Kadında Akıntı Problemi

Üreme çağındaki kadınlarda normal olarak bir miktar vaginal akıntı vardır. Kadınlık hormonlarının etkisi nedeniyle rahim ağzındaki servikal bezlerden sümüksü kaygan bir sıvı salgılanır. Bilindiği gibi bu sıvı cinsel ilişkide kayganlaştırıcı etkisi ile olması gereken bir durumdur. Bu akıntı menopoza giren kadınlarda durduğu için vaginal kuruluk ortaya çıkmaktadır.

Vajinal akıntı adet periyodu içinde yumurtlama tarihi yaklaştıkça artar. Bazı kadınlarda ise akıntı daha fazla olur. Her ne kadar aşırı miktarda olabilse de, görülen bu akıntılar renksiz, kokusuzdur, kaşıntı ve irritasyon yapmaz.

Vaginanın iltihabına vaginit ( mantar )denmektedir. En önemli belirtisi artmış vaginal akıntıdır. Vajinit in, normal vajinal akıntıdan farklı bazı özellikleri vardır. İltihaba bağlı olan akıntının miktarı fazladır. Kötü kokulu olabilir. Sıklıkla daha koyu bir akıntıdır. Süt kesiği kıvamında olabildiği gibi bazen bol sarı yeşil renkte bir akıntı olabilir.

Vajinal enfeksiyon haricinde de bir çok kadın hastalığı vaginal akıntı yapabilir. Vajinal bölgede kullanılan kokular, alerjiye neden olan pedler, tamponlar veya prezervatif gibi yabancı maddeler vaginada irritasyon yaparak akıntıya neden olabilir. Ayrıca nadiren de olsa üreme organları ile ilgili tümörler akıntı şikayeti yapabilir.

En sık karşılaşılan akıntı sebebi bakteriel vaginozistir. Gardnerella vaginalis denen mikrobik ajanın vagina içersinde aşırı çoğalması sonucu oluşmaktadır. Bol miktarda beyaz-gri hafif sarımsı vaginal akıntı vardır. Özellikle akıntının kötü kokusu belirgindir. Kötü koku cinsel ilişki sırasında artmaktadır. Tedavisinde antibakteriel ilaçlar kullanılmaktadır. Bazı durumlarda vulvada irritasyonda yapabilmektedir.
Vaginada mantar enfeksiyonu kaşıntı ve kötü kokulu bir akıntı yapmaktadır. Sıklıkla vaginadaki enfeksiyona vulva da katılmaktadır. Bunun sonucu vulva cildinde kızarıklık, şişlikler deri yanmaları ve ödem meydaha gelmektedir. Vaginal akıntı beyaz süt kesiği şeklindedir ve vagina duvarına yapışır. Antibiyotik kullanımım sonrasında, gebelikte ve şeker hastalarında daha sık görülmektedir. Tedavisinde vaginal yolla veya ağızdan uygulanan anti-mantar ilaçları kullanılmaktadır.
Trichomonas vaginalis de diğer bir vaginal enfeksiyon nedenidir. Cinsel ilişki ile bulaşan bir mikro-organizmadır. Çok bol miktarda yeşilimsi akıntı yapmaktadır. Akıntı irritasyon yapar. Vagina ve vulvada yanma hissi ve kaşıntı belirgindir. Tedavisinin eşle birlikte yapılması gerekmektedir.

Kadında Akıntı Problemi” üzerine 9 düşünce

 1. meral

  merhaba ,
  sitede emeği geçen herkese teşekkürler öncellikle..ben 4 haftalık hamileyim.bugün kahverengi bir akıntı geldi ..sizce bunun sebepleri nelerdir? vajinal mantar vardı ben de ama 3 aydır sona ermişti..bu sebep olabilirmi?ya da boş gebelik, ya da vajina da bir enfeksiyon..düşük tehlikesinden de korkuyorum..lütfen beni aydınlatır mısınız? teşekkür ederim.

  Yanıtla
 2. meral

  soğuk aldım, 2 haftadır balgamlı bir şekilde öksürüyorum bu da sebep olabilir mi sizce?

  Yanıtla
 3. esra

  merhaba.ben 27 yaşında evli bir bayanım.11 gündür zoretanin adlı sivilce ilacı kullanıyorum.bu ilaç bütün vücudu aşırı derecede kurutuyo.3 gündür ise normal gelen akıntım kesildi.akıntı olmuyo ve rahmimde kuruluk ve kaşıntı başladı.eşimle ilişkiye girmemde zorluk çekiyorum.bunun sebebi sizce kullandığım ilaç olabilirmi.doktorum rahim için problem olmayacağını söylemişti.ama neden oldu bilemedim.2 ay önce yine kuruluk oldu yani akıntı gelmedi 1hafta sürdü ve kendiliğinde düzeldi.umarım bana cevap yazabilirsiniz.teşekkürederim.

  Yanıtla
 4. tuğçe coşkun

  merhaba ben 2 yasında bir bebeği olan anneyim bebeğim doğduktan sonra 1 yıl adet görmedim görsemde 6 ayda bir sonra sürekli akıntım oldu bir gün bile bitmedidoktara gittim verdiklerini düzenli kullandım işe yaramadı her adet başında yada sonunda mantara yakalanıyorum bişey önerirseniz çok memnun olurum yardım ederseniz mutlu olurum

  Yanıtla
 5. ÖZNUR

  merhaba hülya hanım benim sorum yaklaşık 3-5 senedir akıntı problemim var 1.senelik evliyim ve hala geçmedi.Beyaz bi sıvı geliyo ve hergün bunun sebebi nedir. Yumurtalıklarımda bi sorun olabilirmi ve hamile kalmam zor olurmu.

  Yanıtla
 6. Banu

  iyi geceler.bn svglmle ilskye grdk ve onden icme boslr gbi oldu bir kc dmla snki bsldi adet donemmdn 1 hfta snrasi kdr oldu smdi adt donemine 3 hfta var ve cok aknri glyr her gn olyr nerdyse 4-5 gn oldu ilskye gireli acba hamlemym ck krkyrm ltfn yrdm edn…

  Yanıtla
 7. özlem

  Merhaba ben 11 haftalik hamileyim ve bugün tuvalete
  gitdigimde mendile kati sekilde balgama benzer bisey geldi vajinadan kötü birsey degildir umarim

  Yanıtla
 8. özlem

  Merhaba ben 11 haftalik hamileyim ve bugün tuvalete
  gitdigimde mendile kati sekilde balgama benzer bisey geldi vajinadan kötü birsey degildir umarim

  Yanıtla
 9. sezen bulut

  Merhaba sonuçlarım kötü biliyorum ama ne kadar kötü bu sonuçlara göre hiç hamile kalamıcakmıyım.. Anti mullerian hormon 0.05 Referans aralıgı 051 7 27 İnhibin b 21 Referans aralıgı 45-290 erken folilküler 16 postmeapozal vitamin d 25. 6 referans 20 eksiklik 20-30 30-70 normal 150 toksik Not : şu anda 5 gün günüm geçikiyor lütfen acil cevap verirmisiniz ben 32 yaşındayım daha menepoza girmiş olabilirmiyim

  Yanıtla

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>