Neden Hamile Kalamıyorum?

Hamileliğin oluşumunu engelleyen ya da zorlaştıran fiziksel nedenler/hastalıklar nelerdir?

Yaradılışımızın insana sunduğu en önemli yeteneklerden biri kuşkusuz üreme yeteneğidir. Günlük hayatımıza yüzeysel bir bakış açısıyla baktığımızda, gebelik oldukça sıradan bir olay gibi görünmesine rağmen, işin gerçeği, dünyaya canlı bir varlık getirebilme durumu oldukça karmaşık ve birbirine bağlı bir dizi olayın mükemmel çalışması sayesinde gerçekleşebilmektedir.

Bir gebeliğin gerçekleşmesi için en yalın haliyle, anneye ait yumurta hücresi ile babaya ait sperm hücresinin buluşması, spermin yumurta hücresinin içine girerek onu döllemesi, döllenmiş olan ve artık embriyo dediğimiz oluşumun annenin üreme yolları içinde ilerleyip anne rahmine(uterus) yerleşmesi gerekmektedir. Bu mekanizmayı etkileyebilecek herhangi bir anormallik gebelik oluşumunu da engelleyebilmektedir.

Erkeklerdeki cinsel fonksiyon bozuklukları ayrıca değerlendirildiğinde, gebeliğin oluşumunu engelleyen fiziksel nedenlerin neredeyse tamamının kadın üreme yollarındaki problemlerden kaynaklandığı görülür. Burada yumurtanın tüpler tarafından yakalanmasını etkileyebilecek ve embriyonun tüpler içinde ilerlemesini bozabilecek tüp problemleri en başta gelen sebepler arasındadır. Özellikle geçirilmiş enfeksiyonlar, karın ameliyatları sonrası oluşabilecek karın içi organların yapışıklıkları, endometriosis hastalığı gibi nedenlerden ötürü yumurta hücresi sperm hücresi ile buluşamayabilir ya da buluştuğunda döllense bile embriyonun anne rahmine ulaşması mümkün olmayabilir. Bu da gebelik oluşumunu engeller. Anne rahminin iç tabakası olan endometrium tabakası da oluşan embriyonun yuvalandığı yerdir. Bu bölgede var olan problemler de embriyonun yuvalanmasını engelleyerek gebelik oluşumunu engelleyebilir. Bazı doğuştan rahim bozuklukları (çift rahim, rahim ortasında septum denilen perdenin olması, rahmin yarısının oluşmamış olması) ya da sonradan oluşabilen, rahmin yer kaplayan iyi ya da kötü huylu tümörleri (myomlar, polipler) ve endometrium tabakasının hafif ya da şiddetli formda yapışıklığının (asherman sendromu) varlığı gibi nedenler embriyonun yuvalanmasını engelleyerek gebeliği önlemektedir.

İleri yaş bu olguyu ne kadar etkiliyor?

Bilindiği gibi anne adayının yaşı gebe kalabilme potansiyeli üzerindeki en önemli faktörlerden birisidir. İlk adet görme ile başlayan bu potansiyel, adetten kesilme çağı olan menopoza kadar devam etmektedir. Ancak bu süre boyunca gebelik elde etme potansiyelinin aynı oranda devam ettiğini söylemek maalesef mümkün değildir. Kadınlarda biyolojik yaştan daha hızlı olmak kaydıyla yumurtalıkların yaşı ilerlemektedir. Günümüzde oldukça genç olarak kabul etmemiz gereken 30’lu yaşlardan itibaren gebe kalma potansiyeli azalmaya başlamaktadır. Özellikle 35 yaşın üzerinde, tedavilerle dahi gebelik elde etmek giderek zorlaşmaktadır. İlerleyen kısırlık tedavileri, tüp bebek uygulamaları ile bugün birçok hastaya gebelik şansı verilebilirken, ilerlemiş yaşlarda gebelik elde etme oranları yine de gençlere göre daha düşüktür. Ülkemizde ortalama menopoz yaşı 47’dir. Menopozdan sonra ise artık gebelik elde etmek mümkün olmamaktadır. Günümüzde evlenme yaşı sosyal nedenler ya da akademik kaygılar nedeniyle giderek ötelenmektedir. Bu da kısırlık kliniklerine olan başvuruları giderek artırmaktadır.

Yaşanan düşük, çocuk aldırma gibi olaylar hamile kalmak isteyen kadını bu süreçte nasıl etkiliyor?

Bir gebeliğin düşükle sonuçlanması gebelik ile ilgili tüm olaylar içinde anne adayını en olumsuz etkileyen travmalardan biridir. Gebeliğin annenin arzusu olmaksızın, beklenmedik bir biçimde sonlanması anne üzerinde kimi zaman çok ciddi psikolojik travmalara neden olabilmektedir. Annenin kendi arzusu ile gebeliğini sonlandırdığı durumlar da neredeyse istenilen bir gebeliğin sonlaması kadar olumsuz bir etkiye neden olabilmektedir. Bazen bu durum profesyonel desteği gerektirecek ölçüde önem arz etmektedir. Psikolojik destek bu zor süreci geçirmede kadınlara oldukça yardımcı olmaktadır.

Düşük yapmış ya da gebeliğini kendi arzusu ile sonlandırmış kadınların travmayı atlatabilmeleri için belli bir zamana ihtiyaç vardır. Ancak özellikle gebeliğin istemsiz bir şekilde sonlandığı durumlarda, bazen kaybedilenin bir an önce yerine konması fikri ağır basmakta ve anne adayı kısa bir zaman dilimi içinde tekrar gebelik arzu etmektedir. Fiziksel olarak düşük ya da kürtajlardan sonra çok uzun süre beklemek zorunlu değildir. Ancak yine de sonlanmış bir gebelik sonrası 2-3 ay beklemek daha doğru bir yaklaşımdır.

Doğum sayısı bu süreci nasıl etkiliyor?

Doğum sayıları ile gebelik elde edebilme kabileyeti arasında bir ilişki kurmak çok mümkün görünmemektedir. Yani bir hanım çok sayıda doğum yapmış olabilir, bu durum sonraki başarısız gebelikler ile ilişkili değildir. Eğer geçmiş doğumlarla ilgili herhangi bir olumsuz süreç yaşamamış bir kadın, yeni bir gebelik elde etmede güçlük yaşıyorsa bu daha önceki doğumlar ile ilgili olmayıp, sonradan oluşan bir nedenden kaynaklanmaktadır.

Yaşam alışkanlıkları (sigara, alkol) hamile kalamamada ne kadar etkili?

Burada söz konusu olan daha çok zaralı alışkanlıklar ise gebelik elde etmede kesinlikle olumsuz etkiler çok açıktır. Özellikle sigara içen kadınlarda gebelik oranları içmeyenlerle kıyaslandığında daha düşüktür. Sigara vücudumuzdaki birçok sistemi olumsuz olarak etkilediği gibi üreme sistemlerimizi de kötü etkilemektedir. Sigara, damarların iç tabakası olan endotel üzerinde hasar yaratarak kan dolaşımını olumsuz etkilemektedir. Nasıl ki kalp hastalıklarının oluşumunda sigara bu mekanizmayı etkileyerek kalp damarlarında sorun oluşturuyorsa kadınlarda yumurtalıklar ve endometriuma gelen kan akımını da bozarak yumurtalık kapasitesini ve yumurta hücre kalitelerini de etkilemekte, endometriumun embriyoyu yakalama ve yuvalanma yeteneğini azaltmaktadır. Bu nedenle sigara baş düşmanlarımızdan biridir.

Alkol de yine özellikle yumurtalıklar üzerinde olumsuz etki göstermekle beraber tüketimin belirgin olarak arttığı dönem ve durumlarda bu etki dikkat çekmektedir. Bunun yanında her türlü narkotik bağımlılık yapan keyif veren maddeler gebelik elde etmede ve gebeliğin sağlıklı sürmesi üzerinde olumsuz etki yapmaktadır.

Hamilelik için gerekli şartları yerine getiren bir kadının sonuçsuz kalması durumunda doktora gitmeden ne kadar süre beklemesini önerirsiniz?

Korunmasız ilişkiye ve düzenli cinsel birlikteliğe rağmen gebelik elde edilememesini kısırlık olarak tanımlıyoruz. Ancak bu, evliliğin ilk birkaç ayında gebelik elde edilmediğinde de kısırlık olrak algılanmamalıdır. Bu tanımı tamamlayan kriter, sürecin en az 1 yıl olmasıdır. Eğer çiftler 1 yıl boyunca korunmadıkları halde gebelik elde edemiyorlarsa bunu kısırlık olarak tanımlamalıyız. Bu sürenin tamamlanması ile beraber çiftlerin hekime başvurmaları gerekmektedir. Ancak bu 1 yıllık süreç tüm kadınları kapsamamaktadır. Özellikle ilerleyen yaş ile gebelik elde etmek zorlaştığından, 35 yaşın üzerinde bu süreyi 6 ay ile sınırlamak daha doğrudur. 40 yaş üzerinde ise vakit kaybına hiç tahammülümüz yoktur. 40 yaş üzerindeki bir kadın gebelik arzuluyorsa vakit kaybetmeden hemen hekime başvurmalı ve bir sorun varsa bunu vakit kaybetmeden öğrenmelidir. Üreme tıbbı ile ilgilenen biz hekimler, çoğu zaman bu yaş grubundaki hastaların bir sorunu olmasa da hemen tıbbi desteğe başlamayı tercih ederiz. Bu nedenle bu yaş gruplarındaki kadınlar hekimlere başvurma konusunda tereddütsüz olmalıdırlar.

Neden Hamile Kalamıyorum?” üzerine 49 düşünce

 1. angjelina erbil

  ben 37 yasındayım ve 5 yasında bır kızım var ama 1 hazırandan beri tekrar hamile kalmak istiyorum ama kalamiyorum acaba dah aonce yasemin dogum kontrol hapı kullandıgım icin olabilirmi

  Yanıtla
 2. gülşah

  37 yaş geç degilmi hamile kalmak için bence bir doktora git ancak öyle hamile kalırsın

  Yanıtla
 3. elif diler

  merhaba ben 6.5 aylık evliyim fakat hic bir sekilde korunmadım ama hamile kalamıyorum bana yardım edin

  Yanıtla
 4. Çisem Sezen

  elif hanım size tavsiyem bir uzmana görünün çok da normal bir durum değil çünkü doktorum selman Laçin’İ tavsiye edebilirim size ben kendisine tüp bebek yaptırmıştım şimdi 11 aylık bir kızım var. tekrar gecmis olsun iyi geceler

  Yanıtla
 5. lale yürüker

  merhaba ben yedi aylık evliyim bir ay doğal yöntemle korundum şimdi ise çoçuğum olmuyo acaba neden çoçuk yapmaya başladık altı aydır ama neden yok artık ağlayarak psikolojim bozuldu lütfen hemen aydınlatın beni ve ayrıca farlutol kullandım düzensiz adet oluyorum yaşım yirmi

  Yanıtla
 6. hatice

  hemen doktora gidin. doktor zaten tedaviye hemen başlamaz.evliliğin 1 yılı doldurmasını bekler. sonra tedaviye eşinden başlar. eşinin sperm sayısına bakar. sonra eğer onda sorun yoksa sana döner. canını sıkma bebeğiniz inşl.olur.

  Yanıtla
 7. beren aras

  iyi çalışmalar..28 yaşındayım. 3 yıllık evliyim.kasım ayından bugüne dek korumasız olarak ilişkiye girdiğimiz halde hamile kalamadım.ancak düzenli olarak ilişkimiz olmadı..yumurtlama günlerinde denk gelmemiş olabilir diye düşünerek son aylarda regli tarihimde itibare 12-14 günlerde beraber olmaya dikkat ediyoruz..ancak hala olumlu sonuç alamadık.doktor yumurtalıklarımda bir sorun göremedi fakat prolaktin değerim üst sınırın biraz üstünde çıktı.(26,7 değerinde)stres yapmamam gerektiğini biliyorum ama reglim hiç gecikmezken 3 gün yada 5 gün gecikmeye başladı..her seferinde heyecanlanıyorum ama malesef sonuç olumsuz oluyor..ne yapmam gerek bilgi paylaşımlarınızı bekliyorum..tşkrler

  Yanıtla
 8. gizem ak

  merhabalar benimde cocgum olmuyo bende dogum kontrol hapı kullandım 1.5 sene 2 yıllık evliyim çocuk istiyorum ama olmuyo ne yapmam gerek banada yardımcı olun lüften

  Yanıtla
 9. Ebru

  Slm gizem ak canim benim kendini uzme bende dort yilik evliyim iki sene gectikten sonra bende cocuk istedim hepte Burda arkadaslara sohpet ediyordum ”cocuk istiyorum ama bi turlu olmuyo diye ,,ama Allahtan istedikten sonra hersey oluyo kendini uzme dua et bende oyle yaptim ve simdi oglum bir bucuk yasinda dualarimiz butun cocuk istiyenlerle Allah herkese bu guzel duyguyu yasatsin opuyorum hepinizi:))

  Yanıtla
 10. emine

  slmlr arkadaşlar gerçekten moralim acayip bozuk 2 yıllık evliyim bi düşük bebeğim oldu tekrar istiyoruz ama olmuyor çatlatma iğnesi vurundum bu gün regl olmam gerekti olmadım b umut hemen test aldım ama sonuç ne gatif nasıl canım sıkkın anlatamam…

  Yanıtla
 11. gizem ak

  ebrucum çok sagol bana moral verdin kafam hala karışık ama insan üzülüyo 8 ay oldu hala aynıyım allah analı babalı büyütsün canım benim darısı tüm isteyenlerin başına

  Yanıtla
 12. Ayse Elanur

  Merhabalar.ben 4 yillik evliyim 3 yasinda bir kizim var.bir bebegimizin daha olmasini istiyorduk,gerceklesmisti hamileydim fakat 2 haftalikken düstü.simdi ise hamile kalamiyorum acaba bunun düsükle bir alakasi ola bilirmi sizce?Simdiden cok tesekkürler.

  Yanıtla
 13. zehra mercan

  Ben 8 aydir duzgun bir sekilde esimle beraber iliskiye giriyorum…ama hamile kalamiyorum….bu neyden kaynaklaniyor…

  Yanıtla
 14. Ece çolak

  1.5 yıllık evliyim ve hiç bir şekilde korunmadım doktora da gidtik eşim de bi sorun yok ben de de yokmuş fakat vajinam da küçük bı yara varmış o da engel degil gebelige dedi folik asit verdi gebede kaldın da kullan dedi ve hala gebe kalamıyorum ne yapmam lazım..

  Yanıtla
 15. sevda akyol

  ben 2,5 yillik evliyim ve 2,5 yildir kontrol hapi kullaniyordum ve gecen ay birakdim.bu ay yani 11 ay sürekli esimle iliskiye girmeme ragmen hala hamile kalmadim 21 gün oldu bugun test yaptim olumsuz cikti normal mi?ayaklarim sisti kasiklarimda bazen agrilar oluyor normal mi? birde benim kilo problemim var ona ragmen hamile kalabilirmiyim bilmiyorum su anki kilom 110!!!hamile kalamazsam ve buda kilom yüzünden olursa esim beni öldürür!!!lütfen bana hemen cvp yazin bilgisi olan hemen cvp yazsin lütfennnnn ihtiyacim var bilginizeeee…

  Yanıtla
 16. gülin sayar

  3 aydır evliyim ve hiç korunmadan eşimle ilişkiye giriyorum bir türlü gebe kalamıyorum biliyorum 3 ay kısa bir süre olabilir yani kısacası bir sorun olabilirmi o yuzden mi kalamıyorum doktora gıtmektende korkuyorum olumsuz bırseyler duyarım dıye gidemiyorum.yumurtlama dönemlerımı hesaplayıp o sekıldede denedım ama olmadı gene… ve adet gunlerım cok farklı evlenmeden önce duzenlıydı sımdı her ay 10 gun öncesıne atıyor adet gunlerım.ve ilişkşden sonra belıme yastık koyuyorum yanı herseyı yapıyorum ama genede olmuyor.neden ???

  Yanıtla
 17. serap

  benimde ilk gebeligim düsükle sonuclandı üstünden 7ay gecmesine ragmen korunmadıgımız halde hamile kalamıyorum idral yolu enfeksiyonu oldum ilaclar kulandım acaba bu hamile kalmama engelmidir yardımcı olursanız cok sevinirim

  Yanıtla
 18. seval

  bende 2.5 yıllık evliyim klomen ve çatlama iğnesiyle hamile kaldım ama 2 aylık bilinmiyen nedenle kalp atışları durdu kürtaj oldum doktorum 2ay korunma verdi korundk ama 3 aydır çatlama iğneside oluyorum kalamıyorum bana yardım edin

  Yanıtla
 19. esra inan

  1 seneden beri düzenli olarak olmasada eşimle ilişkiye giriyoruz fakat hala bi bebeğimiz olmadı. ve eşim bu konuda aşırı ümitsiz davranıyor. geçmişte ilişki yaşadığı biri hamile kalmış ve o bebeği aldırmışlar.. şimdide allahın onu cezalandırdığını düşünüyor ve aşırı ümitsizliğe kapılıyor. bi bebeğimiz olsun istiyoruz fakat olmuyor lütfen yardımcı olun. bana bi akıl verin yoksa eşimin ümitsizliği yüzünden ve benim anne olmamı sağlayamadığı için büyük pişmanlık duyuyor. bu yüzden ister istemez tartışmalar yaşıyoruz.ayrılığın eşiğindeğiz diyebilirim. lütfen yardımcı olun….

  Yanıtla
 20. koçer

  slm.32 yaşındayım.9 aylık evliyim.hamile kalamıyorum.eşimle bazen 2_3 günde bir bazen de hergün ilişkiye giriyoruz..sık ilişkiye girmenin hamile kalmak üzerinde olumsuz etkisi var mı? teşekkürler..

  Yanıtla
 21. gulsen

  merhaba benim 22 yasim var 4 yildir evliyim ama hic cucugum olmadi aybasim duzensiz idi her ayda 15-20 gun geciyurdu idrar test yapib neqatif cikiyordu mulice olundum aybasim duzeldi hekim hic problemin yok diyordu esimdada her sey saglikli.ben 2 mayisda adet gordum simdi bu ayi vaktimdan gecti hayla olmadim bugun idrar testi yaptim yine neqatif cikti cok kotuyum acaba teste inanmasam ben napiyim yardim edin.

  Yanıtla
 22. aseton44

  merhaba bende 8 aylık evliyim.evlendikten sonra adet düzensizliği başladı.doktor polikistik over dedi. 1 ay sadece adet düzensizliği için ilaç kullandım onun haricinde korunmadık ama yinede hamile kalamıyorum.eşimin ailesinin baskılarıda fazla.napacağımı bilemiyorum.

  Yanıtla
 23. rabia64

  2,5 aylık evliyim acaba nezaman hamile kalabilirim,hiç korunmadık,düzenli şekilde ilişkimiz var

  Yanıtla
 24. Gamze

  Merhaba ben 27 yaşındayım 7 yasında bir oğlum var 4 aydır 2.istiyorum olmuyo neden ilk bebeğim sürpriz olarak geldigi icin yumurtlama gunu felan bilmiyorum nasıl hesapliyoruz bilen bana detaylı bilgi versin lütfen ne zaman iliskiye girmeliyim

  Yanıtla
 25. seda

  slm bnde bu temuz da evlendim 2 aydır evliyim ama çocuğum olmuyo kocam çocuğumuzun olmasını istiyor olmayıncada çok üzülüyor ne yapacağımı bilmiyorum

  Yanıtla
 26. ada

  slm ben de 4yillik evliyim 3 aydır korunmuyoruz ancak henuz sonuc yok…esimde hepatıt b var ben de de sureklı ıltıhaplanma oluyodu ılaclar kullandım…suan bı sorun yok rahım kanser asısı yaptırmıstım…bı de astımın var.
  hamıle kalmak ıstıyorm bı bebegm olsun ıstıyorm yardımcı oln ltfn.

  Yanıtla
 27. ...

  mrb ben sekiz aylk evliyim korunmuyorz cocugmz olmadi doktora gittik esimde sorun yok benim aylik rahatszligm duzensizdi uc aydr tedavi goruyorm duzene girdi uc aydr iki kezde igne tedavisigordum ama yine olmadi a caba sorunum ne olabilir

  Yanıtla
 28. birsu yiğit

  nden hamile kalamıyorum esimle sreklı birlıkte olduk denedık ama olmuyo bnde mı yoksa esımdemı sorun var ?

  Yanıtla
 29. cansu

  merhaba.. benim de bi sorum olucakdi eyer bi bilgisi olan varsa lutfen yardimci olsun..ben 22 yasindayim 4 yildir evlim ve son 3 yildirda adet görmuyorum ve asiri kilo aldim 95kg 174boy ve hic dogum kontrol hapi velan da kulanmadim
  doktora ne zaman gitsem sökturucu verio ilaci alinca gelio almayinca yok gelmio korkum bu acaba bende birgun anne olabilirmiyim hamile kalabilirmiyim tesekürler…

  Yanıtla
 30. yasemin yılmaz

  bende iki senedir evliyim ama hamile kalamıyorum
  doktora gidiyorum bişeyin yok diyo ama çocuğum olmuyo

  Yanıtla
 31. Ayse

  Merhaba 28 yasındayım 2 yıllık evliyim evliliğim 3.ayında hamile kaldım fakat 3 aylıkken içimde öldu sebep bulamadılar mart 2012de kürtaj oldum çocuk istiyoruz fakat olmuyo lutfen yardımcı olun doktora gidıyoruz çocuk olmaması icin engel yok diyor fakat olmuyor

  Yanıtla
 32. Işıl

  Merhaba ben 8 aylık evliyim ilk 5 ayında doğal yollarla korunduk 3 aydır korunmuyoruz ben hamile kalmayı çok istiyorum fakat eşim çok istemiyor zaten de hamile kalamıyorum henüz 23 yaşındayım çok üzülüyorum yardım edin lütfen

  Yanıtla
 33. aysel demir

  arkadaşlar ne olur bana yardımcı olurmusunuz bende 1buçuk yıllık evliyim ve gebe kalamıyorm doktora gittim doktorum hiç birşey olmadıgını söyledi fakat rahim filmi istediler onuda yaptırmadım daha korkuyorm lütfn yardımcı olun bana cok sevinirim

  Yanıtla
 34. rose34

  aysel demir rahim filmini çektir . O filmin amacı tubalarında tıkanıklık varmı yokmu onu anlamak içindir. ğer bir sorun çıkarsa kısa süreli tedaviyle gebe kalman mümkün ama bu şekilde beklersen geç kalabilirsin.

  Yanıtla
 35. aysel demir

  rose Çok teşekkür ederim cnm sizce rahim film çektiren arkadaşlar varmı çektirdikten sonra gebe kalanlar varmı acaba rahim film fiyatları çok ucuk herhangi bildiginiz uygun yerler varmıdır ben bursadan katılıyorm lütfen yardımcı olursanız sevinirim ARKADAŞLAR

  Yanıtla
 36. ayfer denizz

  BEN 1YILDAN FAZLA OLDU EVLİYİM KORUNMADIGIMIZA RAHMEN GEBE KALAMADIM ENSON DOKTORA BAŞVURDUM klomen VERDİ BANA ADETİN 5GÜNÜNDEN BAŞLA 5GÜN BOYUNCA GÜNDE 1TANE İÇ DEDİ 3AY KULLANDIM HİÇ BİRŞEY OLMADI DOKTORUMA TEKRAR GİTTİM RAHİM FİLMMİ İSTEDİ ÇEKTİRMEMİ ARANIZDA VARMI ÇEKTİRENLER O AY HAMİLE KALMA ŞANSIDA YÜKSEKMİŞ İNŞALLAH BAKALIM ALLAH BÜYÜK DUA EDELİM

  Yanıtla
 37. hilal efe

  Slm benim yasim 17 ailemizin rizasi olunca evlendik ama ben hamile kalamiyorum cok bunalimdayim sizce esimdemi sorun vardir bendemi adedlerimde 10 gun gecikiyor iki aydir

  Yanıtla
 38. yeter karagoz

  2senelik evliyim ve hamile kalamiyorum esimle doktarada gittik hic bir sorun yok dedi doktor olur dedi ve bende iltap oldugunu soyledi ama yinege cocun olur dedi ne yapmaliyim bu durumda

  Yanıtla
 39. Esmer kiz

  Slm kizlar bende 4 aylik evliyim esimle duzunli iliskiye girmeme ragmen sonuc alamiyorduk doktora gittim doktorum bana 1 sene dolmadan tedavi olmana gerek yok dedi 1 yilla kadar olmamasi normalmis bizde bekliyoruz insallah allah herkesin gonlune gore verir :))

  Yanıtla
 40. Esmer kiz

  Kizlar bisey sorucam umarim cvplarinizi alirim siz iliskide kayganlastirici kullaniyormusunuz niye sordum derseniz cunku bazi kayganlastiricilar sperimin canliligini olduruyormus ve boylece dollenme olmuyormus dogrumu sizce

  Yanıtla
 41. eli asik

  slm arkadaslar ben 5 senelik evliyim ve ilk 3 bucuk sene cocugum olmadi sonra jinekologumu degistirdim ve yenisi bana tiroid testi yaptirdi ve agir calisan tiroidim varmis ve ilac almaya basladim vitaminle birlikte 3 ay sonra hamile kaldim ve simdiyse dorunsuz ikincisine hamile kaldim yani demem o ki tiroid inize baktirin belki sorun ordadir

  Yanıtla
 42. melek ada

  4 aylık evliğim ve 22 yaşındayım evlendiğimden beri karunmuyoruz bebek sahibi olmak işitiyorum doktora gitim ve tiroitlerimin az calıştıgını söyledi ve ilaç verdi şuanda ilaç kulanıyorum 3 ay kulanmam gerekiyiyormuş ondan snra hamile kalbilrmiyim bu şeikilde hamile kaln varmı?acil cvp bekliyorum lütfennn

  Yanıtla
 43. canan

  Merabalar ben 11 aylik evliyim 23 yasindayim ilk ayimda hamile kaldim bebegim 1 bucuk aylikken aldirmak zorunda kaldim cunku bekarlikta kullandigim akne tedavisi ilaci yuzunden bunu evlendikten sonrada kullandim ama hamile oldugumu bilmeden 10 gun devam ettim kurtajdan sonra 3 ay hamile kalmamam gerekiyirmus doktorum o yuzden korunma hapi verdi 2 ay kullandim onuda yani kisacasi 7 ay oldu korunmuyoruz ama hamile kalamiyorum hic bir sorunumuzda yok ama olmuyor bana yardim edinn:(

  Yanıtla
 44. cick ky

  Merhaba 1yil9aydr evliym 3aydr korunmyrz gebe kalmyrm yumrtlma gunmu bilmeme ragmn hamile kalmmam icm br engl yk morlm ck bzk nypcm blmyrm adetlrm dgsti 28gnde bradet olyrdm smdiemri 26,25gnde br adt olyrm bgzi kadnlr iyi

  Yanıtla
 45. deryaaa

  merhaba iyi akşamlar benim 2 yaşında kızım var yaşım 21 ve 6 aydır hamile kalmaya çalışıyorum ama kalamıyorum hiç bu yaşıma kadar da doğum kontröl hapı da kullanmadım adet düzenim düzgün demeyim biraz bozuk aydan aya aslında oluyorum ama bazen 1 hafta felan geçikiyor çok istiyorum 2 çocuk neden olmuyor hergün deniyoruz lütfen bana döniş yapın

  Yanıtla

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>