Polihidramniyos

Polihidramniyos anne karnındaki bebeğin içinde bulunduğu sıvıdır. Hamilelerin karşılaşabileceği pek çok sorundan biri de bebeğin suyunun normalden fazla olması durumudur. Tıbben Polihidramniyos olarak adlandırılan bu rahatsızlığın en belirgin özelliği hamilenin karnında fazla büyüme ve gerginlik görülmesidir. Anne karnının fazla büyümüş olması veya gerginlik hissinin oluşması bebeğin suyunun fazla olduğu anlamına gelebilir. Eğer anne adayında Polihidramniyos şüphesi varsa ultarasonla amniyon sıvısı, amniyon sıvısı ölçümü ile ölçülür. http://www.hamilemiyim.net Amniyon sıvısının toplam 250’den fazla olması veya ek cepte 80’den fazla ölçülmesi bebeğin suyunun fazla olduğunu gösterir.

Polihidramniyos’un pek çok nedeni olabilir. Anne adayında şeker hastalığı olması, bebekte yutmasını engelleyecek sindirim sistemi veya merkezi sinir sistemi anomalileri oluşması, solunum yolu problemleri, doğumsal kalp hastalıkları, diyafragma hernisi, fetus veyenidoğanda derialtı ve seröz kavitelerde aşırı miktarda sıvı toplanması, anne karnındaki bebekte enfeksiyonlar, çoğul gebelik gibi neden başlıcalarıdır.Ancek bazen polihidramnios teşhisi konduğu halde ne bebekte ne de annede bir anormallik saptanmaz. Bu durumlarda hamilelik sürecinde ve bebekte bir sorun yoktur.

Anne adayında bebeğin suyunun fazla olduğu belirlendiği durumlarda öncelikle dikkatli bir ultrasonografik anomali taraması yapılır. Bu taramada fetüste göğüs içerisinde veya karın içerisindeki organlarda bir anomali, beyin anomalisi olup olmadığı araştırılır. Ardından anneye ait nedenler incelenir. Annede şeker hastalığı olasılığını araştırmak için kan şekeri testi yapılır. http://www.hamilemiyim.net

Hamilelikte bebeğin suyunun fazla olmasının olası riskleri arasında aşırı gerilmeye bağlı olarak erken doğum ağrıları, su kesesinin açılması yer alıyor. Anne adayında suyun aniden boşalması kordon sarması veya plasenta ayrılmasına (dekolman) neden olabilir. Bebeğin suyunun fazla olması durumlarında çok sık olmamakla birlikte uygulanan tedavi şekli fazla suyun enjektörle çekilmesi. (amniosentez) Ancak bu yöntem erken su gelmesi, Rahim içi enfeksiyon, dekolman plasentaya neden olabilir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>