Emzirirken Hamile Kalınır mı?

Doğumdan sonra plasentanın çıkmasıyla süt hormonu olan prolaktin üzerindeki fren etkisi ortadan kalkar ve süt üretimi başlar. Sonraları ise emme işlevi ile beyinden prolaktin salgılanır; süt bezlerinde süt üretimi artar. Aynı zamanda beyinden oksitosin hormonu salgılanır ve rahmin kasılması sağlanır. Oksitosin aynı zamanda süt yollarındaki istemsiz adalelerin kasılması ile süt akımını temin eder.

Emzirme periyodunda yüksek miktardaki prolaktin hormonu yumurtlamayı baskılar ve rahim iç zarı da gelişemediğinden adet kanaması olmaz.

İlk 3 ayda düzenli emzirmelerde yumurtlama baskılandığından hamilelik olasılığı yoktur. Bunun tabii ki istisnaları olduğundan, lohusa kanaması veya akıntısı sona erdiğinde cinsel ilişki başlar . Ama biz doktorlar bu dönemde de korunmayı öneriyoruz.

Bebeğin 6 aydan küçük olduğu durumlarda, düzenli anne sütü ile beslendiği dönemlerde ve adetin başlamadığı durumlarda gebelik olasılığı % 2 civarındadır. Burada unutulmaması gereken nokta büyük olasılıkla gebeliğin önlendiği ama bu olasılığın sıfır olmadığıdır. 6.aydan sonra ise gebelik olasılığı % 6 civarındadır.

Özellikle adet kanaması başlayan kadınlarda, işi nedeniyle bebeğinden uzak kalan ve anne sütü dışında gıda takviyesi alan bebeklerin annelerinde hamile kalma olasılığı artar. İlk 6 ayda düzenli süt veren annelerin % 7, 6-12 aylarda % 37, 12-24 aylarda da geri kalan kadınların % 48 ‘inde adet başlar. Yani ilk 12 ayda süt veren annelerde adet görenlerin oranı % 44 civarındadır.

Ortalama süt emzirme döneminde adetsiz dönem 14 ay civarındadır.

Tüm bu rakamları vermemin nedeni emzirme döneminde korunmayı ihmal edip istenmeyen gebeliklerle karşılaşan çiftlerin uyarılması ve korunmaya önem vermesi amacıyladır.

Doğumdan 3 ay sonra rutin jinekolojik kontrollerin temel amacı hem doğum sonrası rutin jinekolojik kontrol ve vaginal smear tetkiki yanında, çiftlere en uygun korunma yöntemin seçilmesidir. Özellikle rutin muayene sonrası eğer tercih edilirse spiral uygulanması yapılabilmektedir. Süt verme periyodunda progesteron homonu içeren doğum kontrol hapları kullanabileceği bildirilse bile kişisel önerim hormonal korunma yöntemlerinden süt verme döneminde kaçınılmasıdır.

Yumurtlamanın başladığını gösteren bulgular ise adet öncesi belirtileri, vajinadaki kuruluğun kaybolması ve adet kanamasıdır. Bu bulgular varsa ve yeni bir bebek planı yoksa ciddi bir korunma yöntemi kullanılması gerekmektedir. Süt verirken meydana gelen gebeliklerde bir süre daha emzirme devam edebilir . Ama yüksek prolaktin düzeyleri nedeniyle rahim iç zarı yapısındaki olumsuluklar nedeniyle gebelik kanamaları ve düşüklerin artacağı unutulmamalıdır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>