Gebelikte Sabah Bulantıları

Birçok hamileliğin özellikle ilk aylardaki belirtisi, bulantı ve kusmadır. Sosyal hayatımızda bizi çok rahatsız eden bir durumdur, fakat hamileliğin en sık rastlanan belirtilerinden biridir, ilk birkaç ay içinde genellikle sabahları görülen, bulantı ve kusmalardır. Bazı ülkelerde “sabah hastalığı” adı verilen bu rahatsızlıktan, hamile kadınların yaklaşık yarısı etkilenir ve hamileliğin bedensel olarak hissedilen ilk belirtisi olabilir.

Bulantıların Nedenleri

Hamilelik dönemi bulantılarının kesin nedeni bilinmemekle birlikte, kan dolaşımındaki hormonların özellikle de progesteron hormonunun düzeyindeki artışından kaynaklandığı düşünülmektedir.

Kan dolaşımındaki bu hormon akını, midenizin iç zarını tahriş ederek, baş dönmesi ve bulantıyı arttırabilir. Ayrıca, kan şeker düzeyini de etkileyerek kendinizi ya çok aç hissetmenize ya da midenizin bulanmasına yol açar.

Bulantılar Ne zaman başlar?

Bulantı ve kusmalar, genellikle gebeliğin 6. haftasına doğru başlar, 10 haftaya doğru azalır, 13. haftaya doğru kaybolurlar. Bazı hamile kadınlarda 16. haftaya kadar sürdükleri görülse de, daha uzun sürmelerine çok ender rastlanır.

Bazı kadınlar, bu hamilelik dönemi bulantıları sırasında kendilerini çok halsiz ve ruhsal çöküntü içerisinde hissederler. Bu bulantılardan hiç kurtulamayacakları duygusuna kapılırlar.

Bazı kadınların hamilelik bulantılarından etkilenmesini, bazılarının da etkilenmemesinin nedeni henüz aydınlatılamamıştır. Aynı kadında bile, bulantıların şiddeti, bir hamilelikten öbürüne değişik olabilir ve bir hamileliğinizde bulantılardan etkilenmeniz, bir sonrakinde de aynı sıkıntıları çekeceğiniz anlamına gelmez.

Hamilelik bulantıları genellikle kusma ile sonuçlanır. Bazıları yalnızca hafif bir bulantı hissederken, bazıları her yemekten sonra mutlaka kusar. Bulantı ve kusmanın yanı sıra, dilinizdeki tat cisimciklerinizde bir değişme ya da ağzınızda madeni bir tat gibi başka belirtiler de fark edebilirsiniz. Bir zamanlar çok sevdiğiniz besinlerden tiksinebilirsiniz. Bazı besinleri de canınızın çok fazla istemeye başladığını hissedebilirsiniz. Halk arasında bu duruma “aşerme” ya da “aşyerme” adı verilir. Yediğiniz sebzeler ve bazı baharatlı yemekler fazlası ile gaz yapmaya başlar. Bu dönemlerde rejiminize çok dikkat etmeniz gerekiyor. Evinizde bol bol meyve bulundurmalısınız.

Hamilelik döneminde bulantılar size de, bebeğinize zarar vermez. Sık ve az az beslenerek sindirim sisteminizi zorlamamalısınız.

• Gün içerisinde belirli aralıklarda dinlenin.
• Dar giysiler giymekten kaçının.
• Bulantıyı bastırmak için yanınızda grissini, yoğurt, çiğ sebze gibi atıştıracak şeyler bulunduun.
• Doktorunuz gerek görmedikçe, hiçbir ilaç almayın.
• Gerek katı yağlı, gerek sıvı yağlı yiyeceklerden elden geldiğince sakının.
• Karbonhidratlar bulantıya iyi gelir; pirinç, patates, kepek ekmeği ve çiğ sebzeler.
• Mide gazı bir sorun olabilir; taze yiyeceklerle basit bir yemek rejimi uygulayın.
• Sigara dumanından ve alkolden sakının.
• Kafanızı başka şeyler ile meşgul edin, bulantınızı düşünmemeye çalışın.
Sevgili anne adayları öncelikle bu şikayetlerin yaşanacağını ve belirli bir süre sonra geçeceğini unutmayın. Bu süre zarfında havadar yerlerde bulunmaya dikkat ederseniz kokudan kaynaklanan bulantıları hafifletebilirsiniz.

Gebelikte Sabah Bulantıları” üzerine bir düşünce

  1. sus gonlum

    Haziran ın 4 ü adet im başladı 10 un da bitti bi kaç gündür midem aşırı gaz yapıyor buda mide mi bulandiriyor yesem de yemeden böyle oluyor sizce hamilemiyim

    Yanıtla

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>