Gebelikte D Vitamini

Hamile olduğunuzu öğrendikten sonra yediklerinize ve yaşam biçiminize daha çok dikkat eder oldunuz. “İki canlıyım” diyerek daha fazla yediniz. Sabah- akşam elinizde süt dolu bardaklar, ceplerinizde kuruyemişler, gerekli vitaminleri de alayım derken yoruldunuz ve yatıp dinlenmeyi tercih ettiniz.
Oysaki vücudunuza çok yük bindirmeden alabileceğiniz bir vitamin var ki güneşin altında dolaşmakla takviye edebiliyorsunuz.

Güneş vitamini
“Güneş vitamini” diye bilinen D vitamininden bahsediyoruz. D-2 vitamini bitkiseldir ve bulunduğu yerler azdır; sadece yosunlarda ve bazı mantarlarda bulunur. D-3 olarak bilinen türü ise insan derisinde güneş ışığı ile temas sonucu meydana gelir ve daha çok balık yağında ve yumurta sarısında bulunur. Süt ve süt ürünleriyle de alabileceğiniz D vitamini en fazla ringa balığı, uskumru fileto, somon balığı, ton balığında bulunur. Bununla da bitmiyor. Eğer ki sütünü veya yumurtasını yediğiniz canlının güneşle teması az ise D vitaminini yeterince alamıyorsunuz demektir. Kendiniz ve bebeğinizin sağlığı için doktorunuzun önerisiyle alacağınız vitamin haplarıyla da eksikliğin önüne geçebilirsiniz. Ama “Hayır en doğalından bir D vitamini istiyorum” diyorsanız, öğlen saati dışında çıkacağınız yarım saatlik bir yürüyüşle bu vitamini aldığınızı garantileyebilirsiniz.

Vücudun çimentosu
Uzmanlar D vitaminini, vücutta vitaminden çok hormon etkisi göstermesinden dolayı çimentoya benzetirler. Çünkü bağırsaklarda emilimi gerçekleşen kalsiyum ve fosforun kemik ve diş dokusuna oturabilmesi için D vitamini gerekir. Aynı zamanda idrarda kalsiyumunun ve fosforun kan seviyelerini düzenler ve atılımını azaltır. Ayrıca sinir sistemi, kalp ve kanın pıhtılaşma mekanizmalarına da etkisi vardır.

Dünya üzerinde D vitamini eksikliği görülen bölgeler, güneş ışınlarını fazla alamayan Kuzey Ülkeleri ve Uzakdoğu Ülkeleridir. Bu nedenle şanslı bir coğrafyada yaşadığımızı düşünebilirsiniz. Yalnız, mesleki nedenlerle gündüz vaktini kapalı yerlerde geçiren hamilelerde D vitaminin alımı azalır. Güneşli ortamda yaşadığı halde fazla örtünen kadınlarda da aynı durum söz konusu olabilir.

D Vitamini Eksikliğinde gelişen hastalıkla
Hamilelik döneminde anne adayının taşıdığı risklerden biri ve en önemlisi kemiklerin yumuşaması, kolay kırılabilir hale gelmesine yol açan “Osteomalasia” hastalığıdır. Bebeğin sağlıklı gelişimine de engel olabilen bu hastalık yeterince D Vitamini alınmaması sonucunda gelişiyor. Bebeklerde ise kemik bozuklukları, vücudun normal gelişmemesi, enfeksiyon hastalıklarına sık yakalanma ve göğüs kemiğinde öne çıkma gibi sorunlara yol açan Osteomalasia hastalığı, sık doğum yapan kadınlarda yetersiz beslenmeleri durumunda kemiklerden minerallerin çekilmesiyle oluşuyor. Bebeğin “Raşitizm” hastalığına yakalanma riskini de artıran D vitamini eksikliği anne adayında diş çürümelerini ve sırt ağrılarını da beraberinde getiriyor.

D vitaminin fazlası
Anne adaylarının günlük D vitamini ihtiyacını abartmamaları gerektiğini belirten uzmanlar, aksi durumda doğum kusurlarının oluşabileceğine dikkat çekiyorlar. Kişinin yaşam biçimi ve yaşadığı yere göre değişen D vitamini ihtiyacının fazlası iştahsızlık, bulantı, kusma, idrarın çoğalması, susama hissinin artması, ishal, kabızlık gibi belirtiler verir. Tekrarlanması durumunda kireçlenmeye ve damar sertliğine yol açar.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>