Hiperbilirubinemi nedir nasıl tedavi edilir ?

188

Hiperbilirubinemi, kanda çok fazla bilirubinin bulunduğu bir durumdur. Kırmızı kan hücreleri bozulduğunda, bilirubin adı verilen bir madde oluşur. Bebekler bilirubinden kolaylıkla kurtulamazlar . Bebeğin vücudundaki kan  diğer doku ve sıvıları biriktirebilirler . Buna hiperbilirubinemi denir. Bilirubinin pigmenti  olması nedeniyle, bebeğin cildi, gözleri ve diğer dokularında sararmaya neden olur. Buna sarılık denir.  Hiperbilirüubinin nedenine bağlı olarak, sarılık doğumda veya sonrasında herhangi bir zamanda ortaya çıkabilir. Hiperbilirübinemi , hiperbilirübinemi , hiperbilirübinemi , hiperbilirübinemi sebepleri,  hiperbilirübinemi  , hiperbilirübinemi  ile ilgili tüm ayrıntıları makalemizin devamın da bulabilirsiniz.

 

 

Hiperbilirubinin nedenleri nelerdir?

 

sırasında plasenta bilirubini atar. Bebek doğduğunda bebeğin karaciğeri bu işlevi devralmalıdır. Hiperbilirubinemi ve sarılığın çeşitli nedenleri arasında aşağıdakiler bulunur:

 

Fizyolojik sarılık. Fizyolojik sarılık bebeğin yaşamın ilk günlerinde bilirubin dışa vurma yeteneğine normal  yanıt olarak ortaya çıkar.

 

Anne sütü sarılığı. Emzirilen bebeklerin yaklaşık% 2si ilk haftadan sonra sarılık görür. Yaklaşık iki haftalık tırmanış ve üç ila 12 hafta kadar sürebilir.

 

Yeni doğan bebekte hiperbilirübinemi nasıl teşhis edilir?

Çocuğunuzun sarılığı ne zaman başlayacağı zamanlama önemlidir. Sağlık uzmanının teşhis koymasına yardımcı olabilir.

 

İlk 24 saat. Sarılığın bu türü genellikle ciddidir. Çocuğunuzun hemen hemen tedaviye ihtiyacı olacaktır.

İkinci veya üçüncü gün.  Bu genellikle fizyolojik sarılıktır. Bazen sarılık daha ciddi bir tür olabilir. Bu noktada bebeğin yeterli miktarda süt aldığından emin olmak önemlidir.

İlk haftanın sonuna doğru. Bu sarılık türü anne sütü sarılık nedeniyle olabilir, ancak enfeksiyon veya diğer nadir görülen ciddi sorunlardan kaynaklanıyor olabilir.

İkinci haftada.  Bu çoğunlukla anne sütü sarılıktan kaynaklanır, ancak nadir karaciğer sorunlarından kaynaklanabilir..

 

Bilirubinin yüksek seviyeleri bebeğinizin beynine gidebilir. Bu, nöbet ve beyin hasarına neden olabilir. Buna kernikterus denir.Hiperbilirubinemi tamamen önlenemezken, bilirubin düzeylerinin tehlikeli seviyelere yükselmesini önlemede erken tanı ve önemlidir.

 

 

Bilirubin seviyesi yenidoğanlar için normal aralığın üzerindeyse bebeğinizin tedavisine ihtiyacı olacaktır. Sarılığı tedavi etmek için bir tür floresan ışığına tabi tutulurlar. Buna fototerapi denir . Cildin ışığı emmesi, bilirubini değiştirerek vücudun bundan daha kolay kurtulabilmesini sağlar. Tedavi genellikle bir hastanede yapılır. Ancak bebekler bazen evde tedavi edilir.Sarılığı bebeğinizi güneşin altına veya bir pencerenin yakınına koyarak tedavi etmeye çalışmayın.

 

 

 

Hemolizden sarılık. Sarılık, yenidoğanın hemolitik hastalığına (Rh hastalığı) bağlı olarak kırmızı kan hücrelerinin parçalanması ile veya doğal olarak parçalanan ve bilirubin açığa çıkaran çok fazla kırmızı kan hücresinin bulunmasıyla ortaya çıkabilir.

Ayrıca emzirmenin başarısız olması ve karaciğer fonksiyonlarının yetersiz  olması sonucu sarılık ortaya çıkabilir.

 

Sarılık belirtileri

Sarılık belirtileri şunları içerir:

 

Cildin ve  gözlerin sararması

Kaşıntı

Yorgunluk

Karın ağrısı – genellikle safra yolunun tıkanıklığını gösterir

Kilo kaybı

Kusma

Ateş

Her zamankinden fazla  dışkı

Koyu renk idrar

 

Sarılık tedavileri

 

Sarılığın tedavisi tipik olarak, uygun tedavi seçeneklerini seçmek için spesifik nedenin teşhisini gerektirir . Anemi kaynaklı sarılık, kandaki demir miktarını arttırarak tedavi edilebilir; Demir takviyeleri alarak ya da demirden zengin gıdalar tüketerek. Hepatit kaynaklı sarılık, anti-viral veya steroid ilaçlarla tedavi edilebilir. Obstrüksiyondan kaynaklanan sarılık obstrüksiyonu gidermek için ameliyatla tedavi edilebilir. İlaç kaynaklı sarılık, alternatif bir ilaç seçerek ve sarılık oluşturan ilaçları bırakarak tedavi edilir.

 

Belirtilerin nedeni belirlenemiyorsa, bir doktor bilirubin düzeylerini kontrol etmek ve kan bileşimini değerlendirmek için kan testlerine ihtiyaç duyabilir . Bilirubin testleri ,  Tam kan sayımı (FBC) veya tam kan sayımı (CBC) , Hepatit A, B ve C testleri..Karaciğerin bir tıkanıklığından şüphelenilirse, karaciğerin yapısı görüntüleme testleri yardımıyla incelenecektir.( Bu testlerin bazıları şunları içerir. MRI taraması  , Abdominal ultrasonografi (ultrason) CT veya CAT taraması , Endoskopik retrograd kolanjiopankreatografi )

 

Benzer İçeriklerimiz

Göz kanseri nedenleri belirtileri ve tedavisi Göz kanseri nadirdir. Kas, deri ve sinirlerden oluşan göz kapağı gibi gözün dış kısımlarını etkileyebilir. Kanser göz küresinin içine başlarsa, buna göz içi kanseri denir. Yetişkin...
Çoğul gebeliklerin komplikasyonları Birden fazla bebeğe olmak heyecan vericidir ve çoğu çift için mutlu bir olaydır. Bununla birlikte, çoğul komplikasyonlar için risk oluşturmaktadır. Birden fazla ...
Varikosel nedir nasıl tedavi edilir ? Varikosel , skrotumda görülen büyümüş varislerdir . Oldukça yaygındır erkekler de kısırlığa  neden olabilmektedir. Varikoseller en sık sol testiste görülür . Varikosel onarımı  erk...
Bağırsak tıkanıklığı nedenleri ve tedavisi Bir karın ağrısı, bir dizi farklı koşulda ortaya çıkabilen bir semptomdur. Aynı zamanda mide ekşimesi, mide bulantısı, kusma ve şişkinlik gibi diğer semptomları da beraberinde geti...
Hepatit B nedir Gebelikte Hepatit B nin zararları ... Hepatit B çok ağır tablolara neden olan karaciğerde meydana gelen iltihaplanma dır. Çoğu zaman belirti vermeyen hepatit B  tedavi edilmezse ileri aşamada  karaciğer kanserine yada ...
Vajinal kuruluk nedenleri ve tedavisi Vajinal kuruluk , bir çok kadın için problemdir. Vajinanın kuruluğu , ağrılı ilişkiye neden olduğu için , cinsel birliktelikte kabus oluyor. Bu yazımız da vajinal kuruluk , v...Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.