Doğumun Gecikmesi

Gebeliğin ortalama süresi en son gördüğünüz adetin ilk gününden itibaren 280 gün veya 40 haftadır. Kesin tarihi öngörmek zor olabilir. Bebeklerin yalnızca % 5’i tahmini doğum tarihinde doğar.  Tahmini doğum tarihiniz hamileliğinizin ilerlemesini, bebeğinizin büyümesini ve gebelik haftasını kontrol etmek için bir kılavuz olarak kullanılır. Bebeğin haftasını kontrol etmek ve tahmini doğum tarihini saptamak için doktorlar sıklıkla birden fazla yöntem kullanırlar. Rahmin büyüklüğü bebeğin haftasını saptamaya yardımcı olabilir. Bebeğin gebelik haftasını doğrulamaya yardımcı olması için ultrason da kullanılabilir.

Tahmini doğum tarihi gebelikte mümkün olduğunca erken saptanmalıdır. Sonraları, bu zor olabilir. Doğum öncesi muayenelerinize erken başlamanın önemli olmasının nedenlerinden biri budur.

Gün Aşımı Nedir?
Gün aşımı gebeliğin 42 haftadan daha uzun sürmesidir. İlk hamileliği olan veya önceden gün aşımı olan bir gebelik geçirmiş olan kadınlar beklenenden daha geç doğum yapabilirler.  Hamilelikler sıklıkla beklenenden daha uzun sürerler çünkü hamile kaldığınız zaman tam bilinmez. Bazı olgularda tahmini doğum tarihi geçtiğinde doktor anne veya bebeğin sağlığından endişe edebilir. Doğumun başlatılması (ilaç veya başka yöntemlerle) gerekebilir.

 Günü Geçmiş Gebeliklerde Riskler
Eğer gebelik uzarsa bebek ve annenin sağlık riskleri artar. Gebelik ne kadar uzarsa risk o kadar artar. Ancak günü geçen hamileliklerin küçük bir kısmında problem çıkar. Tahmini doğum tarihinden sonra doğum yapan çoğu kadının sağlıklı bebekleri olur.

42 haftadan sonra plasenta erken gebelikteki kadar iyi çalışmayabilir. Ayrıca bebek büyüdükçe bebeğin suyu azalmaya başlayabilir. Suyun azalması bebek hareket ettiğinde veya rahim kasıldığında göbek kordonunun sıkışmasına neden olabilir. Bu nedenlerden dolayı doktorunuz 42 haftadan önce doğum önerebilir.  Eğer gebelik 42 haftayı geçerse bebek beslenememe nedeniyle zayıf, uzun saçlı, uzun tırnaklı ve cildi buruşmuş halde doğabilir. Ayrıca iri bebek veya bebeğin kakasını yutması ile sezaryen şansının artması durumları da olabilir.

Gün Aşımında Bebeğin Sağlığını Kontrol Etme Testleri
Eğer bebek tahmini doğum tarihine kadar doğmazsa testler, doktorun bebeğin sağlığını kontrol etmesine yardımcı olabilir. Tekme sayımı gibi bazı testler evde kendi başınıza yapılabilir. Diğerleri muayenehane veya hastanede yapılırlar. Bunlara elektronik bebek izlemi denir ve non-stres test (NST), biyofizik profil ve kontraksiyon stres testinden (CST) ibarettir.

Tekme sayımı, bebeğinizin hangi sıklıkla hareketini hissettiğinizin kaydıdır. Sağlıklı bebekler her gün aynı miktarda hareket etme eğilimindedirler. Doktorunuz tekme sayımını nasıl yapacağınızı size açıklayacaktır. Elektronik bebek izleminde bebeğin kalp hızını ölçen aletleri sabitlemek için annenin karnına iki kuşak yerleştirilir. Aşağıdaki bebek iyilik testlerini yapmak için bu yöntem kullanılır:

Nonstres testi (NST) – Bebeğin hareketini her hissettiğinde anne bir düğmeye basar. Bu kayıt kağıdına bir işaret konmasına yol açar. Bazı yeni çıkan makinelerde bebeğin hareketlerini otomatik olarak saptayıp işaret koyan düzenekler mevcuttur. Bazen annenin karnına bir kaç saniyede ses çıkaran bir cihaz yerleştirilir. Bebek hareket ettiğinde bebeğin kalp hızının artması beklenir.

Biyofizik profil – Bu testte elektronik bebek izlemi ve ultrasonun sonuçları birleştirilir. Bebeğin kalp atışlarına (NST kullanılarak) ve suyunun miktarına bakılır. Bebeğin solunumu, hareketi ve kas tonu da kontrol edilebilir.

Kontraksiyon stres testi (CST) – Anne rahmi kasıldığında bebeğin kalp hızı ölçülür. Kasılmalar suni olarak oluşturulur ve bebeğin kalp hızındaki değişiklikler kaydedilir.

Son Olarak…
Çok az bebek tahmini doğum tarihinde doğar. Tahmini doğum tarihinden sonra doğan çoğu bebek sağlıklıdır. Gebeliğinizin son haftaları ve doğum sırasında yapılan testler ve dikkatli bir izlem siz ve bebeğinizde riski azaltmaya yardımcı olur.  Tahmini doğum tarihinizden sonra doğum yapma konusunda endişeniz varsa doktorunuzla konuşun. Siz ve bebeğiniz için en iyisine karar vermenize yardımcı olabilir.

Doğumun Gecikmesi” üzerine bir düşünce

  1. Fikirye Çelik

    merhaba benim bugün son günümdü doğum yapmam gerekiyordu.ama sancılarım yok acılmam yok suyum gelmedi bebeğin durumu iyi . doktora gittim we doktorum bana bıraktı kararı isrersen sezeryanla doğum yapabilirsn ama iki gün daha bekliyelim doğumun gerceklesmezse mecburen sezeryan yaparz bebegin süresı gecmesi zararlı olabılır kakasını yiyebilr bebek dedi . ne yapcam bilmiyorum suan korkuyla bekliyorum ya bebeğime bişy olursa alahm yardmcım olsn lutfen bilgi werin

    Yanıtla

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>