İlişkiye Girerken Acı

Ağrılı cinsel ilişki oldukça sık görülür. Her 3 kadının neredeyse 2’si yaşamlarının bir noktasında cinsel ilişkide ağrı yaşar. Cinsel ilişkideki ağrı çok hafiften şiddetliye kadar değişebilir.

Ağrılı cinsel ilişkinin nedenlerini anlamak için kadın vücudu  hakkında bilgi sahibi olmak yararlı olur. Vajina, rahmi vücudun dışına bağlayan bir yoldur. Rahim ağzı rahmin alttaki dar ucudur. Vajinaya yukarıdan çıkıntı yapar. Kadın genital bölgesinin dış kısmına vulva denir. Vajinanın girişinde küçük ve büyük dudaklar vardır. Klitoris küçük dudakların tepesindedir. Çoğu kadın için klitoris cinsel haz merkezidir. Perine, anüs ve vajina arasındaki alandır.

Ağrılı Cinsel İlişkinin Nedenleri

Ağrılı cinsel ilişkinin hem bedensel hem de duygusal sebepleri vardır. Ağrının neden oluştuğunu anlamak için cinsel ilişki sırasında vücudunuza ne olduğunu bilmelisiniz.
Kadın vücudu seks yaparken düzenli bir sıra takip eder. Dört evre vardır:
1.  İstek – Cinsel İlişkide bulunma isteği
2.  Uyarılma – Bedensel değişiklikler oluşur. Vajina ve vulvanız ıslanır ve vajina girişindeki kaslar gevşer. Klitoris şişer ve büyür. Rahim yukarı kalkar ve vajina derinleşir ve genişler.
3.  Orgazm – Cinsel cevabın doruğu. Vajina ve rahim kasları kasılır ve güçlü bir zevk duygusu yaratırlar. Klitoris de orgazmı hissedebilir.
4.   Çözülme – Vajina, klitoris ve rahim normal durumlarına geri döner.

Uyarılma dönemi önemlidir çünkü eşinizin içinize girmesi için vajinanızın kendisini hazırladığı dönemdir. Eğer bu doğal düzenin herhangi bir kısmı oluşmazsa cinsel ilişki sırasında rahatsızlık veya ağrı hissedebilirsiniz.

Cinsel İlişkide Ağrının Çeşitleri Nelerdir?

Ağrılı Cinsel İlişki Tedavisi İçin Neler Yapılabilir?

Kadınlar, cinsel ilişki sırasında ağrıyı vulvada, vajinanın girişinde ve içeride derinde hissedebilir. Vulva ağrısı vajinanın yüzeyinde (dışında) hissedilen ağrıdır. Vajina ağrısı vajinanın içinde hissedilir. Derin ağrı belde, alt karın bölgesinde, rahimde ve idrar torbasında oluşur.

Farklı ağrı çeşitlerinin farklı nedenleri vardır. Sebebi bulmak önemlidir çünkü ilaç, ameliyat veya psikolojik danışma gerektiren problemleriniz olabilir.

Vulva ağrısı
Vulvanın bir kısmına dokunulduğunda ağrı oluşabilir. Sabun kullanımı, vajinal sprey veya duş kullanımına bağlı olarak vulva hassaslaşmış veya tahriş olmuş olabilir. Diğer nedenler yara izleri, kistler veya enfeksiyonlardır.

Vajina ağrısı
Vajina kuruluğu. Vajina içindeki acının en sık nedeni ıslaklık olmamasıdır. Bazı ilaçlar, bazı hastalıklar nedeniyle veya uyarılmadığınız için bu oluşabilir. Gebelik sırasında veya sonrasında, emzirirken veya menopoza yaklaşırken veya menopozdan sonraki dönem gibi yaşamınızın belirli zamanlarında oluşabilir.

Menopoz civarında öströjen seviyeleri azalır. Sonuçta vajina dokusu incelip kuruyabilir. Bu, seks sırasında rahatsızlık nedeni olabilir. Menopozdaki bazı kadınlar kuruluğu gidermek için öströjen tedavisi alırlar. Vajinayı ıslatmaya yardımcı olması için suda eriyen kayganlaştırıcılardan da satın alabilirsiniz.

Vajina kuruluğu seks sırasında yeterince uyarılmadığınız zaman oluşabilir. Sizi neyin uyardığını eşinizle konuşmalısınız. Seks için gereken kayganlığı sağlamak için çiftin krem, jel veya fitil kullanması sıklıkla yararlıdır. Bununla birlikte, kondomla birlikte asla hiçbir çeşit yağ (örneğin vazelin, bebek yağı veya mineral yağ) kullanmayın. Bu maddeler kondomu eritebilir ve yırtılmasına neden olabilir. Su bazlı krem veya jellerin kondomlarla birlikte kullanılması güvenlidir.

Vajinit. Vajina ağrısının diğer bir nedeni vajinittir (vajina iltihabı). En sık görülen vajinit belirtileri akıntı, kaşıntı ve vajina ile vulvada yanma hissidir. Vajinitin mantar veya bakteri enfeksiyonu gibi muhtemel birçok nedeni vardır. Vajinit ağızdan alınan veya vajinaya yerleştirilen ilaçlarla tedavi edilebilir.

Vajinusmus. Vajinusmus vajina girişindeki kasların spazmıdır. Eşiniz vajinaya girmeye çalıştığında acıya neden olur. Bazı vakalarda vajinusmus bir kadın ilk kez seks yaptığında (veya yapmayı denediğinde) ortaya çıkar. Ağrı, pelvik muayene sırasında da oluşabilir. Vajinusmusun birçok tıbbi nedeni olabilir. Bunlar:

·   Vajinada yaralama, doğum veya ameliyata bağlı yara izleri
·   Duş, sperm öldürücüler veya prezervatif lastiğine bağlı tahriş
·   Vulva veya vajinanın enfeksiyonları

Vajinusmus gebe kalmaktan korkmak gibi bir çeşit korkuya yanıt da olabilir. Bazen tecavüz veya cinsel suiistimal gibi geçmişteki bir acı veya travma nedeniyle olabilir. Çoğu vakada bu durum başarıyla tedavi edilebilir.

Doktorunuz sizi muayene edip bazı testler isteyebilir. Muayene sırasında odada bir arkadaş veya akrabanızın yanınızda olmasını isteyebilirsiniz. Bu kendinizi daha rahat hissetmenize yardımcı olabilir. Muayene konusunda herhangi bir soru veya endişeniz varsa doktorunuzla konuşun.

Eğer belirtileriniz enfeksiyon nedeniyle ise tedavi etmek için size ilaç verilecektir. Diğer sebepleri tedavi etmek için ameliyat gerekli olabilir.

Derin ağrı
İçeride derinde oluşan ağrı içerideki bir problemin uyarı işareti olabilir. Penis rahim ağzına dokunduğunda oluşan ağrının birçok sebebi olabilir:

·   Rahim-yumurtalık enfeksiyonu
·   Rahim problemleri
·   Endometriozis
·   Alt karın bölgesinde kitle
·   Bağırsak veya idrar torbası hastalığı
·   Yapışıklıklar
·   Yumurtalık kistleri
Pelvik muayene sıklıkla derin ağrının sebepleri konusunda ipuçları verir. Doktorunuz karnınıza ve üreme organlarınıza bakmak için laparoskopi önerebilir. Laparoskopi bu problemlerin bazılarını tedavi etmek için de kullanılabilir.

Ağrılı Cinsel İlişkide Duyguların Rolü
İlişki sırasında ağrı bazen ruh durumu ile bağlantılıdır. Geçmişteki anılar veya korkular gibi duygusal faktörler gevşemenizi engelleyebilir. Bazı kadınlar seks yapmaktan suçluluk duyabilirler. Veya bazı kadınlar hamile kalmaktan veya cinsel yolla bulaşan hastalıklara yakalanmaktan korkabilirler. Bazen tecavüz veya cinsel suiistimal gibi geçmişteki kötü bir cinsel deneyim sebep olabilir. Tüm bu faktörler seks sırasında gevşemenizi zorlaştırabilirler. Bu, uyarılmayı ve ıslanmayı engeller. Bazı kadınlar, eğer eşleriyle problemleri varsa ağrılı ilişki yaşayabilirler. Endişelerinizi eşiniz ve doktorunuzla konuşmak iyi bir fikirdir. Doktorunuz problemlerinizle baş edebilmeniz için bir psikologa başvurmanızı önerebilir.

Dr. Caner SÖYLEMEZ

İlişkiye Girerken Acı” üzerine 3 düşünce

 1. banu yıldırım

  slm korunmuyoum birbucuk aylık evliyim ama hamilelik belirtilerim var evde gebelik testi yaptım ikinci cizgi tam net değildi

  Yanıtla
 2. Leyla

  Merhaba hocam benim şu şekil şikayetim var eşimle ilişkiye girerken vajinamda çok ağir kötü iç bulandirici koku oluşuyor lütfen acil cevap yazarsaniz sevinirim

  Yanıtla
 3. ceylan2011

  cnm olur oyle bazı kadnlarda ben özel vajina jel aldm kullanym hiç oyle olmyo ama hiç yasamadm ben sen dr git en iiysi fitil falan verrler oo koku gitsn dye

  Yanıtla

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>