Doğum Sonrası Adet Kanaması

Doğum sonrası regl kanamasının başlama zamanı, emzirmeyle ilişkilidir. Doğum yapmış ve emziren anneler de , daha geç, emzirmeyenler ise daha kısa süre sonra adet kanamaları başlamaktadır.

Yanlız burda dikkat edilmesi gereken hususlar; doğumunuzdan sonraki kanamayla adet kanamasını karıştırmayın. Loşia olarak bilinen bu kanama, normal adet kanamasından biraz daha fazla olur ve altı hafta devam edebilir. Lohusalığınızın ilk günlerinde, kırmızı rekte olan bu akıntı, daha sonraki günlerde pembeye, kahverengiye ve daha sonra sarımsı beyaz renge döner. Bu dönemde doğum kontrol yöntemleri kullanmadığınız sürece, yeniden hamile kalabilirsiniz. Bu istenmeyen gebelikleri önlemek için en kısa sürede doğum kontrol yöntemlerinden faydalanmalısınız. Ancak emzirme döneminde doğum kontrol haplarının alınması uygun değildir. Bunun nedeni anne sütünün girls.gif azalmasına neden olabilirler. Ancak çeşitli nedenlerle bebeğini emzirmeyi düşünmeyen anneler, doğumdan 6 hafta sonra hap kullanmaya başlayabilir.

Spiral , kolaylık açısından adet günlerinin ilk günlerinde rahim içine takılabilir. Ancak doğum dan hemen sonra takılabileceği gibi, sezaryen sırasında da uygulanabilir. Ancak üç aylık önemler halinde korunma sağlayan doğum kontrol iğnesi kullanmak istiyorsanız, bu iğnelerin anne sütünü azaltmadığını ancak adet düzensizliğine yol açabileceğini unutmayın.

Hamileliğin iyi yönlerinden biri de, dokuz ay boyunca, adet kanamalarına özgü ağrı, şişkinlik, sinirlilik gibi etkilerin kendiliğinden ortadan kalkmasıdır. Ancak hamileliğin bu keyfi, doğumdan sonra başka bir hale dönüşür. Artık kanamanız başlamıştır ama telaşa kapılmayın. Bunun adet kanamasıyla alakası yoktur. Loşia olarak adlandırılan bu kanama, rahimden gelen kan, mukus ve dokudan oluşur. Lohusalık döneminde ilk üç gün bazı kadınlarda ise daha fazla sürer. Başlangıçta yoğun olarak başlayan bu kanama, daha sonra azalır. Azalmaya başladığını kanamanın renginden anlamanız mümkündür. Lohusalığın ilk günlerinde, kan ve kan pıhtısı içerdiği için rengi koyu kırmızı olur. Daha sonra içeriği değiştiği için açık kırmızı, kahverengi, pembeye dönüşür. En son rengi de sarıdır.

Loşia sona erdikten sonra emzirmeye devam ediyorsanız adet kanamasının henuz başlamadığını fark edeceksiniz. Bunun nedeni emzirme nedeniyle salgılanan hormonlar dır ve yumurta üretilmemesinin sonucudur. Yani hamile kalamayacağınız anlamına gelir. Bu safhada, yeni doğum yapmış annenin, hemen yeni bir hamilelik yaşaması nedeniyle beden olarak yıpranmasının önüne geçilir. Yani emzirmek bir doğum kontrol yöntemidir.

Emzirme üremeyi nasıl etkiliyor?

Gebelik le birlikte, hormonlarda, bazı değişimler yaşanır. Bu dönemde gebeliğe özgü hormonlar üretilir; bazı hormonlar da (progesteron, östrojenler ve prolaktin) maksimum seviyeye gelir. Hormonlardaki bu değişim, anne adayının hamileliğe uyumunu, bebeğin gelişimini ve doğum eyleminin başlamasını sağlar.Doğum sonrasında, hormonlardaki bu değişim eski haline döner.Ancak annenin süt üretimini sağlayan prolaktin hormonu, bebek meme emdikçe aynı seviyede kalır. Sonuç olarak, adet kanamanızın gecikmesi, bu hormona bağlı olabilir.

Adet Kanaması Başlangıç zamanı:
Adet kanaması, genellikle doğumdan sonra 8-16. haftalar arasında yeniden başlar ama hem kanama hem de yumurtlama, bebeğinizi emzirmeye devam ederseniz büyük oranda gecikir. Bebek yalnız anne sütü ile besleniyorsa, genellikle ilk 6 ayda adetlerin başlaması ve düzenli olması beklenmez. Bu durumda telaşlanmamalısınız, zamanla kanamalarınız düzene girecektir. Bazen 18 aya kadar başlamayabilir. Hiç emzirmeyen annelerde ise adet kanaması, doğumdan sonraki 4-8. haftalarda başlar.

Bu durum, birçok değişkene bağlı olabilir. Emzirme sıklığı, emzirme süresi ve bebeğe ek besin verilip verilmediği gibi… Örneğin bir anne bebeğini günde 3 kereden daha fazla emziriyorsa, yumurtlama daha çok baskılanır. Ya da emzirdiği süre ne kadar uzarsa, regli ve yumurtlamada en uzun gecikme yaşanır. Bebeğe ek besin verilip verilmediği de yumurtlamayı etkiler. Bebeğin biberonla beslenmesi, katı gıda yemesi hatta su bile içmesi emzirmenin yumurtlamayı engelleyen etkisini ortadan kaldırabilir.

Adet (regl) olmamak gebeliğe engel değildir:

Doğum yaptıktan sonra düzene girecek eski alışkanlıklarınızdan biri de cinsel ilişkidir. Genellikle hamileliğin ilk üç ayı ve son üç ayında cinsel ilişkiden kaçınılır. Bu davranış, hormonlardaki değişikliklerden bebek zarar görecek korkusuna kadar, fiziksel ve psikolojik birçok nedene bağlı olabilir. Ama artık bebeğiniz dünyaya geldiğine ve siz de toparlandığınıza göre, eşinize ve kendinize vakit ayırmanın zamanı gelmiş demektir. Eğer doğumdan sonra hiç regli olmadınızsa, doğum kontrol yöntemleri kullanmadan ilişkiye girmeyin. Çünkü adet kanamasının başlaması tekrar hamile kalabileceğinizin en önemli belirtilerinden olmakla beraber, doğum sonrasında kanama olmadan da hamile kalınması mümkündür.

Korunma Önleminizi Alın
Doğum sonrası ilk defa ne zaman yumurtlayacağınız önceden bilinemez. Bazı kadınların kısır tabir edilen bir dönemi vardır ve doğumdan sonra ilk adet kanamasına kadar geçen dönemde yumurtlamazlar. Ancak bazıları da kanama olana dek yumurtlar ve daha kanama olamadan hamile kalabilirler. Hangisinin olacağını önceden bilemeyeceğinizden doğum kontrol yöntemi konusunda önleminizi almalısınız. Yoksa istenmeyen bir gebelikle karşılaşmanız an meselesi olabilir.

Doğum Sonrası Adet Kanaması” üzerine 39 düşünce

 1. ayşe

  ben 29 kasım da adet olmaya başladım ve 6 aralık ta bitti şimdi 29 ocakta olmam gerekiyordu ama 6 günü gecti acaba adet başlangıcından mı sayılıyor yoksa bitişinden mi yardımcı olursanız sevinirim

  Yanıtla
 2. yasemin

  merhaba 8 aylık bebeğim var emzirmeyi bıraktıktan 5 gün sonra regl oldum fakat 19 gün oldu hala devam ediyor bu normal mi?

  Yanıtla
 3. satı

  Merhabalar benim 13 aylık bir bebeğim var. Henüz hiç adet olmadım. Bu durum daha ne kadar sürer normal midir?Yardımlarınız için teşekkür ederim…

  Yanıtla
 4. sebnem u

  merhaba , benim 5,5 aylik bir bebegim var ve basindan beri emziriyorum. adet gibi kanamam oldu acaba bu normalmidir?
  tesekkurler

  Yanıtla
 5. ayse yılmaz

  27temmuz 2009 da dogum yaptım ama hala adet olmadim,bebegim sadece anne sütü ile besleniyor.bu ne kadar sürebilir.
  vermiş oldugunuz bilgiler için cook tesekür ederim…

  Yanıtla
 6. yağmur şarlak

  ben 25 eylülde dogum yaptım 11aralıkta adet gordum 3 gun gecıktım acaba hamılemıyım

  Yanıtla
 7. berna akyüz

  merhaba ben 16 kasımda sezeryan ameliyatı oldum.Bebegim 2,5 aylık oldu ama ben hala regl olmadım.Lütfen nedenini yazıp bana yardımcı olur musunuz*

  Yanıtla
 8. sevil sümer

  ben 2 ekim 2009 da normal dogum yaptım. 2 aydır düzenli adet gördüm.Fakat bu ay 6 gün günüm geçti.Bebegime sadece anne sütü veriyorum.acaba bu normal mi?

  Yanıtla
 9. sevim tuna

  6 aylık bebegim var 26 ocakta 2010 hasta olmustum bugun olmam gerekti ama olmadım acaba yumurtlama dönemleri nezaman olabilir addet bittikten sonra veya sonunda yumurtlama dönemi olabilir mi bana yardımcı olurmusunuz?

  Yanıtla
 10. ırmak talayoğlu

  merhaba ben 9 ekim de sezeryanla doğum yaptım 2 ay sonra adet oldum sonra olmadım bebeğm şu an 5 aylık bu konuyla ilgili yorumlarıızı bekliyorum teşekkürler bebeğimi emziriyorum

  Yanıtla
 11. serap porsuk

  meraba ben doğumdan 5ay sonra adet oldum.en son ocak 17 de oldum.22 mart oldu hala adet olmadım.hamilemiyim diye süpelendim test yaptım negatif cıktı.acaba sizce normal mi ben çok endişeleniyorum.cevap yazarsanız sevinirim.tesekkür ederim.

  Yanıtla
 12. nagehan yüksel

  29 haziranda doğum yaptım ocak ve şubatta adet oldum en son 2 şubattı martın sonuna geldşk hala olmadım test yaptım negatif çıktı ayrıca hala bebeğimi emziriyorum doktora gitmem gerekiyor mu yoksa normal bir durum mu? bilgilendirirseniz sevinirim teşekkürler

  Yanıtla
 13. raziye ertin

  merhaba ben 13.11.2009 da sezeryanla doğum yaptım 29 12.2009 da adet görmeye başladım.En son 11.03.2010 da adet gördüm .19 nisan oldu hala adet görmedim.Gebelik testi yaptım negatif çıktı ama yinede endişeliyim,bu durum normal mi cevabınız için şimdiden teşekkür ederim.

  Yanıtla
 14. münüre akpak

  merhaba ben 03.08.2009 da normal doğum yaptım ve hala adet görmüyorum bebeğimi emziriyorum ek besinlerede geçtik sadece bir göğsümü emiyor bu normalmi neden görmüyorum acaba şimdiden teşekkürler

  Yanıtla
 15. naz kara

  merhaba benim 6 aylık bir bebeğim var normal doğum yaptım bebeğimi emziriyorum mart 19 ve 13 nisanda regli oldum bu ay olmadım hala acaba neden olabilir cevabınız için şimdiden teşekkürler.

  Yanıtla
 16. AYDIN ESRA

  merhaba. bebeğim 11 aylıkken ilk adetimi oldum. 2 veya 3 ay adet olduktan sonra adetim kesildi.nerdeyse 1 ay kadar gecikti. doktor emzirmeyi kesmem gerektiğini söyledi. ne önerirsiniz? emzirmeye devam edersen neler olabilir? aydınlatırsanız sevinirim.

  Yanıtla
 17. gamze şahin

  merhaba …
  benim dokuz aylık bir bebeğim var..Sezeryanla doğum yaptım..Bebeğimi ara ara emziriyorum..Doğumdan bir ay sonra adet gördüm.Daha sonra üç dört ay boyunca hiç adet görmedim..Sicze bu normalmi..teşekkürler..

  Yanıtla
 18. elif öz kök

  3 aylık bir bebegim var bebegimi sadece anne sütüyle besliyorum ama 15 gün de bir adet kanamam geliyor yardımcı olursanız sevinirim … teşekürler…

  Yanıtla
 19. canan solak

  merhaba benim 9.5 aylık bebeğim var hala emziriyorum. mayıs ayının 5 inde ve 28 inde adet gördüm 22 hazirandada gördüm en son. ama bu ay olmadı. test aldım negatif çıktı.düzedne girmesi zamanmı alır ondanmı gecikti yoksa başka bişey olabilirmi?teşekkürler

  Yanıtla
 20. hicran yıldız

  merhaba ben 11 kasımda doğum yaptım ve ilk regl dönemimi 6 temmuzda geçirdim ve o tarihten sonra olmadım bu düzensizlik normal mi ben bu endişe ile yaşamak istemiyorum yardımcı olursanız sevinirim

  Yanıtla
 21. ayşe gedik

  bebeğimin 4 ayı bitti temmuz 17 doğumlu hiç kanamam olmadı
  doğumdan sonra 1 hafta oldu daha olmadı ama kasıklarımda agrı var belimde neden acaba hamilemiyim

  Yanıtla
 22. ayşe gedik

  temmuz 17 doğumlu kızım var ama hala adet olamadım doğumda sonra oldu ama oda uzun sürmedi daha olmadı sancım cok kasıklarımda belımde bacaklarıma vuruyo acaba hamilemiyim yardımcı olun arkadaslar

  Yanıtla
 23. Yonca

  Kadının döl yatağından düzenli olarak ayda bir kan gelme halinin bozulması; kanamanın gününü şaşırması, az, çok veya dengesiz olma hali ki bunu her sitede bulabiliriz sadece bilgi olması için yazdım.

  Arkadaşlar benimde adet düzensizliğim ve adet zorluğum oluyordu bi arkadaşımın tavsiyesi ile bir kür kullandım sizlerlede paylaşmak istedim. Şu siteden daha doğrusu şu bağlantıdan direk sayfa açılıyor orda 3. tarif var onu uyguladım. Gerçi baya tarif var ama en basiti oydu benim için ve işimede yaradı.

  www. bitkiselkitap.com/a-dan-d-ye/adet-zorlugu-ve-duzensizligi.html

  Yanıtla
 24. şerife aygün

  merhaba benim bebeğim 4 buçuk aylık 3 aylıkken 4 gün adet gördüm ilk çocuğumda 1 yıl görmedim bir şüpem yok ama korktum bu düzensizlik normalmi sadece anne sütü veriyorum cevaplarsanız teşekkür ederim.

  Yanıtla
 25. özlem darı

  bebegım 18 aylık doğumdan 5 ay sonra adet gördüm sonrasında 2 ayda bir adet gördüm son 3 aydan beri adet görmedim ancak bugünlerde adet gördüm emzirmekteyim hala bir hastalık sebebimidir.

  Yanıtla
 26. havva akar

  6 ay önce doğum yaptım doğumdan 4 ay sonra adet kanaması oldu 2 ay adet kanaması oldum ama bu ay olmadı 10 gün gecikti hamile olma olasılığı yok diye biliyorum çünki eşim korunuyodu ama ben sitrese kaldım hamile olabilirmiyim yoksa bebğimi emzirdiğim için geçikmiş olabilirmi

  Yanıtla
 27. Elif Özdemir

  Merhaba 8.5 aylık bir kızım var. Kasımda doğum yaptım ve 5 haziranda ilk adetim oldu. Ancak bu ay adet olmadım… çok telaşlanıyorum. Henüz bir hamilelik için hazır değilim ve sonucun pozitif çıkmasından korktuğum için test yapmaya cesaret edemiyorum. Sizce bu gecikme normalmi hamile olmayabilirmiyim:)

  Yanıtla
 28. sahsenem kerimova

  merhaba.3 aylik bebeyim var.2 bucuk ay emzirdim ama sonra bebeyim emmeyi redd etdi.ben de bazen sutu sagip oyle veriyorum.en az gunde 1 defa.ama hala reql olmadim.test yaptim neqatif cikti.cok endiseleniyorum.acaba sebebi ne ola bilir.simdiden tesekkurler.

  Yanıtla
 29. Yağmur Gonca

  6 aylık bebeğim var.ağustos ta adet olmaya başladım 1 hafta sürdü.eylul ve ekim ayında da oldum yine 1 hafta sürdü ekimin 2 sinde bitti en son ama ara ara bel ağrısıyla beraber çok hafif kanamam oluyor.neden olabilir?ayrıca emziriyorum.

  Yanıtla
 30. cigdem ugurlu

  merhaba benim 6 buçuk aylık bir bebeğim var sezeryanla doğum yaptım ve 40 kanamam oldu sonra bebeğim 5 aylık olunca tekrar oldu ama bu ay olmadı hamile olabilirmiyim test yaptım negatif çıktı ama yinede korkuyorum lütfen cvp yazar mısınız…

  Yanıtla
 31. medişş

  herkes birşeyler sormus ama kimse cvp yazmamış neden ??? neyse bende sorım nasılsa cvp gelmıcek banada.. bende ocak 27 de doğum yaptım ekim 24 te 1 hafta adet oldum bugun 3 gun gectı hala gelmedı adetım normal mı yoksa yıne mı hamıleyım..:((

  Yanıtla
 32. ayşe bezci

  mrhb benim iki yaşında oglum ama hala adet görmedim dogumdan beri ve 40 kiloyum menopoza mı girdim acaba

  Yanıtla
 33. Ayse güzel

  Slm, benim 6 aylik bebegim var, subatta sezeryanla dogum yaptim. Haziranin basinda adet gördüm ve haziranin sonunda tekrar oldum, ve simdi adetim gelmedi 4 gün gecti üzerinden. Adet olcakmis gibi bi his var kasiklarimda ama. Insallah hamile deyilimdir.

  Yanıtla
 34. Rengim

  Slm arkadaslar yardimci olursaniz sevirim ben mayisin 30da dogum yaptim ve dogum kanamalarim 20gun surdu sonra 40da hafif lekelenme yasadim daha sonra agustosun birinde adet oldum ama simdi daha olmadim iki gun gecti ama cok korkuyorum test yapmadim sizce kac gun beklemeliyim bu nirmal mi

  Yanıtla
 35. kemale bayramova

  Selam kizlar 4aylik ikizlerim var adet goruyorum sakincasi varmi bilmiyorum bence erken emziryorum sezeryanla dogum yapdim yardimci olursaniz sevinirim

  Yanıtla
 36. Keziban eren

  Sezeryan ile doğum yaptım emziriyorum. sonra 40 başında adet oldum ve kanamalar düzene girmişti. Bebeğim 7.a yılda en son 1 Ağustos 2015 te adet oldum 10gün gecikti test yaptım negatif çıktı. Endişelenmeli miyim Şimdiden tesekkurler

  Yanıtla

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>