Üstüne Görme

Üstüne görme, kadının hamile olmasına rağmen adet kanamasının devam etmesidir. Yapılan araştırmalara göre bu durum ikiyüz hamile kadında bir görülen bir durumdur. Üstüne görmeyi örnekle açıkalmak gerekirse: kadın korumasız bir ilişkiye girdi. Daha sonra 28. gününde adet kanaması gördü. Halbuki gerçekte içerde olan nedir? İçerde gebelik başlamıştır; ama gebelik başlamasına rağmen rahim iç tabakasında bazı hormonal düzensizliklere bağlı olarak az miktarda yani normalde gördüğü adet miktarından daha az miktarda olan beraberinde çoğu zaman hiçbir belirti olmayan bir lekelenme görecektir.

Kadın bunu hamilelik yok mesajı olarak alacaktır; halbuki gerçekte hamilelik vardır. Buna üstüne görme diyoruz. Üstüne görmede en önemli kurallardan bir tanesi şu: http://www.hamilemiyim.net üstüne görme adet kanaması normal adet kanamasından genelde daha azdır ve beraberinde fazla belirti yoktur; ancak istisnalar tabi ki de kaideyi bozmaz. Adet kanaması normal miktarlarda, normal gün sayısında ve beraberinde de normal kadının alıştığı belirtilerle birlikte olsa bile, bu bile üstüne görme olabilir, üstüne görülen adet kanaması olabilir. Eğer çok kuvvetli şüphe varsa mutlaka doktora giderek bunun değerlendirilmesi lazım.

Üstüne Görme” üzerine 9 düşünce

 1. 10 weeks

  Turner sendromun, kız bebeklerin anne karnında gelişimi sırasında bir cinsiyet kromozomunun (X kromozomu) tamamen veya kısmen eksik olması sonucu ortaya çıkmaktadır. Kadınlarda iki tane seks kromozomu bulunuyor. Bunlar, iki tane (X) kromozomudur. Turner sendromu bunlardan birinin yokluğu durumunda ortaya çıkar. Ancak bunun da çok varyasyonu bulunmaktadır. Turner sendromunda, iki farklı durum vardır:

  Birincisi, bu iki X’ den biri ya tamamen yoktur ya da bazı kısımları oluşmamıştır. İkincisi de Turner sendromlu kadınların hücrelerinden bazıları, tek X’e sahip, bazı hücreleri ise normal olan iki X’ e sahiptir. Bunlara mozaik yapı diyoruz. Bu kadınların bazı hücreleri, Turner iken bazıları da normaldir. Bu sebeple bu kadınlarda, sağlıklı bebek elde etme şansı daha yüksektir.

  Genel olarak Turner sendromlu kadınların %50’sinde yumurta hücresi var ve bunlar ergenlikte azalıyor. Ancak toplumda, Turner sendromu özelliğini taşıyan, herhangi bir şekilde tıbben tespit edilmemiş birçok kadın var. Bu kadınlar ya mozaik diye ifade edilen türün özelliğini taşıyor ya da X kromozomlarının bir kısmı yok. Yani bu kadınlar doğurarak çocuk sahibi olmuş ve kimse bunların genetiklerini araştırmamıştır.

  Turner sendromu olduğu tespit edilen çocukların, gelişme dönemlerinde mutlak olarak büyüme hormonu ve üreme hormonları ile desteklenmeleri gerekir. Zira büyüme hormonları boy ve gelişimlerine destek verirken üreme hormonu da; rahmin gelişimi ve fiziksel seks karakterlerinin oluşumuna destek verir. Bu sebeple; östrojen, progestron gibi hormonların tedavi aşamasında dışarıdan verilmesi bu kız çocuklarına doğurganlık ve gelişim katkısı sağlar ki, ilerde çocuğu taşıyacak rahim de ortam olarak hazırlanabilsin.

  Turner sendromu kız çocuğunu gelecekte ne gibi sağlık sorunları ile karşılaşır?

  Turner sendromlu kız bebekler, normal bebeklere göre genellikle hafif, daha kısa boylu ve düşük doğum ağırlıklıdırlar. İlk birkaç yıl içinde hemen hemen yaşıtları ile aynı hızda büyürler. Ancak genellikle okula başladıklarında diğer çocuklara göre daha kısa oldukları fark edilir. Zaman geçtikçe boy farkı belirginleşir, ergenlik döneminde yaşıtlarının boyu hızla uzarken, Turner sendromlu kızlarda beklenen boy uzaması gerçekleşmez.

  Bu hastalığın tedavisi Endokrin uzmanları tarafından, eksik olan büyüme hormonunun birebir aynı, büyüme hormonu desteği ile yapılır. Anne karnında iken Turner sendromlu kızların, yumurtalıklarındaki yumurta hücre sayıları normaldir. Ancak zamanla bu hücrelerin sayıları hızla azalır. Turner sendromlu kızların % 15-20’sinde ergenlik dönemi başlangıcında yumurtalıklarda hala yumurta hücresi bulunmaktadır. Bu kızlar, kısa süreli de olsa bir dönem adet görebilirler. Bu tür kızlarda, yumurta hücrelerinin yanı sıra yumurtalıklarda üretilen östrojen ve progesteron hormonları da yetersizdir. Bu hormonlar, kızlarda göğüs gelişimi gibi ergenlik belirtileri ve adet görülmesini sağlar. Şayet bu kişilere tedavi yapılmazsa, adet göremeyecek ve çoğunda ergenlik gelişimi tamamlanamayacaktır. Turner sendromlu kızlarda ergenlik döneminde önce düşük dozdan başlayıp giderek normal doza çıkılacak şekilde östrojen ve daha sonra da östrojen ve progesteron verilerek ergenlik dönemine girmeleri ve adet görmeleri sağlanabilir.

  Turner sendromu çocuklar anne olabilir mi?

  Turner sendromluların bir kısmında ergenlik dönemi başına kadar canlı kalmış az sayıda yumurta hücreleri mevcuttur. Ancak zamanla bu hücreler hızla yok olmaya başlar. Bu sebeple Turner sendromlu bir kadının tıbbi bir yardım almadan genel olarak çocuk sahibi olması çok zordur.

  Kendi yumurtası ile nadiren de olsa, %20-30 oranında kadının gebe kalma ihtimali olabilir. Ancak yurtdışında da olduğu gibi yumurtası olmayan bir kadına dışarıdan da yumurta desteği ile Turner sendromlu kadının doğurması sağlanabilir. Burada çok dikkat edilmesi gereken konu; Turner sendromlu bir kadına sadece 1 embriyo nakli yapılmalıdır.

  Bunun nedeni, Turner sendromlu kadının aday olduğu birçok rizikolu durumun var olmasıdır. Bu kadınlar, hipertansiyon ve şeker hastası olmaya adaylardır. Özellikle hamilelikte damar katmanlarının ayrılması sonucu oluşacak baloncukların (anevrizma) varlığı ve bunların patlaması rastlanabilir durumlardır. Bunlar normal gebeliklere göre daha sık görülen komplikasyonlar olarak karşımıza çıktığından annenin de hayatını tehlike altına almamak için çoğul değil kesinlikle tekil gebelik konusunda kadın bilgilendirilmelidir. Turner sendromunda ikiz gebelik alınabilecek en büyük risktir.

  Kadın Hastalıkları ve Tüp Bebek Kliniği Uzmanı Dr. Aytuğ Kolankaya

  Yanıtla
 2. akkusmeliha

  benim adetin 4 gün geçtikten sonra bende kahverengi leke geldi ama devaı gelmedi şu an 12 gün günüm geçiyo belirtilerde var acaba hamilemiyim

  Yanıtla
 3. müberra güngör

  arkadaşlar ben 4 şubatta adet gördüm martın 1 adet görmem gerekiyordu olmadı hafif belli değil bir lekelenme gördüm bu hamilelikmidir sizce

  Yanıtla
 4. neslihan akatlı

  iyi günler ben geçen ay 18 veya 19unda regli oldum. bu ay 17si akşamı oldum ve çok az bir leke ertesi gün öglene kadar sadece çok az leke gelmiş normalde şiddetli agrılarla adet görüyodum bu ay çok fazla agrım yok acaba hamile kalmış olabilirmiyim?

  Yanıtla
 5. kafası karışık:(

  mrb.ben gecen ayın 20.sinde hasta olmuştum bu ayında 19 unda olmam gerekiyordu. adetim genel olarak her ay 1 ile 2 güne öne kayıyordu ama bu ay 25inde oldum. migdem hastalanmadan önceden berii yaklaşık 10 gündür sürekli olarak bulanıyor.adetim az deil ama normal. gec geldigi için de hiç olmadıgım kadar agrılı oldu sanırım ama hamile olabilirmiyim sizce?

  Yanıtla
 6. tatli kıss

  arkadaşlar lütfen bi cevap bundan on
  gün önce eşimle birlikte olduk ve simdi adet gördüm 2 tam gün sürdü rengi çok koyu idi acaba hamile olabilir miyim

  Yanıtla
 7. asils

  geçen ay 10 da adet oldum bu ay henüz geçmedi fakat ayın 2sinde kahverengi lekelenme oldu .. lekelenme son 3 gündür ara ara oluyor ama miktar diyemiceğim kadar az genelde göğüs uc kısmım acırmazdı ama suanda uç kısmı sızlıyor ve acıyor sizce hamile olabilirmiyim lütfen cevap cevap…

  Yanıtla
 8. selvi naz

  iyi günler ben normal adet olduğum gibi 2 gün adetim sürdü ve bir anda kesildi normal adetim 5 gün sürüyordu korunuyoruz da hamile olma olasılığım var mı acaba normal bi durum mu

  Yanıtla
 9. Yeşim1990

  İyi günler ben nişanlımla sürtünme yoluyla ilişkiye girdim ilk ay adetim normal miktarda nirmal renkteydi ve hiç bir kasık agrısı yoktu ama ilişkiden 40 gün sonra gogusumden süt gelince olabilirmi diye doktora gittim 1.3 cıktı kan testi ben yinede kendimi hamile hissettim cunku kasıklarım agrımaya basladı ve adetlerim azalmaya ve acık renkli olmaya basladı ıkı aydır hep boyle ama hep de 4 gun veya fazla sürüyo sizce hamilelik olabilrimi ıkı hafta once kist için ultrasona girdim eger 12 haftalık var ise ultrasonda gorunmmezmiydi yardım edin ltfn allah isteyene versin yarabbim sen buyuksun:(

  Yanıtla

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>