Hamilelik ve Soğan Kürü

Not: Bu yazı saracoglu.at Prof. Dr. İbtahim SARAÇOĞLU’ na aittir.

Değerli okuyucu, kuru soğan üzerine olan ilk çalışmalarıma seksenli yılların ortalarında başlamıştım. Aynı zamanda sarımsak ve pırasayı da inceliyordum. Çünkü, üçü de aynı familyadandır.Topraktan henüz çıkmaya başlamış, bu üç bitkinin taze filizlerini kopartıp tadına baktığınızda damak tatları birbirinin aynıdır. Onları birbirlerinden ayırt etmek zordur. Ancak, bir-iki haftadan itibaren morfolojileri, kimyaları ve tatları giderek belirgin şekilde farklılaşır.

Her üçünde de antibakteriyel (antibiyotik) ve ağrı kesici (analjezik) özelliği olan etkin maddeler bulunmaktadır. Yetişkin dönemlerine gelindiğinde doğal antibiyotik güç, sarımsakta en fazladır. Soğanda bu güç orta derecede bulunurken, pırasada bu ölçü en minimum  düzeyde kalır. Yetişkin soğanın ağrı kesici gücü ise maksimum düzeye çıkar. İleri tarihlerde sarımsak ve pırasanın içeriğinde saklı olan etkin özelliklerini ayrı başlıklar altında sizlere tanıtmaya çalışacağım. Çünkü, aynı aileye (familya) ait bu üç sebze yetişkin evrelerinde kür olarak uygulandıklarında birbirlerinden tamamen farklı hastalıklara karşı potansiyel bir güç oluşturabilmektedirler. Pırasa, böbrekte oluşan litogen yapıya karşı etkili olurken, sarımsak ise vücudun bazı bölgelerinde oluşan plaklara karşı etkin rol oynayabilmektedir. Bu kısa girişten sonra bugünkü, sebzemize tekrar geri dönelim.

Onu doğrarken göz yaşlarını tutmak ne mümkün… Gözlerden yaş gelmesine sebep olan yapısında kükürt bulunan propanthial-S-oksit maddesidir. Eğer, soğanı doğrarken göz yaşı dökmek istemiyorsanız, ağzınıza bir lokma ekmek alıp çiğneyerek doğrayınız.

Erkekler için
Yıllar önce kuru soğanı araştırırken prostatit’e (prostat içi iltihaplanma) bağlı ağrı çeken erkeklerin imdadına yetişebileceğini bulmuştum. Prostatit’e bağlı ağrı çeken bazı hastalar için uygun bir ağrı kesici bulmak da çok zordur. Bilinen hiçbir ağrı kesici onlara derman olmaz. Almanya’da “Medizin Forum-Prostatitis” sitesine yazı yazan bir prostatit hastası, prostatit’e bağlı sürekli ağrı çektiğini ve bu durumun kendisini intiharın eşiğine getirdiğini yazmıştı. Bu hastaya soğan kürünü uygulamasını önermiştim. Aradan birkaç gün geçtikten sonra nasıl teşekkür ettiğini halâ unutamam.

Kadınlar için
Zaman zaman geçmişte araştırdığım bir bitkiye tekrar tekrar geri döner, yeni elde ettiğim deneyimlerimin ışığında onu tekrar araştırmaya başlarım. Kuru soğanın rahim ve yumurtalıklar üzerinde nedenli etkili olabildiğini buldum. Onu, 2009 un bitkisi olarak tanıtmayı düşünüyordum ki, yaşlılığa bağlı eklem kireçlenmesini ortadan kaldırıcı bitkiyi buldum. Bu nedenle 2008 in son aylarında kuru soğanın bu potansiyel gücünü erken açıklamayı daha uygun buldum.

Kuru soğan, polykistik Over Sendromu (PCOS) yaşayan bayanların imdadına yetişen mükemmel bir destekleyici ve yardımcı tedavi imkânı sunmaktadır. Erken menopoza giren bayanların da imdadına yetişebilmektedir. Küçük ve orta çaplı miyomu olan bayanlar da kuru soğan küründen istifade edebilirler.

Polikistik over şikâyeti olanlar, büyük bir olasılıkla kürü uygulamaya başladıktan bir-iki gün sonra beyaz-sarı renkte bolca akıntı yaşamaya başlayabilirler. Uzun zamandan beri adet (regl) görmüyorlar ise, adet görmeye başlayabilmektedirler. Aynı şekilde menepoza yeni girmiş bayanlar da tekrar düzenli adet görmeye başlayabilmektedirler. Rahim duvarı incelmesi olan bayanların rahim duvarlarının kalınlaşmasında da etkilidir. O sanki, kadınların rahim ve yumurtalıkları için yaratılmış bir sebze…

Endometrioma (çikolata kisti), rahimin içini döşeyen zar tabakasının (endometrium) yumurtalıklarda bulunması ve her adet döneminde kanayarak kistik yapı oluşturmasına denir. Bu kistin içi, kahverengi kıvamlı sıvı ile doludur bu nedenle çikolata kisti de denir. Hastalar hekimlerine kısırlık, sancılı veya ağrılı adet görme, ilişki esnasında ağrı görme veya fazla miktarda adet görme şikâyeti ile başvururlar. Başlangıç evresinde olan endometrioma tedavisinde de oldukça güçlü bir yardımcı tedavi imkânı sunar.

Kür: Polykistik over’e, erken menopoza ve miyomlara karşı
İki bardak klorsuz suyu (yaklaşık 250-300 ml) kaynatınız. Orta boy yemeklik kuru soğanın en dış açık kahverenkli ince kabuğunu soyduktan sonra dörde veya altıya bölüp kaynamakta olan suyun içerisine atınız. Ağzı kapalı olarak beş dakika kaynattıktan sonra ocaktan indirip ılımaya bırakınız. Ilıyınca, süzülür ve ılık olarak bir su bardağı öğle yemeğinden on dakika önce içilir. Aynı şekilde akşam yemeğinden önce tekrar taze olarak hazırlanıp on dakika önce içilir. Bu küre onbeş gün devam edilir ve kür sonlandırılır.

Dikkat: Kırmızı veya mor soğan amaca uygun değildir. Uygulanacak olan soğan kürünün taze hazırlanması ve ılık olarak içilmesi şarttır. Soğuk olarak veya beklemiş haşlama suyu içilmemelidir.

Not: Buradaki bilgilerin herhangi bir rahatsızlığı teşhis amacı kesinlikle yoktur. Bir rahatsızlığınız var ise, mutlaka bir hekime danışınız.

Hamilelik ve Soğan Kürü” üzerine 36 düşünce

 1. PINAR

  ben 28 yasindayim 4 yildir evliyim ve bir oglum var ortalama 1 yildir bebek istiyoruz fakat olmuyor hormon tedavisi görüyorum bu sogan kürünün banada bir faydasi olurmu yada baska ne tavsiyelerde bulunabirsiniz lütfe yardimci olurmusunuz

  Yanıtla
 2. tuğçen

  sperm testinin sonucu kaç günde belli oluyor.aayrıca yumurtlama testlerinin fiyatları nekadar.birde akneli olmak gebeliğe engelmi

  Yanıtla
 3. tuğçen

  pınar canım soğan kürü rahibi problemli ve miyom kist olanlar için senin öyle bir problemin mi var

  Yanıtla
 4. mavişşş

  ya arkadaşlar biri bana yardım etsin evleneli 2 yıl oldu bi düşük yaptım ve 8 aydır korunmuyoruz bebek yok napcaam kafama takmamaya çalışıyorum olmuyoooo?
  ne yapmalıyım bana bi çare!

  Yanıtla
 5. sude

  slm,kızlar çok merak ediyorum.daha mensime 9 gün var ama yinede duramıyorum.acaba gebemiyim.ebru yazdığın yöntemi denemek istiyorum.ancak hangi pozisyonda.acil cevappp

  Yanıtla
 6. kardelen

  mrb ben 4 senelık evlıyım 2 defa asılama yaptırdım olmadı sogan kurunu denedım şimdi 4 aylık hamileyim allah razı olsun hocamızdan herkese denemesını tavsiye ederim

  Yanıtla
 7. sude

  slm kardelen,ben
  3 yıllık evliyim.çocuğumuzun olmasını çok istiyorum.eşim varikoseldi. ameliyat oldu.4ay sonrası bir düşüğüm oldu.şimdi düşük sonrası 4.aydayım.soğan kürünü yaptım bitti 3gün öonce.incir kürünü dene semmi.çok kararsızım.lütfen bilginize ihtiyacım var.rabbim benim gb isteyen herkese versin inşş.

  Yanıtla
 8. ekin

  kardelen hanım sogan kürünü tam olarak nasıl yaptınız.adet döneminizdemi bitincemi aydınlatırsanız seviniriz.

  Yanıtla
 9. Tuğba Durgan

  slm ben 5 yıllık evliyim 2 defa tüpbebek yaptırdık 1. tuttu ama 1 aylıken geri düştü 2.yi yaptırdık oda tutmadı şimdide soğan suyu içiyom inş soğan suyundan fayda görürüm kurban olduğum ALLAH’ım hepimize hayırlı evlatlat verir inşallah.

  Yanıtla
 10. Yasin

  Merhaba ,

  Galiba bu köşeye yazan tek erkek ben olacağım , eşim 2 defa düşük yaptı sanırım ailesinde de genetik miş o nedenle tahlil yaptırıldı ve sorun çıkmadı ancak ikinci düşükte parça kaldığından ilaçla parçaların düşmesi sağlandı şimdi çok sağlıklı ancak 6/7 aydır korunmamamıza rağmen maalesef hamile kalamıyor .. Bununla ilgili ne önerebilirsiniz ?

  Teşekkürler

  Yanıtla
 11. damla kıdır

  9 aylık evliyim ilk defa geçen ay bebiş düşündük ama olmadı hastaneye gittim polikisttik over kisti saptandı 56 mm büyüklüğünde doktor ameliyat önerdi ama ben ameliyat olmak istemiyorum acaba soğan kürü gerçekten ii gelir mi.*

  Yanıtla
 12. tuğba deniz

  bende pko var ve şuan hamıle olduğumu öğrendim kan değerim 14300 çıktı sizce kaç haftalık hamileyım?

  Yanıtla
 13. ayşe dere

  slm arkadaşlar ben 11yıllık evliyim 3kere aşılama yaptırmama ragmen cocuğum olmadı sogan kürüne başlamak istiyorum nasıl yapıldını banada söylermisiniz. allah isteyen herkese nasip etsin inşallah.yüce rabbim benimde yüzümü güldürsün.

  Yanıtla
 14. sevcan sert

  ben ıkı aylık evlıyım fakat suan ıdrar yolumda ıltihap var ve cok sıkıntı cekıyorum sureklı yanma ve sızı var.soğan kurunu uyguluyorum fakat bu kuru yaparken korunmuyorum eger gebe kaldıysam soğan kuru bı zarar verir mı yada düşük yapma gibi bı sorun olur mu

  Yanıtla
 15. ayça

  kızlar bi yöntem buldum yapanlar hamile kalmış adetin bitmesindensonra akşamyatmadanönce sütü kaynatıp içine biraz pırasa atılıyor ocaktan alınıp altına alıp 20 dk kendini üzerine tutuyorsun sonra işinle birlikte olunuyor yerinden 4saat kalkılmayacakherkese allah yardım etsin

  Yanıtla
 16. seda

  slm kızlar ben 3 senelik evliyim bizde bebek istiyoruz ama bi türlü olmuyo benim polikistik owerim varmış kilomdan dolayı soğan kürünü denemek istiyorum bi faydası olur mu ki

  Yanıtla
 17. tuba

  Seda banada poli kistik teşhisi kondu bundan 3 ay önce.Ben kürü geçtiğimiz ay aksatmadan denedim.resmen adetimde söküldüm diyebilirm.gecikmeli ve az olan kanamam 3 gün ve kist atılır şekilde oldu.önce tıp ama alternatif tıpta mucizeler yaratıyor.korkmana gerek yok ne şişmanlar hamile kalıyor.ama spor yap birazda diye .iyi olacağına eminim.
  sevgiler

  Yanıtla
 18. buket

  Merhabalar ben 2 senelik evliyim ve 2 kere düşük yaptım hem kan pıhtılaşmasi hemde polikistik over çıktı cocuk istiyor uz ne yapmam gerek

  Yanıtla
 19. Melo Can

  Merhabalar, soğan kürünü herkese tavsiye ediyorum. Ben de adet düzensizliği+6cm myom vardı. 7-8 ay korunmadığımız halde gebe kalamamıştım. Regl dönemimden 15 gün önce soğan kürü yaptım, günde 2 kez hiç ihmal etmeden içtim. Kür bitiminde tam 28. günde regl oldum. İkinci reglim de yine tam 28. Günde oldu ve akabinde hamile kaldım. Allah bebek sahibi olmak isteyen herkesin yardımcısı olsun. Ne varsa tabiatta var.

  Yanıtla
 20. dilek

  slm ben üç aylık hamileyim soğan suyu bebeğe zarar verirmi veya düşük yaptırır mi yardımcı olabilirmisinz

  Yanıtla
 21. sibel eriş

  3 yıllık evlıyım ama cocumuz olmuyor ne yapacamı bılmıyorum doktorlar gıttım olur dıyolar ama olmuyor beklemek cok zoorrrr

  Yanıtla
 22. fatim

  sibel eriş insallah olur sibel bak burda 5 10 yilllik evli cocugu olmayan kizlar vardi simdi bir kaci hamile cocugu oldu ..insallah seninde olur tez bi vakitte..allah yardimcin olsun//tup bebek denedinmi peki?

  Yanıtla
 23. fatim

  aylin SALAM AYLIN GALIBA YERLIYIZ,,,GELEN SEFERIN DE KABUKSUZ IC,,,COK FAYDALI KURU OYLE DIYOLAR BENDE GELINIMIZE TAVSIYE ETTIM ICIYO ODA

  Yanıtla
 24. Nur eker

  Sogan kürü yaptim bugün 5 haftalik hamile oldugumu ögrendim. Lütfen acil cvp bebege zarar verirmii düsük tehlikesi varmi?

  Yanıtla
 25. fatim

  Nur eker ne zarari olcakki.ama artik kullanma .ınş dogumdan sonra kullana bilirsin kisti falanda eritiyormus..

  Yanıtla
 26. esedova gulsum

  selam.bu gun doktora gitdim kn tahlili yaptirdim.progestronum 28,59 cikti.doktorum hamile ola bilirsin dedi.acaba ben sogan suyu ice bilirmiyim?

  Yanıtla
 27. siyah beyaz

  ben hamile kalmak için soğan kürü içiyorum. geç öğrendim ve adetimin 11.günden itibaren başladım. bugün 3. günüm. kistim yok diye biliyorum ama kırmızı akıntım geliyor hafif hafif. hamile kalma ihtimalim varmı bu ay acaba? :(((

  Yanıtla
 28. gülay yasar

  Arkadaşlar ben hamile kalamyrum soğan suyu uygldm 3 gün mgdem blndgi için brktm aradan baya zaman geçti 1 hafta fln tekrar kullancm soğan suyunu acaba zamandan dlayi sikinti olurmu

  Yanıtla
 29. Nsert

  Ya mideniz bulanmıyor mu? Ben 2 kere denedim burnumu fln kapatarak direk diktim yani devam edemedim o yüzden. Nasıl içiyorsunuz? Of kolay yolu yok mu bu meleti içmenin?

  Yanıtla
 30. cansu gul

  Merhaba benim bir kizim var simdi ikinci kez hamile ol.ak istiyotum ama uc aydir olmuyo adet duzensizligi var iki ayda bir adet oluyorum iki ay o cesine kadar duzenliydi birden gecikmeler oldu vende sogansuyu iciyorum uc ay normal bir zamanmi

  Yanıtla

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>