dökülür,saç dökülmesi sebepleri,saç dökülmesine ne iyi gelir,saç dökülmesi ile ilgili tüm bilgileri makalemizin devamın da bulabilirsiniz.

Erkeklerde daha sık görülür. Ancak nadir durumlarda, kadınlarda da olabilir. Birçok faktörle ilişkilendirilebilir. Saç dökülmesinin birçok nedeni vardır. Kadınlar doğumdan sonra saç dökülmesini fark edebilir. Çok fazla stres altındaki insanlar farkedilebilir saç dökülmesini görebilirler. Bazı hastalıklar ve tıbbi tedaviler saç dökülmesine neden olabilir.

Demir eksikliği vitamin ekskliği saç dökülmesine neden olabilmektedir.Temel tıbbi durum: Saç dökülmesi hastalığın ilk belirtisi olabilir. Tiroid hastalığı ve anemi gibi yaklaşık 30 hastalık, saç dökülmesine neden olur. Hastalığın ile saç dökülmesi sıklıkla durdurulabilir veya tersine çevrilebilir.

Hastalık: Bir hastalıktan sonra önemli miktarda saç dökülmesi oluşabilir. Büyük bir ameliyat, yüksek ateş, ciddi enfeksiyon veya hatta grip saç dökülmesine neden olabilir.

Bazı tedavileri: Radyasyon tedavisi ve kemoterapi saç dökülmesine neden olabilir. Bu saç dökülmesi genellikle geçicidir, ancak büyük sıkıntıya neden olabilir.

Doğumda yapmak: Doğum yaptıktan sonra bazı kadınlarda belirgin saç dökülmesi yaşanır. Düşen östrojen seviyeleri bu tip saç dökülmesine neden olur. Saç dökülmesi geçicidir.

Menopoz: Saç dökülmesi menopoz sırasında yaygındır. Bu kayıp genellikle geçicidir.

Stres: Travmatik bir olay yaşamak (örneğin, sevilen birinin ölümü veya boşanma) saç dökülmesine neden olabilir.

Kilo kaybı:

Saç dökülmesi genellikle kilo kaybından 3-6 ay sonra ortaya çıkar. Bu saç dökülmesi çok yaygındır.

Vitamin A: Çok fazla A vitamini saç dökülmesine neden olabilir.

Demir: Yeterli miktarda demir almamak saç dökülmesine neden olabilir. Demir eksikliğiniz varsa ve saç dökülmesi sorunuyla bağlantılı olduğunu düşünebilirsiniz, diyetinize daha fazla fasulye ilave etmek fena fikir değil.

Yeme bozukluğu: Bir insanda yeme bozukluğu varsa, saç dökülmesi yaygındır.

Pek çok şey saç dökülmesine neden olabilir . Saç dökülmesi yaşıyorsanız mutlaka bir dermatoloğa görünün.Bir dermatologun önerdiği prosedür türü, ne kadar saç kaybettiğinize bağlı olacaktır. Saç telafisi semptomunu kötüleştirebildikleri için rafine edilmiş gıdalardan kaçının. Çok çeşitli sebze, taze meyve ve tahıl yiyerek sağlıklı bir diyet alın.

Çinko, selenyum ve magnezyum gibi saç büyümeniz için gerekli besin maddelerine dikkat edin. Diyetinize dahil etmeniz gereken diğer besin maddeleri folik asit, protein, vitaminler ve mineralleri içerir.

Benzer İçeriklerimiz

Bacak ağrısı nedenleri,belirtileri ve tedavisi Bu makalenin amacı, bacak ağrısı, ayak ağrısı ve diğer alt ekstremite semptomlarına neden olabilecek birçok omurga rahatsızlığının bulunduğunu vurgulamaktır. En başarılı tedaviler,...
Lökosit WBC Yüksekliği Beyaz kan hücreleri, kanın hayati bileşenleridir.Beyaz kan hücreleri, vücudunuzun bağışıklık sisteminde önemli bir rol oynar. Yabancı bir virüs veya bakteri kanınıza girdiğinde, be...
Hamilelik belirtileri en erken ne zaman belli olur... döneminizi kaçırdınız ve bu kayıp dönem aklınıza hemen gebeliği getiriyor. Aslın da gecikmesi sadece gebelikten dolayı olmuyor. Bir çok koşul adette gecikmelere sebep ola...
Tek tüple hamile kalınırmı ? Kadınlarda iki adet yumurtalık bulunmaktadır. Bunlar  sağda ve solda olmaktadır. Bazı nedenler den ötürü  , bu yumurtalıklar dan biri alınabilir. Tek yumurtalığı olan bu bayanların...
Gebelikte diyabet nedenleri ve tedavisi Şeker hastalığınız varsa ve bebek sahibi olmayı planlıyorsanız, kalmadan kan şekeri seviyenizi hedef aralığınıza yaklaştırmaya çalışmalısınız. sırasında hedef aralı...
Ağız kanseri nedir tedavisi nasıldır ? Çoğu kişi ciğerler veya göğüsler gibi vücudun bir bölümünü etkileyen kanseri duymuştur.Fakat ağzı kanserini bilen pek yoktur. Ağız kanseri, ağzı oluşturan kısımların herhangi birin...Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.