Ertesi gün hapı ile ilgili merak edilen sorular

198

Ertesi gün hapları çiftlerin herhangi bir korunma yöntemi olmaksızın , birliktelik esnası veya sonrası kullanmayı tercih ettikleri acil koruma sağlayan haplardır. Bu haplar hamileliği başarılı bir şekilde %100 engellememektedir. Makalemizin devamın da  ,ertesi gün hapı ,ertesi gün hapının güvenirliği,ertesi gün hapıyla hamile kalınırmı gibi detaylara değinicez.

 

 

Günümüzde kontrol yöntemleri çok çeşitlidir. Ve her biri özelliğine göre yüksek koruma sağlamaktadır. Aylık iğneler,prezervatif,sprail, kontrol hapları,tüp ligayonu, en bilindik kontrol yöntemleridir. Bunların dışında pekte etkili olmayan yöntemlerde vardır. Takvim yöntemi,geri çekme, vajinal duş gibi.

Ertesi gün hapları genelde acil durumlarda kullanılan bir ilaçtır. Ani gelişen cinsel birliktelik sonrası gebeliğin oluşumunu engellemek için ertesi gün hapı kullanılmaktadır.  Güvenirliği %85-90 dır.

Ertesi gün hapının yan varmı ?

Her ilaçta olduğu gibi ertesi gün haplarının da yan etkileri vardır. İshal,yorgunluk,bitkinlik,baş ağrısı, mide bulantısı, kusma, kasıklarda ağrı ve batmalar gögüslerde hassasiyet ertesi gün haplarının yan etkileridir.

İlişkiden sonra ertesi gün hapı  yuttum adetim gecikti hamilemiyim ?

Ertesi gün hapları adet döngüsünü değiştirbilir. Ertesi gün hapı kullanımı sonrası beklenen adet gerçekleşmediyse mutlaka gebelik testi yapılmalıdır..

Ertesi gün hapı yaparmı ?

Ertesi gün hapı lekelenme yapabilir. Beklenen adet gerçekleşmediyse yoğun yerine lekelenme olduysa mutlaka gebelik testi yapılmalıdır.

Ertesi gün hapıyla hamile kalan varmı ?

Korunmasız birliktelik sonrası acil korunma yöntemi olarak tercih edilen ertesi gün hapı ile hamile kalınabilir. Düşük ihtimalde olsa  gebelik şüphesinde mutlaka test yapılmalıdır.

Emzirme döneminde ertesi gün hapı kullanılırmı ?

Ertesi gün hapının emziren anneler tarafından kullanılmaması gerektiği prospektüste yer alıyor. Hormon bazlı olan ertesi gün hapları anne sütüne geçebiliyor. Hekim tavsiyesi olmadan emziren annelerin ertesi gün hapı kullanmalarını tavsiye etmiyoruz.

Ertesi gün hapları gelişigüzel kullanılmamalıdır. Sık kullanıldığı taktirde adet döngüsünü ve hormonları bozabilir. Şayet  gebelik planınız yok ise daha etkin ve güvenilir  doğum kontrol  yöntemlerini tercih edebilirsiniz. Ertesi gün hapları ile ilgili sorularınızı bizlere bu başlık altından yönlendirebilir , en kısa zaman da yanıt alabilirsiniz.

Benzer İçeriklerimiz

Kimyasal gebelik neden olur belirtileri nedir bunu... Kimyasal gebelik belirtileri nelerdir ? Pozitif bir gebelik testi sonrası adet olmak bir çok kadın için yıkım verici bir durumdur. Gebelik testleri poztif halde adet ...
Tüp bebek tedavisine ne kadar ara vermek gerekir ?... Günümüzde kısırlık vakası şaşırtıcı bir şekilde artıyor. Bir çok çift nedenli ve nedensiz olarak gebelik elde edemiyor. İnfertilite tedavisinde  tüp bebek hastanın yaşına, eevlilik...
Spiral varken hamile kalınırmı ? Hamilelik belirti... Spiral varken hamile kalmak mümkünmü ?  Her çif planlı bir gebelik için doğum kontrol yöntemlerini tercih ediyor. Kişilerin mali durumu manevi koşulları gebelik planını bir döneme ...
Hamile kalmak için altın tavsiyeler Hamile kalmamak için aylarca , yıllarca uğraşmış olabilirsiniz, ancak bu defa hamile kalmak istiyorsunuz ve bunun olabildiğince hızlı gerçekleşmesini istiyorsunuz. Ama üzgünüm bu  ...
Hamilelik döneminde ilaç kullanmak zararlımıdır?... Doktorlar genellikle kadınlara , mümkünse özellikle ilk 3 ay boyunca hamilelik sırasında ilaç kullanmamalarını söyler . Ancak bazen yüksek tansiyon veya astım gibi bir sağlık sorun...
İlişkiden sonra duş almak gebelikten korurmu ? İlişkiden sonra duş almak gebeliği önlermi ? Hamile kalmayı engelleyecek bir çok doğum kontrol yöntemi vardır. En sık kullanılan doğum kontrol yöntemleri , prezervatif, doğum kontr...Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.