Ertesi Gün Hapı

Jinokologlara sıkça sorulan sorulardan biri  ”ertesi gün hapı kullandım, hamile kalır mıyım?” diğeri de “ertesi gün hapı kullandım, ne gibi yan etkiler oluşabilir?” dir.

Ülkemizde iki değişik ertesi gün hapı bulunmaktadır. Bunlardan birincisi “Preven” markası ile diğeride “Norlevo” markası ile satılmaktadır. Preven içinde 100 µg of ethinyl estradiol ve 0.5 mg of levonorgestrel, Norlevo da ise 0.75 mg levonorgestrel bulunmaktadır.

Bu ürünlerin tehlikeli dönemde , korunma olmadan gerçekleşen ilişkilerden sonraki ilk 72 saat içinde, tercihen da ilk 12 saat içerisinde kullanılmaları gerekmektedir. Bu şartlar gerçekleştiğinde dahi korunma %100 olmamaktadır.En iyi ihtimalle oluşacak gebeliklerin %75-85 i engellenebilmektedir. Dolayısı ile ilişkinin üzerinden 3 hafta geçtiği halde halen adet olmamış ise derhal bir gebelik testi yapılmalıdır.

Bu ürünlerin kullanımından sonra en sık görülen yan etki bulantıdır.Bulantı gelişen hastaların bir kısmında kusma da oluşmaktadır. İlacı aldıktan sonraki 2 saat içerisinde kusma gerçekleşirse ilacın tekrar alınması uygun olur. Bunun dışında karın ağrısı, baş dönmesi, yorgunluk , göğüslerde hassasiyette karşılaşılan yan etkilerdendir.

Sadece levonorgestrel içeren ürün, yumurtlama döneminden önce alınmış ise ilaç alındıktan bir kaç gün sonra bir kanamaya neden olur ( bu kanama bazılarında can sıkıcı bir şekilde uzun süreli ve fazla miktarda oluşmaktadır). Bu kanama ilacı alanların yaklaşık yarısında görülmektedir. Eğer ilaç yumurtlama döneminden sonra alınmış ise, bir sonraki adet kanaması genellikle bir kaç gün gecikmeli oluşmaktadır.

Ertesi Gün Hapı” üzerine 9 düşünce

 1. sewimli

  norlevoyu kullandım aradan 6 7 gun oldu kullanalı kanamam olmadı belırtılerı yok acaba hamılemıyım??

  Yanıtla
 2. zeliha şen

  ertesı gunu hapı kullandım…ayda bır kez 2 gunluk kanamalarım oldu……2 kez idrar testı yaptım negatıf cıktı…..hamıle olma ıhtımalım nedır sızce..

  Yanıtla
 3. hülya güleç

  merhaba erkek arkadaşım ile ilişkiye girdim kızlığım bozulmadı ve penis vajanaya girmedi sadece sürtünme yolu ile ilişki oldu ancak erkek arkadaşım peçeteye boşaldı ve yine peçete ile sildikten sonra yine sürtünme yolu ile ilişkiye girdik benim kızlığım bozulmayıp direk penisin vajinaya girmediği halde bu boşalma sonrası tekrar sürtünme yaşadığımızda hamile kalırmıyım. ayrıca adet düzensizliği olduğu için iki aydan beri adet olmamıştım bu durum hamile kalmamı etkiler mi. LÜTFEN ACİL CEVAP BEKLİYORUM . NOLUR BİLGİSİ OLAN YAZSIN TEŞEKKÜRLER

  Yanıtla
 4. hülya

  ne demek yani ben şimdi büyük olasılıkla hamile kalabilirmiyim tam boşalma olmamasına rağmen yada peçete ile silindikten sonra tekrar sürtünme oldu diye hamile kalma olasılığım yüksek öyle mi ve ilk ilişkiden tam 72 saat sonra o ilaçlardan almama rağmen

  Yanıtla
 5. suzan taştepe

  slm benim sorunum geçen ay 20 ağustosta kürtaj oldum 3 veya 4 haftalıktı.. eşimle 12 eylül akşamı beraber olduk korunmasız sabahı ertesi gün hapı kullandım 12 saat içinde.. adet dönemim olamadı bana yardımcı olun hamile kalırmıyım :( ilğiniz için şimdiden teşekkür ederim

  Yanıtla
 6. ceren şengül

  BU AY İÇERİSİNDE 2KEZ ERTESİ GÜN İLACI KULLANDIM. HAMİLE KALMA OLASILIĞIM VARMI ACABA?. İLACI İLK KULLANDIĞIMDA BI KAC GUN SONRA KANAMAM OLDU. İKİNCİ İLACIDA DEMİŞ OLDUGUM GIBI AYNI AY ICINDE ALDIM DAHA YENİ… BU KONUDA ENDISELIYIM.HAMILE KALMA OLASIGI VARMIDIR???

  Yanıtla
 7. Sevda yıldırım

  Mercaba ben 21 yaşındayim geçen ay sevgilimle sürtünme yolu ile ilişki yaşadık kesinlikle normal bir ilişki değildi sadece sürtünme kızlık zarı duruyo ve sevgilim vajinamin üzerine boşaldı hemen temizledim ama aşşağılara gitti mi gitmedi mi emin değilim ve adet günüm 13 gün gecikti 13 gün içinde 3 tane idrar testi yaptım negatif çıktı en son yaptığım test 5 gün önceydi 2 kez de farlutal kullandım hiç bir etkisi olmadı hala adet görmedim ve hamile olmaktan korkuyorum sizce hamile olabilirmiyim hamilelikle ilgili hiç bir belirti yok sadece göğüslerimin uçları kaşınıyo çok az hassas ve başım çok kötü ağrıyo 13 gündür son olarakta beyaz akıntı oluyo lütfen acil yardım edin

  Yanıtla
 8. jelin

  mrb ben sevgiLimLe yakLaşık bi bçk ay önce iLişkiye girdim. 24 saat sonra norLevo kuLLandım. iLişkiye girdiğimde regLin birinci günündeydim. kanamam on gün gibi devam etti. on gün öncede regL oLmam gerekiyoodu. test yaptım bu hafta, negatif çıktı. ama haLa regL oLamıyorum. sizce hamiLe oLabilir miyim yoksa bu normaL mi????

  Yanıtla

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>