Norlevo

Norlevo ilaç kutusunda iki hap bulunmaktadır. Kutuda bulunan ilk tabletin korunmasız girilen ilişkiden sonra hemen alınması gerekir. İlacın korunmasız cinsel ilişki sonrasındaki, ilk 72 saat içinde mümkün olduğunca çabuk alınmalıdır. Norlevo ilacının mide bulantısı, kusma, meme hassasiyeti, baş ağrısı, karın ağrısı, damla halinde kanama gibi yan etkiler görülebilmektedir. Norlevo etkisini ( www.hamilemiyim.net ) yumurtlamayı geçici engelleyerek gösteriyor. Ayrıca, sperm ve yumurta hücrelerinin birleşmesini ve döllenmiş yumurtanın da rahim duvarına yerleşmesini engelleyebiliyor.

NORLEVO PROSPEKTÜSÜ

KULLANIM ŞEKLİ VE DOZU :
Gerekli doz tek seferde alınan iki tablettir. Tek seferde alınan iki tablet korunulmamış ilişkiden sonra mümkün olan en kısa zamanda (mümkünse 12 saat içinde) veya en geç 72 saat içerisinde alınmalıdır.

UYARILAR VE ÖNLEMLER :
Ayda bir kereden fazla kullanılmamalıdır. Sadece acil kontrasepsiyon için kullanılmalıdır. Dış gebelik riski olan hastalara (önceden salpenjit veya ektopik gebelik geçirenler) önerilmez. Ektopik gebelik implantasyonunu ne ölçüde engellediğine dair bilgi yoktur. Bu nedenle kanamanın meydana gelmesi ektopik gebeliğin olmayışı olarak algılanmamalıdır. Ağır hepatik yetmezlikte önerilmez. Crohn hastalığı gibi ağır malabsorbsiyon sendromları etkinliğini azaltabilir. Hasta iki tabletin alınmasından sonra 3 saat içinde kusarsa hemen yeniden iki tablet alması önerilir. Norlevo alınımından sonra menstruel periyodlar genellikle normal miktarda ve beklenen zamandadır. Bazen birkaç gün önce veya sonra olabilir. İlk ilaçsız periyotta hasta adet görmezse gebelik olasılığı ekarte edilmelidir. Aynı siklus içinde tekrarlanması önerilmez çünkü bu hem hastaya yüksek dozda hormon yüklemekte hem de siklus düzeninde ağır bozukluk meydana getirebilmektedir. Bir siklus içinde bu metodu tekrarlayan hastalara diğer doğum kontrol yöntemleri hakkında bilgi verilmelidir. Bu yöntemin uygulanması cinsel ilişki ile bulaşan hastalıklara karşı alınması gereken önlemlerin yerini tutamaz. Gebelik ve laktasyonda kullanımı: Gebelik Kategorisi X’ dir. Önceden oluşmuş gebeliklerde endike değildir ve olan gebeliği ortadan kaldırmaz. Epidemiyolojik çalışmalar fetus üzerine progestinlerin advers etkisini göstermemiştir. Anne sütüne geçmektedir. Bu nedenle tablet alımından önce emzirme önerilir ve tablet alımını takiben en az 6 saat süt vermemek önerilmektedir. Araç ve makine kullanmaya etkisi:
Araç ve makina kullanmaya etkisi bildirilmemiştir.

YAN ETKİLER / ADVERS ETKİLER :
En sık görülen istenmeyen etkiler; bulantı, karın ağrısı, başağrısı, halsizlik, baş dönmesidir. Bu etkiler genellikle Norlevonun alınmasından 48 saat sonra kaybolur. Meme hassasiyeti, damla halinde veya düzensiz kanama bildirilmiş olup gelecek periyoda kadar sürebilir. BEKLENMEYEN BİR ETKİ GÖRÜLDÜĞÜNDE DOKTORUNUZA BAŞVURUNUZ.

bu konu ilginizi çekebilir: ertesi gün hapı ile ilgili merak edilenler.

Norlevo” üzerine bir düşünce

 1. özge

  merhaba; adetimden hemen 1 gun sonra ilişkiye girdikten sonra nurlevo kullandım
  bu diger dogum kontrol hapaları var gebeligii önleyici 21 adet olanlar adet dönemi basladıgında kullanınız yazıyor…
  onu kullanmaya baslasam zararı olurmu ?

  ayrıca bu haplar ilerde gebe kalmamı önlüyebilrimi ? ben duzenli oalrak her ay kullanmak istiyorum daha yasım cok genc… acaba 2-3 yıl kullansam sonra bıraksma hamile kalırmıyım ? sizden cvb bekliyorum lütfen bişe diyin…

  Yanıtla

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>