Kürtajla gelen riskler

 Kürtajla gelen riskler

Perforasyon (rahim delinmesi ): Gebe rahmi yumuşak olduğu için dikkatsizce yapılan sert bir hareketle delinebilir.Risk gebelik yaşı büyüdükçe artmakla beraber vakum küretajlarda plastik kanüller kullanıldığından nadir görülür.Çoğu kere delik küçük ve rahmin tepe kısmında olduğundan kanama olmaz ve kendiliğinden kapanır.Delinme alanı büyükse kanama olacağından acil ameliyatla alınması gerekir.

Enfeksiyon: Hijyenik olmayan ortamda işlemin yapılması veya kişinin kendi ihmali (kürtaj sonrası erken cinsel ilişki, havuza girme, antibiyotikleri düzenli kullanmama, dış ortamdan enfeksiyon alma gibi..) sonucu 5-6 gün sonra enfeksiyon gelişebilir.Koruyucu antibiyotik önlem için kullanılmalıdır.Fallop tüplerinde hasara,rahim içi tabakada yapışıklıklara neden olabilir.

Gebeliğin devamı: Gebelik kesesinin rahim içinde görüntülenmeden çok erken, 5 haftadan önce yapılan kürtajlarda meydana gelebilir. Kürtaj sırasında vakum ile kese çok küçük olduğu için alınamaz .Kontrolde tespit edilir ve ikinci bir kürtaj gerekir.

Parça kalması (rest plasenta): Kürtajdan sonra kanamanın artması ile anlaşılır. Bazen kanama 10-15 gün sonra görülebilir.Bu nedenle kürtaj sonrası bir hafta sonra yapılan kontrol ultrasonografisi önemlidir.Tedavi olarak kürtaj tekrarlanır.

Rahim içi kan birikmesi (hematometra): Nadir görülür.Epey ağrılıdır.Daha çok 8 haftadan büyük gebeliklerde veya yaşlı anne adaylarında görülür. Rahim toplayamaz ve rahim ağzının kapanması sonucu kan birikmesinden meydana gelir.Rahim ağzının buji ile açılması problemi çözer.Ek olarak rahmin hızlı toplamasına yardımcı ilaçlar verilebilir.

Başarısız küretaj: Önceden yapılan rahim ağzında yara yakılması,konizasyon gibi işlemler, eski sezaryenlere bağlı veya doğumsal rahim kanalındaki şekil bozuklukları,çift rahim gibi anomaliler veya rahim kanalının yapısını bozan myomlar gibi sebeplerden dolayı rahim ağzı açılamaz ve teknik olarak kürtaj gerçekleştirilemez.Ağızdan alınan veya rahim ağzına konan ilaçlar ile rahim ağzının açılması denenerek kürtaj tekrar denenebilinir. Fakat tekrar başarısız olma ihtimali de göz önünde bulundurulmalıdır.

Asherman sendromu (yapışıklık). Kürtaj sonrası rahim içi duvarlarında gelişen yapışıklık sonucu adet miktarında azalma ,adet görememe halidir.Kısırlığa neden olabilir.Rahim içi dokusunun keskin küretle kazınması veya kürtaj sonrası enfeksiyon gelişmesi sonucu oluşur.Tedavi olarak spiral takılıp rahim içini destekleyecek hormon ilaçları verilir.Rahim filmi ile kesin tanı konur. Tedavi için gerekirse Histeroskopi uygulanabilir.
Anestezinin riskleri nelerdir?

Lokal anestezi; ile yapılan kürtajda rahim ağzı tek dişli ile tutulu iken ve dilatasyon (rahim ağzının açılması) sırasında ani ağrıya bağlı tansiyon düşmesi,terleme ,fenalık hissi,bayılma oldukça sık görülmektedir.Vakumun yarattığı çekilme hissi de karında kramp tarzına ağrı ve bulantı-kusmaya sebep olabilmektedir.Bu gibi durumda kürtaja ara verilir veya hemen bitirilerek hastanın ayakları yukarı kaldırılıp tansiyonun düzelmesine ve fenalık hissinin geçmesine yardımcı olunur. Ağrıya bağlı şok durumu dahi olabilir. Hemen hastaya damar yolu açılıp serum verilmesi ve gerekli ilaç ile destek tedavisi yapılması gerekebilir.Fakat bu kadar ileri derece şikayetler çok nadirdir . Daha çok lokal anestezi ile yapılan 7 hafta ve daha büyük kürtajlarda sık görülebilir.

Genel anestezi; Riskleri hasta yaşı,genel sağlık durumu ,sistemik hastalık varlığı gibi faktörlere bağlıdır.Genel anestezi uzman ve tecrübeli anestezi doktoru tarafından uygulanmalıdır.Kürtaj süresinin kısa olması (3-5 dakika) ve yüzeyel anestezi yapılması riskin çok fazla olmamasını sağlamaktadır. Genellikle hastalar anesteziden uyanırken bazen bulantı- kusmaları olur veya psikolojik sebeplerden dolayı ajite olup ağlayarak uyanırlar.
Doktorunuzu hemen arayın!

 • Kürtaj sonrası evde fenalık hissi olursa
 • Kanama çok fazla olup gittikçe artıyor ise
 • Kürtajdan 15-20 gün geçmesine rağmen kanamanız hala adet vasfında devam ediyor ise ve azalmıyorsa
 • Şiddetli kanama ile birlikte olan kıvrandırır tarzda ağrılarınız olursa
 • Hiç kanamanız olmayıp ağrılar çok şiddetli ve kramp tarzında ise
 • Ateşiniz yükseliyor,kokulu akıntı, kanama ve kasık ağrılarınız var ise
 • Gebelik belirtileri hala devam ediyor ise ve
 • Kendinizi iyi hissetmiyorsanız, huzursuz iseniz doktorunuzu arayınız!!

Kürtajla gelen riskler” üzerine 23 düşünce

 1. nurcan

  merhaba;
  kürtaj olduktan tam bir hafta sonra korunmasız bir ilişki yaşadım.ilişkiden önceki 2 gün çok az koyu renkli kanamam oldu.ilişkiye girdikten hemen sonrada az kanamam oldu ve ertesi günde çok az.sorum bu durumda bu ilişkiden tekrar hamile kalma olasılığım varmı?bu konuda bir çok siteye bakmama ragmen ayrıntılı bilgiye ulaşamadım.

  Yanıtla
 2. selin altın

  slm 7 yıllık evliyim. 26 yaşındayım. ilk 2 gebeliğimi istemeden hamile kaldığım için kürtajla sonlandırdık. daha sonra dış gebe oldum ve ilaç tedavisi görerek o gebeliğimde sonlandırıldı. 1 yıl aradan sonra tekrar hamile kaldım ve düşük yaptım. fakat kürtaj olmadım. bu yıl tekrar hamile kaldım ve 4 aylıkken öldüğü için kürtaj oldum sizce bunların bütün nedeni ilk hamileliğimin kürtaj olması mıdır?

  Yanıtla
 3. pınar

  slm arkadaşlar.ben eşimle adetimin 2.günü ilişkiye girdikve korunmadık.hhamile kalma olasılığım v ar mıdır.çok merak ederiyorum. cevaplarınızı bekliyorum..

  Yanıtla
 4. begum

  merhaba arkadaslar. kasım ayında kürtaj oldum ve ilk adetim aralık ayının 19unda basladı.23ü 24üne kadar surdu. adet bitiminden sonra tekrar ilişkiye girdim ve ardından 2 hafta süren kesik kesik kanamalar yaşadım. erkek arkadasımla korunmadan ilişkiye girmiştik. bu kanamaların iliski nedenıylemı yoksa kurtaj dolayısıyla mı geldıgını cok merak edıorum. hiçbir sitede cevabını bulamadım. tekrar hamile kalırmıyım bu ilişkiden cok merak ediyorum? yorumlarsanız sevınırım…

  Yanıtla
 5. aydan caner

  merhabalar kürtajdan 12 gün sonra eşimle ilişkiye girdik fakat korunmasız ertesi gün ise ertesi gün hapı aldım her hangi bir problem olur mu hormonlarım da veya ileride gebe kalmak istediğim de ? yardımcı olursanız sevinirim

  Yanıtla
 6. aysun asil

  merhaba ben kürtaj oldum evli değildim 5 ay oldu va halen siddetli ağrılarım var bu normal olan bir süreç mi lütfen cevaplarsanız sevinirim enfeksiyon kapmış olduğum söylaniyor ve bu sonraki gebeliklerimi etkiler mi teşekkür ederim

  Yanıtla
 7. sevra ataban

  salı günu kürtaj oldum ve bugun almıs oldugum test sonucu yıne pozıtıf cıktı bilgisi olan varsa yardımcı olabilir mi?

  Yanıtla
 8. Filiz ÜNLÜ

  Sevra ATABAN….Uzunca bir süre BETA HCG hormonu hamilelik sonlandırılsa bile yapılan gebelik testlerinde pozitif olarak çıkabilir…Yine hamilelik sonlandırıldığında yapılan kan testlerinde de BETA HCG (Hamilelik hormonu) çıkabilir…Bu normaldir, geçicidir…

  Yanıtla
 9. SEMA 1

  Ben 10 haftalik hamileyken bos gebelik gecirdigimi ogrendim kese vardi ama bebek yok tu ilacla dusurulmeye calisildi kanamam cok siddetlenince acil kurtaja alindim genel anestesi île dr kurtajimin cok iyi gectigini soyledi spiral. Recetesi aldim ama recetede antibiyotik felen yazmadi doktorum sizce enfeksiyon kapma riskim varmidir yada doktorum gerekmi gormedi

  Yanıtla
 10. gülcan

  slm arkadaşlar ben de 25 gün önce dış gebelikten dolayı kürtaj oldum rahim enfeksiyon kapmış ve vajinal kuruluk çok fazla 18 tane iğne verildi kullandım ama geçmedi bu daha sonraki hamilelikleri etkiler mi böyle olan var mı

  Yanıtla
 11. oya pembe

  kürtaj olduktan 11gün sonra korunmadan ilişki yaşadım.16saat sonra ertesi gün hapı içtim.hamile kalma olasılıgım nedir.ve bu ertesi gün hapı benim ilerde hamile kalmamda sorun yaratırmı.lütfen acil cevap yazarmısınız

  Yanıtla
 12. büşra ip..

  Merhaba. Evli değilim nisan ayında kürtaj oldum. Kürtajdan sonra kontrole gitmedim. Aradan 7 ay geçtikten sonra tekrar ilişkiye girdim bugün 2.günü.Kan geldi ve çok ağrım var. Ertesi gün hapı almak istemedim yan etkilerinden dolayı. Size sorum kan gelmesi normalmi? Ağrılarımın sebebi kürtajmı? Tekrar gebelik söz konusu olabilirmi? Cevaplarsanız sevinirim. Teşekkür ederim.

  Yanıtla
 13. filiz tatli

  Mrb ben ilk gebeligimde bos gebelik gecirdim ve kurtaj oldum ikinci gebeligimde bebegim 11haftalikken oldu ve dusuk yaptirdilar biraz parca kalmisti kurtajla aldi geri kalan parcayi ben attim. Kontrole gittim zar seklinde parca kalmis sen atarsin dedi ama benim bir gun sonra kanamam kesildi sorum tekrar gebe kalir miyim suanki durumum ne lutfen yardimci olun gercekten zor durumdayim.

  Yanıtla
 14. Tuğçe a.

  Kurtaj oldum. Kanamam 8-9 gun devam etti 12. Gun iliskiye girdim 2 saat sonra ne olur ne olmaz diye ertesi gun hapi ictim bugün kurtajdan sonra 15. Gunüm ve sabah uyandığımda regli gibi kanamam olduğunu gördüm. Çok korkuyorum. İçtiğim hap yüzündenmi ? Kötü birşey olurmu Ne yapmalıyım

  Yanıtla
 15. gokce gokce

  bgn ayın 9 u ben ayın 4 unde kurtaj oldum ama doktorum 2 hafta cınsel ılıskı olmaması gerektiğini sölemesıne rağmen ayın 8 inde cinsel ilişkim oldu erkek arkadaşım içime boşalmadı ona rağmen hamile kalırım die bgn ertesi gün hapı attım sizce hamile kalırmıyım tekrardan cevap verirseniz sevinirim

  Yanıtla
 16. Arzu@

  Merhaba, bundan 14 gün önce kürtaj oldum ve dün gece korunmasız ilişki yasadım, erkek arkadaşım sperm sayısının az olduğunu söylüyor.. Ben de yumurtalık kisti olduğundan dolayı gebe kalma olasılığım sizce nedir? Bu gün ertesi gün hapı kullansam kürtaj sonrası olduğu için herhangi bir problem oluşur mu ?

  Yanıtla
 17. seren

  ben kürtajdan 9 gün sonra erkek arkadaşımla korunmasız ilişkiye girdim.kanamam bitmişti.göbeğime boşaldı.enfeksiyon kapmışmıyım diye korkum var.

  Yanıtla
 18. Elif

  7 gun once kurtaj oldum esimle bugun cinsel iliskiye girdim ve korunmadik icime bosaldi tekrar hamile kalir miyim ???

  Yanıtla
 19. canım can

  merhaba, ben kürtaj oldum yaşım 38. kürtaj olduktan 4 gün sonra şiddetli kanamam geldi ve ağrım oldu. 5. günümdeyim ve yine ağrımla beraber kanamam oluyor. birde karnımda şişlik oluyor, sanki sert bir şey var gibi. bütün bunlar normalmidir. lütfen cevaplayın.

  Yanıtla
 20. lavinya ates

  merhaba, 27 şubatta bebeğimin kalbi durması yüzünden kürtaj olmak zorunda kaldım, bugün tam 9 gün oldu, 2 gün kanamam yoktu ama bugün damla damla kanamam oldu korunmasız cinsel ilişkiye girebilir miyim? çünkü çocuk sahibi olmayı çok istiyorum

  Yanıtla
 21. fatim

  Lavinya ates çok üzüldüm allah yardimcin olsun.ama biraz daha beklesen iyi olur..ama yinede kendi jinekologuna görün en iyisini o bilir..tskler

  Yanıtla
 22. gozdegozde

  Lavinya 20. Gün yumurtlamaya başlıyorsun o yüzden erkenden deneyip enfeksiyon kapabilirsin yumurtlama zamanını gelen yumurtanın akı gibi akıntıdan anlayıp o zaman denemelisin

  Yanıtla

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>