Hamilelik Ne Zaman Belli Olur

HAMİLELİK NE ZAMAN BELLİ OLUR
İlişkiden sonra hamilelikten şüphelenilmesine yol açacak ilk ve en klasik belirti adet gecikmesidir. Bunu takip eden hamilelik belirtisi aşamalarını saymak gerekirse bulantı, kusma, halsizlik, yorgunluk, kasıklarda ağrı, göğüslerde şişkinlik,  göğüslerde sertleşme ve büyümedir. Ancak burada dikkat edilmesi gereken husus, adet gecikmesi olmadan bu belirtiler görülmez. Hamilelik ne zaman belli olur.

Adet gecikmesinden sonra yaşanan ve yukarıda saydığımız diğer hamilelik belirtilerinin en erken görülme zamanı, en son adet (regl) başlangıcınızdan 4-5 hafta yani bir ay sonradır. Adet gecikmesi başladığında hamileliğe neden olan yumurtlamanın üzerinden ortalama olarak 2 hafta geçmiştir fakat bu anda gebeliğe 4 haftalık gebelik denir. Bunun nedeni, gebelik haftası en son görülen adetten başlayarak sayılır. Sonuç olarak hamilelik belirtileri en erken son görülen adetten 4-5 hafta sonra başlar. Bunun nedeni ise adet (regl) gecikmesi olmadan önce gebelik belirtilerini oluşturacak kadar hamilelik hormonları artmamıştır.

Hamileliğin ultrasonda görülebilmesi de belirtilerin başladığı bu döneme denk gelir. Adet gecikmesi olmadan önceki  günlerde hamilelik ultrason ile görülemez hatta çoğunlukla kan ve idrar testlerinde de saptanamaz.

Hamilelik Ne Zaman Belli Olur” üzerine 2 düşünce

  1. Berna kurt

    12 haziranda son adetimi gördüm ilk günü eşimle korunarak ilişki içindeyiz hep ama hala adet olmadım acaba neden

    Yanıtla
  2. tugba ergen

    mrb benım bı kızım var ıkıncı kez anne olmak ıstıyorum ancak esımle yumurlama donemımde ılıskıye gırdıgım halde hamıle kalamıyorum dogumdan sonra ıkı kez kurtaj oldum bırı ıstege baglı dıgerıyse bos gebelıkten dolayı bıdaha anne olamama ıhtımalım varmı lutfen cvp beklıyorum tesekkurler

    Yanıtla

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>