Erken Gebelikte Kanama

Bir çok kadının gebeliğin ilk 12 haftasında vajinadan lekelenme veya kanaması olur. Cinsel ilişki sırasında rahim ağzı kanaması olabilir. Rahim ağzının enfeksiyonu da kanamaya neden olabilir. Gebeliğinizin erken döneminde kanamanız varsa doktorunuz pelvik muayene yapabilir. Ne kadar kan kaybettiğiniz ve hangi sıklıkla kanamanız olduğu size sorulur. Doktorunuz hiç ağrınızın olup olmadığını ve eğer varsa yerini ve şiddetini de sorar.

İnsan koryonik gonadotropin (hCG) ölçümü için bir kan testi yapılabilir. Bu madde gebelik sırasında vücudunuz tarafından üretilir. Birden fazla test yapılabilir çünkü hCG seviyeleri gebelik boyunca artar. Kan uyuşmazlığı için tedaviye gerek olup olmadığını görmek için kan grubunuza da bakılır. Kanamanın nedenini bulmak için ultrason yapılabilir. Bazen neden bulunamaz. Hamile iken kanamanız olursa özel bir tedaviye ihtiyacınız olabilir. Erken doğum yapma, küçük bir bebek doğurma veya düşük yapma şansınız daha yüksektir.

Düşük : Düşük gebelikteki bir problem nedeniyle olabilir. Kanama her zaman düşük olacağı anlamına gelmez. Kanaması olan hamile kadınların yaklaşık yarısı düşük yapmaz. Düşük gebeliğin ilk yarısında herhangi bir zaman oluşabilir. En sık ilk 13 haftada olur. Gebeliklerin yaklaşık %15-20’sinde oluşur. Aşağıdaki bulgu ve belirtiler düşüğü gösterebilir:

  • Vajinadan kanama
  • Karnın alt kısmında hissedilen kramp tarzı ağrı (çoğunlukla adet ağrılarından daha şiddetli)
  • Parça düşürme

Vajinadan kanaması olan bir çok kadının hiç ağrısı yoktur veya çok az ağrısı olur. Bazen kanama durur ve gebelik devam eder. Bazen de kanama ve ağrı şiddetlenir ve düşük olur. Parça düşürdüğünüzü düşünüyorsanız onu doktorunuzun muayenehanesine götürün. Doktor incelenmesi için laboratuara gönderebilir. Eğer rahimde bir miktar parça kalmışsa çoğunlukla kanama devam eder. O zaman doktorunuz bir veya daha fazla tedavi önerebilir. Parçayı düşürmenize yardımcı olması için ilaç kullanılabilir. Parça kürtaj ile alınabilir. Bazen birden fazla seçeneğe gerek duyulur.

Çoğu düşük önlenemez. Bu düşükler çoğunlukla vücudun normal olmayan bir gebelikle baş etme yoludur. Egzersiz veya cinsel ilişkinin düşüğe neden olduğuna dair hiçbir delil yoktur. Ayrıca, stres veya çalışmanın da neden olduğuna dair delil yoktur. Düşük yapmanız başka çocuğunuz olmayacağı anlamına gelmez. Her zaman sağlığınızda bir bozukluk olduğu anlamına gelmez. Arka arkaya iki düşük yaparsanız doktorunuz nedeni aramak için testler önerebilir.

Dış gebelik : Döllenmiş yumurta rahme yerleşmezse dış gebelik oluşur. Bunun yerine sıklıkla tüplerden birine olmak üzere başka bir yere yerleşir. Dış gebelik erken gebelikte kanama ve ağrıya neden olur. Eğer tüp patlarsa bu tip bir gebelikte büyük bir risk oluşur. Patlama erken tedavi gerektirir. İç kanama olabilir. Kan kaybı halsizlik, bayılma, ağrı, şok veya ölüme neden olabilir. Dış gebelikler düşüklerden çok daha nadir görülürler. Yaklaşık 60 gebelikten birinde görülür. Aşağıdakileri bulunduran kadınlarda dış gebelik riski artmıştır:

  • tüplerde enfeksiyon
  • geçirilmiş dış gebelik
  • tüpten ameliyat geçirme

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>