Hamile Kalmak İçin Yapılması Gerekenler

Hamilelik şansınızı artırmak için yapabileceğiniz bazı şeyler vardır.

Cinsel İlişki Sıklığı

Kendinize en iyi başarı şansı vermeniz için ay boyunca 2 ile 3 günde bir cinsel ilişkide bulunmanız gereklidir. Fakat ilişkileri kadının yumurtlama günlerine denk getirme gereğiniz yoktur. Psikolojik stres altında iseniz bu ilişkinizi etkileyebilir ve cinsel dürtünüzü azaltabilir. Böylece sonuçta her zamanki kadar sık sevişmezseniz ve bu da hamile kalma şansınızı etkileyebilir.

Alkol

Hamile kalmaya çalışan bir kadınsanız haftada bir iki kez 1 veya 2 ünite alkolden daha fazla alkol almamalısınız. Bir ünite alkol bir küçük kadeh (125 ml) şarap veya bir büyük biranın yarısına eşittir. Eğer erkekseniz günde 3 veya 4 ünite alkolden daha fazla içmedikçe üreme yeteneğinizin etkilenme ihtimali düşüktür. Aşırı alkol almak bir erkeğin sperm kalitesini etkileyebilir.

Sigara

Sigara kadınlarda doğurganlığı azaltır. Başka birisinin içtiği sigaranın dumanını solumak (pasif içme olarak bilinir) da bir kadının hamile kalma şansını etkileyebilir. Erkekler için, sigara ile kötü sperm kalitesi arasında bir bağlantı vardır fakat bunun bir erkeğin üretkenliği üzerindeki etkisi kesin değildir. Sigaranın bırakılması genel sağlığınızı iyileştirir.  Eğer sigarayı bırakmak istiyorsanız bu sitedeki sigarayı bırakma sayfasından yararlanabilirsiniz.

Kafein

Kafein, çay, kahve ve kola gibi içeceklerde bulunan bir uyarıcıdır. Kafeinin doğurganlık üzerindeki etkileri hakkında çok az araştırma yapılmıştır ve kafein ile doğurganlık problemleri arasında açık bir delil yoktur.

Vücut Ağırlığı

Sağlıklı kilonun sınırları vücut kitle indeksi (VKİ) olarak bilinen bir ölçüm ile tanımlanır. VKİ’niz kilonuzu boyunuzun (metre olarak) karesine (yani boyunuz kendisi ile çarpılır) bölerek hesaplanır. Sağlıklı bir kilo, VKİ’nin 20 ile 25 arasında olduğu kilodur. VKİ 29’dan fazla olan kadınların gebe kalmalarına kadar geçen süre, kilosu normal olan kadınlara göre daha fazladır.

Kilonuz fazla (VKİ 29’dan fazla) ve düzensiz adetleriniz varsa veya hiç adet görmüyorsanız kilo vermek hamile kalma şansınızı artırabilir. Kilonuz normal sınırlara inerse yumurtalıklarınız tekrar çalışmaya başlayabilir. Eldeki deliller, grup egzersizi ve diyet programlarına katılan kadınların, kendi kendilerine kilo vermeye çalışan kadınlara göre hamile kalma şanslarının daha fazla olduğunu göstermektedir. Fazla kilolu (VKİ 29’dan fazla) bir erkek iseniz üreme yeteneğiniz normalden düşüktür.

Erkeklerde Sıkı İç Çamaşırları

Bazı çalışmalar, sıkı iç çamaşırı giymenin erkeklerde testislerin ısısını artırdığı için sperm kalitesini azalttığını ortaya atmıştır. Bununla birlikte gevşek iç çamaşırı giymenin doğurganlığı artırdığı açık değildir.

İşiniz

Belirli iş koşulları insanların doğurganlığını etkileyebilecek şeylere (örneğin röntgen ışınları ve böcek ilaçları) maruz bırakır. Doktorunuz size işinizi soracak ve doğurganlığınıza olabilecek muhtemel riskler konusunda önerilerde bulunacaktır.

İlaçlar

Bazı ilaçlar doğurganlığınızı etkileyebilir. Dolayısıyla, doktorunuz uygun tavsiyelerde bulunabilmek için size aldığınız herhangi bir ilaç olup olmadığını sorar.

Tamamlayıcı Tedaviler

Kısırlık için tamamlayıcı tedavilerin yararını değerlendiren yeterli çalışma yoktur. Bundan dolayı, bu tip tedavileri önermeden önce daha fazla araştırmaya gerek vardır.

Folik Asit

Hamile kalmaya çalışan kadınlar genellikle folik asit tabletleri almalıdırlar (günde 0.4 mg). Bebek için denemelerde bulunurken ve hamileliğin ilk 12 haftası içinde folik asit almak bebeğin spina bifida veya anensefali gibi (bunlar sinir kanalı hastalıkları olarak bilinir ve beyin ile omuriliğin bir kısmı düzgün oluşmaz) sakatlıklarının olma riskini azaltır. Önceden sinir kanalı sakatlığı olan bir bebek doğurmuş veya epilepsi ilacı kullanıyorsanız günde 5 mg olarak daha yüksek dozda kullanmalısınız.

Kızamıkçık

Kızamıkçık için bağışık olup olmadığınızı anlamak için bir kan testi yaptırmalısınız. Eğer sonuç bağışık olmadığınız şeklinde çıkarsa size hamile kalmadan önce kızamıkçık aşısı yaptırmanız önerilir. Çünkü hamilelikte kızamıkçık geçirmeniz bebeğinize zarar verebilir. Kızamıkçık aşısından sonra 1 ay korunmanız gereklidir.

Rahim Ağzı Smear Testleri

Doktorunuz, en son ne zaman smear testi yaptırdığınızı ve sonucun ne olduğunu öğrenmek isteyecektir. Test zamanınız yaklaşmışsa hamile kalmadan önce yaptırmanız önerilir. Çünkü, rahim ağzı hücrelerindeki bir anormallik kısırlık probleminin tedavisini geciktirebilir. Ayrıca hamilelikte rahim ağzı anormalliklerini tedavi etmek daha karmaşıktır.

Hamile Kalmak İçin Yapılması Gerekenler” üzerine 6 düşünce

 1. rabia doğ

  mrhb ben 9 aylık evliyim ilk 3 ay yasmin kullanarak korundum şimdi ise bebek istiyoruz olmuyor hormanlarıma bakıldı normal eşimden spermoloji testi istendi fakat bende milimetrik polikistik over var bu gebeliğe engelmidir.

  Yanıtla
 2. guner yediparmak

  ben 1 senelık evlıyım 30 yaşındayım eşimle korunmadan ilişkiye giriyoruz fakat hamile kalamıyorum benim trombositlerim yüksek çıkmıştı (450) bunun hamile kalmamı olumsuz etkileyip etkilemediğini öğrenmek istiyorum birde doktora gitsem bana ne gibi testler yapılacağını öğrenmek istiyorm sorularımı yanıtlarsanız cok sevinirim.

  Yanıtla
 3. Filiz Tekirdağ

  Merhaba,
  1 yıllık evliyim ve yaklaşık 8 aydır korunmasız ilişkiye giriyoruz. Hala bir sonuç alamadık. Doktora gitmelimiyim, adet günlerim 28 günde bir, düzensizliği yok.
  Cevap verebilir misiniz?
  Şimdiden teşekkürler..

  Yanıtla
 4. Cansu tor

  Merhabalar ben bır senelık evlıyım ve hıc korunmadık esımde ve bende hersey normal ama olmuyo bende komsuların tavsıyesıne uyarak adertımden once 7 gun oruc tut dedıler ve her orucu acmamda suya 21 defa el musavvır okumamı uflememı bıde hacet namazı kılmamı soyledıler ama olmadı cunku 6 gun tuttum orucu bu sefer allahın ıznıyle tutucam ve bebegımı kucama alcam bıde 41 yasın okutcam bu mesajımı okuyanlar bana yasın okuyun allah askına

  Yanıtla

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>