Meme Ucunda Akıntı

Meme Başı Akıntısı Nedir?

Aniden meme başından akıntı gelmesi sizi endişelendirebilir. Ancak bu durum nadiren ciddi bir hastalıktan dolayı olur. Çünkü memede bezler vardır ve bu bezler, gebe olmasanız bile bazen sıvı salgılayabilirler.
Emzirme döneminde olmadan, meme başından sıvı madde gelmesidir. Meme başına pek çok kanal açıldığı için bu kanallardan bazılarından süt de gelebilir. Memelerin her ikisinden ya da sadece birinden akıntı gelebilir. Akıntı kendiliğinden ya da memenin sıkılmasıyla oluşabilir. Akıntının rengi süt gibi olabileceği gibi sarı, yeşil, kanlı veya kahverengi olabilir. Yoğunluğu da su gibi akışkan ya da koyu şekilde olabilir. http://www.hamilemiyim.net İlerleyen yaşlarda ve gebelik sayısında artma oldukça, meme başından akıntı gelme olasılığı da artmaktadır.

 Neden Olur?
Meme başı akıntısı tamamen normal kişilerde de olabilir. Sürekli meme başının emilmesiyle de uyarı sonucunda akıntı oluşabilir.
40 ve 50 li yaşlarda meme kanalının genişlemesi sonucunda da akıntı oluşabilir.
Bazen de meme kanalı içinde kanser olmayan dokular gelişir. Bunlar kanlı, koyu bir akıntıya neden olurlar. Meme başının yakınında elinize bir kitle geldiğini hissedebilirsiniz.
Vücutta süt üretimini sağlayan hormonun (prolaktin) artışı da memeden süt gelmesine neden olur. Normalde doğumdan sonra süt üretimini sağlamak için salınır. Ancak bu hormonda dengesizlik olursa diğer zamanlarda da süt gelebilir. Bunun nedeni doğum kontrol hapı olabildiği gibi hipofiz bezinde veya tiroid bezindeki http://www.hamilemiyim.net tümörden dolayı da olabilir.
Göğüs kafesine gelen aşırı darbeler de meme başından açık sarı ya da kanlı akıntı gelmesine neden olabilir.
Meme başında apse gelişimi iltihaplı kanlı akıntıya neden olabilir. Bu durum daha çok emziren annelerde, meme başından mikrop girmesiyle olur. Meme kırmızı, şiş ve dokunmaya karşı hassas durumdadır.
Memenin fibrokistik hastalıklarında açık sarı ya da açık yeşil bir akıntı görülebilir. Bu hastalıkta memede kitle ve hassasiyet olur. Kadınların yarısında görülen bir durumdur.
Meme başı akıntılarının nedeni nadiren kanser olabilir. Süt kanalının içinde ya da dışında gelişen kanser dokusu kanlı akıntıya neden olabilir.

Tanı Nasıl Konur?
Öncelikle doktorunuz size meme başı akıntınızla ilgili sorular soracaktır. Rengi, miktarı, tek meme başından mı yoksa her iki meme başından mı oluyor?, kendiliğinden mi yoksa sıkınca mı geliyor?, ateş, ağrı, kızarıklık, bulanık görme, baş ağrısı gibi başka şikayetler var mı?, göğsünüze gelen bir darbe oldu mu? gibi ve kullandığınız ilaçlarla ilgili sorular soracaktır. Bu bilgilerin ve muayenenin ardından altta yatan nedeni bulmak için kan tahlili, mamografi, meme ultrasoundu veya manyetik rezonans gibi daha ileri tetkikler de istenebilir. Ayrıca gerekirse meme başı akıntısından örnek alınarak inceleme de yapılabilir.

 Tedavi Nasıl Yapılır?
Tedavi altta yatan nedene göre olacaktır. Enfeksiyon durumunda antibiyotik verilecektir. Süt kanallarının genişlemesi varsa ılık kompres ve ağrı kesiciler önerilecektir. Süt kanalında kitle varsa takip edilecek ve gerekirse http://www.hamilemiyim.net ameliyat yapılacaktır. Hormonal bozukluk varsa bununla ilgili ilaçlar verilecektir. Fibrokistik hastalıkta her hangi bir tedavi gerekmez ancak mamografi ile takip yapılması gereklidir. Kanser tedavisi ise ameliyatla olur ve gerekirse kemoterapi, radyoterapi de yapılacaktır.

Meme Ucunda Akıntı” üzerine 13 düşünce

 1. nilüfer çelenli

  benim2,5 yaşında oğlum var.onu 19 ay enzirdim.yaklaşık 6,5 aydırda emzirmeden kestim.ama artık göğsümü sıktığımda sol göğsümü yani süte benzer sıvı geliyor.ve sol koltuk altım ağrı yapıyor.doktora gittim bişey yok dedi.neden olabilir…cevaplarsanız sevinirim.

  Yanıtla
 2. buket demir

  1.5 yaşında oğlum var oğlumu 6 ay emzirdim 6 aydan sonra doğum kontrol hapı kullandım son üç aydır ise aylık iğne kullanıyorum. bir hafadır sağ göğüs ucumda bir ağrı oluştu ve süt gibi bir akıntı geldi ardından peynirimsi akıntı ile bir iki damla kan geldi nedeni sizce kullandığım ilaçlarmı yoksa bir uzmana görünmemde fayda varmı. cevaplarsanız sevinirim

  Yanıtla
 3. sevilay erdogan

  oncelikle sitenizin cok kaliteli ve faydali oldugunu bildirmek istiyorum.Bununla birlikte bir soruma yanit alabilirsem cok memnun olacagim.15 aylik bir oglum var.11 aylikken emzirmeyi kestim ama sol gogsumden hala akinti geliyor sari sut seklinde.Bu kendiliginden gecermi yoksa tedavi sart midir?Menopoz belirtisi olabilir mi?tesekkurler.

  Yanıtla
 4. ozden celen

  Merhaba, 38 haftalık hamileyim,doğumuma çok az kaldı.Memelerimden akıntı geliyor ancak bugün sol göğsümden akıntıyla birlikte kana benzeyen bir sıvı geldi ama çok açık renkli.Meme muayenemi sık sık evde yapıyorum herhangi bir sorun yok gibi, şişlik, kızarıklık ya da ağrı gibi şikayetlerim yok sizce bu durum neden kaynaklanıyor olabilir, çok endişeliyim.

  Yanıtla
 5. ayşegül çelik

  mrb.ben emzirmeyi bırakalı 4-5 ay oldu ama göğsümü sıktığımda hala kolostrum gibi sarı sıvı geliyo.kan testi yaptırdım prolaktin değeri normal çıktı.ne yapmalıyım bi sıkıntı olur mu? cvp vereirseniz sevinirim.

  Yanıtla
 6. Merve merve

  Ben antidepresan kullanıyordum ve ondan sonra sıvı geldi göğüslerimden acaba önemli birşey mi yoksa ilaçların etkisi mi ve 1 hafta önce başım döndü yere düştüm

  Yanıtla
 7. Damla saru

  Hamile degilim ama adetim iki Gün gecikti gögüslerim sisti sivi bir akinti geliyo ?bu nedemek Sizce?hamilemiyim

  Yanıtla
 8. Tülay Kara

  Göğsümden sıvı geliyor yakın zamandada süt gelmeye başladı fakat bu olaylardan 3 ay önce bebek düşürdüm acaba onla alakalı bir durum mu? Veya bunların sebebi ne yardım edin

  Yanıtla
 9. musa dikti

  sy hocam 1.5 yaşında bir oğlum var sağ meme ucundan kan geldi doktora götürdük kitle yok hormonal dedi sizce nedir ve ne yapmalıyız

  Yanıtla
 10. Fatih inci

  Esim 30 haftalık hamile gecen gün yatarken 2damşa kan gelmiş memesinden bir sorun olurmuş sizden yardım etmenizi istiyorum

  Yanıtla
 11. piraye

  Benim 2 yaşında bir kızım var ben 10 aydan fazla onu sut en kestim ve bu ay olmadık birseylen karşılaştım birden gosumden sut geldi ve biraz ağrı oldu ve kesildi nedenini öğrenebilirsiniz bilirmiyim acaba

  Yanıtla

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>