Hamileliğin İlk Belirtileri

Adet (regl) gecikmesi: Hamileliğin en önemli ve en erken belirtisidir. Bazı durumlarda normalinden biraz daha hafif bir adet kanamsı olması da hamilelik belirtisi olarak yorumlanabilir.

Hamile olduğunu hissetmek: Hamile kadınların büyük bölümü çok erken döneminde bunu hissedebildiğini düşünmektedir. Bu his bazen yorgunluk, dalgınlık veya unutkanlık, duygu durum değişkenliği olabilir. Göğüslerin daha hassas olması, belde veya kasıklarda ağrı, kabızlık, daha çok tuvalete gitme de sıklıkla hissedilir, kısaca kendinizi farklı hissettiren herhangi bir işaret hamileliğin ilk belirtileri olabilir.

Göğüslerde Hassaslık: Hamilelik durumunda en sık rastlanan belirtidir. Hamileliğin ilk dönemlerinde göğüsler daha büyük (şiş), hassas olur ve size egzersiz yaparken, uyumaya çalışırken, giyinme veya duş alma sırasında bu aşırı hissiyatdan dolayı hamile olduğunuzu hissedersiniz.

Yorgunluk: Aşırı yorgunluk ve bitkinlik de hamileliğin ilk safhalarında sık hissedilir. Daha erken uykunuzun geldiğini, sabahları yataktan kalmakta daha çok zorlandığınızı hissedebilirsiniz. Eğer gerçekten hamileyseniz eskisi kadar zinde değilsinizdir. Bu da ilk hamilelik belirtilerindendir.

Sık idrara çıkma: Eşiniz ve yakınlarınızca da fark edilebilecek bir belirtidir. Hamileliğiniz nedeniyle büyümeye başlayan rahminizin idrar torbası üzerinden yaptığı baskıdan kaynaklanır. Hamileliğiniz boyunca da vücudunuzda normalden fazla sıvı olacağı ve böbrekleriniz daha fazla sıvı süzeceği için devam edebilir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>