Doğum Nasıl Merak Ediyormusunuz ?

Saniye saniye doğum

Doğum ve doğum evrelerini merak ediyor musunuz ? Öyleyse lütfen yazının tamamını okuyun.

Doğum çoğu zaman bilindik doğum belirtileriyle başlamayabilir. Tıbben doğum, mukoza tıkacının dışarıya atılması ve ardından sancılı rahim kasılmalarıyla başlayacaktır.

girls.gif

Mukoza tıkacının dışarı atılması, Gebeliğin devamı boyunca rahim boyunu tıkayan ve kan izi taşıyan sümüksü salgıların rahim ağzından atılması demektir. Mukoza tıkacının atılması işlemi, doğumdan 24 ila 48 saat öncesinde meydana gelebilir. Anne adayı bunu fark etmeyebilir. www.hamilemiyim.net

Sancılı rahim kasılmaları :

Hamileliğinizin son 30 gününe yaklaştığınızda hissedebileceğiniz kasılmaları karnınıza dokunarak ta hissedebilirsiniz. Kasılmaların belirli bir düzende değildir ve doğum başladıiğı anlamına gelmez. Bazı zamanlarada, çocuğun başı girmesine ya da basenin değişmelerine rastlayan sancılar da tek başına doğum başlangıcının habercisi değillerdir. Tam anlamıyla doğumun başladığının göstergesi kasılma ve sancıların aynı zamanda meydana gelmesidir. Doğumun tamamen başladığını, kasılmaların ve sancıların düzenli olması, giderek daha sıklaşması ve uzaması ile anlayabilirsiniz.

Doğumun başladığının en belirgin işareti nedir?

Eğer doğumunuzun başladığını düşünüyorsanız doktorunuzun size verdiği antispazmotik iki fitil yerleştirin. Eğer doğum başlamamışsa kasılmalar bu fitillerin etkisiyle azalacaktır ve bitecektir. Ancak gerçekten doğum başlamış ise fitillerin kasılmaları giderici bir etkisi olmayacaktır. Yanınızda bu fitillerden yoksa yukarıda belirttiğimiz kasılma özellikleri görülüyorsa, doğumun başlamak üzere olduğunu anlayabilirsiniz. Hatalı doğum başladı alarmları 100’de 10-15 civarındadır. Doğumunuzun başladığına eminseniz, artık hiçbir şey yemeyin ve fazla sıvı tüketmeyin. Çünkü bu doğum esnasında kusmanıza neden olabilir ve acil bir anesteziye ihtiyaç duyulduğunda midenin boş olması gerekmektedir.

Doğum Öncesi Su Akıntısı :

Doğum öncesi su akıntısı genelde rahim genişlemesi esnasında meydana gelir ve eğer su cebi kendiliğinden yırtılmazsa doktor rahim boynu 4-5 cm açıldıktan sonra, genişleme hızını arttırmak amacıyla bu su cebini yırtar. www.hamilemiyim.net Daha evvel bu su cebi yırtılması doktor tarafından yapılmıyor ve bebek, başında su zarlarıyla kaplı bir biçimde dışarı çıkıyordu.

Doğuma Nasıl Gidilmeli ?

Kesin doğum belirtileri, 1. mi, 2. mi yoksa 3. doğuma mı gittiğinize göre değişebilir. İlk doğumu olan anne adaylarının ilk kasılmaları ile tam genişleme arasında birkaç saat zaman geçebilir. Bu da size bir süre kazandırır. Yine de tam doğum belirtisinden emin olmak istiyorsanız kasılmaların ritmini ve sıklığını not edin. Eğer her 10 dakikada bir kasılma oluyor ve 40 saniye sürüyorsa doğuma gitmeniz gerekir. www.hamilemiyim.net

Eğer ikinci doğumunuzsa genişleme daha hızlı olacaktır bu nedenle hemen doğuma gitmelisiniz. www.hamilemiyim.net

Su cebinin yırtılması normal şartlarda doğum esnasında gerçekleşmesi gerekir, ancak bu siz evdeyken yırtılma olduysa en kısa zamanda hastaneye gidin ve giderken yatar ya da en azından yan yatar vaziyette olun. Su cebinin hastaneye gitmeden evvel yırtılması sonucu doğabilecek en büyük sorun, bebeğin göbek bağının rahimden dışarı çıkmasıdır. www.hamilemiyim.net Bu nedenle acele edin.

Doğum’a Geliş:

Hastaneye ve doğum evine geldiğinizde tansiyonunuz, idrar, rahim yüksekliği, bebeğin kalbinin gürültüleri, gerekirse amniyoskopi ve monitoring (bebeğin kalbinin atış hızı) gibi konularda muayene edilirsiniz. Doktor, doğumun başlayıp başlamadığını rahim boynunun genişlemesinden anlar. Rahim boynunun genişlediğini görürse doktor sizi doğum odasına alacaktır. Yanınızda bir yakınınızın veya eşinizin olması faydalı olabilir. www.hamilemiyim.net

Genişleme :

Genişleme esnasında, doğumun gidişatını düzenlemek ve doğumun uzamasını engellemek için iğneyle size bazı ilaçlar verilebilir. Ayrıca serumla size su ve glikoz verilecektir. Doğum suyu kendiliğinden yırtılmıyorsa doktorun eliyle su cebini yırtması gerekecektir. Kasılmalarınız ve bebeğinizin kalbinin atışları monitoringle gözetilecektir.

Genişleme sırasında yapmanız gerekenler :

Genişleme sırasında yapılacak iki önemli husus var. Anne adayının iyi nefes alması ve iyi gevşemesi. Doğum başlangıcında, rahim kaslarınız çok yoğun çalıştıklarından ve çalışırken fazla oksijen tükettiklerinden ve ayrıca bebeğinizin de oksijene ihtiyacı olduğundan dolayı, bu gerekli olan fazla oksijen ihtiyacını düzenli olarak iyi nefes alarak karşılamalısınız. www.hamilemiyim.net

Gevşemelisiniz :

Kasılma sonucunda, zaten esnmeye dirençli olan rahim boyu daha da direnlenir. Bunun sonucu sancılar artar. Rahim boynunun genişlemesi esnasında gevşemeniz gerekmektedir. Gevşeyebilmeniz için; ilk olarak itme için hiçbir çaba harcamayın, aksi halde sancılarınız çoğalır. Kendinizi mümkün olduğunca kasmayın, kasma sonucu rahim boynu da kasılacak, gevşemiş kadınınki ise gevşeyecektir. Gevşemeye ve rahatlamaya çalışın.

Dışarı atma aşaması:

Rahim boynu genişlemesi tamamlandığında, doğumun 2. evresi başlar. Bu evre ilk doğum yapan annelerde 20-30 dakika, diğerlerinde ise daha kısa sürer. Bu aşamada sizin yapmanız gereken diyaframı aşağıya indirmek (kasarak) karın kaslarınızı kasmaktır. Bu şekilde yukarıdan ve aşağıdan diyaframla önden ve arkadan karın kaslarıyla sıkıştırılan rahim, bebeğin üzerine bir basınç oluşturacaktır. www.hamilemiyim.net

Her kasılmadan sonra vulva biraz daha genişler ve bebeğin kafası rahim ağzından görünmeye başlar. www.hamilemiyim.net Bu aşamada doktorunuz sizden artık itmemenizi isteyecektir. İtmemek için genişlemenin sonunda olduğu gibi çabuk çabuk nefes alıp vermelsiniz.

Epizyotomi :

Epizyotomi, bebeğin kafasının rahim ağzından daha rahat çıkması için, perineal bölgede, operasyonla kesme olayıdır. Ama buna gerek olmayabilirde. Doktor gerek olduğunu düşünüyorsa, bebeğin kafası belirdiğinde bunu yapmak için sizden izin isteyecektir. Epizyotominin genellikle ilk doğumda yapılır. Çünkü vajinal boşluk daha az elastik ve yırtılmaya müsaittir. Epizyotomiler ayrıca çocuk çok büyük olduğunda, ters pozisyonda geldiğinde, ya da forseps veya vantuz gibi yardıma ihtiyaç duyulduğunda gereklidir. www.hamilemiyim.net

Eğer epiduraliniz yoksa, pelvik bölgedeki kaslar lokal anestezi ile uyuşturulur. Vajinal dokular ve alt bölgedeki kaslar, boşluğu genişletmek için kasılma seviyesine kadar kesilir. Plasenta çıkarıldıktan sonra, doktor, perine bölgesini kontrol edecek ve dikişe ihtiyaç olup olmadığına karar verecektir.

Küçük yırtıklar en iyi kendi kendine iyileşir. Ancak epizyotominin mutlaka dikilmesi gerekmektedir. Eğer dikiş gereliyse, bacaklarınızı üzengilerin üstüne koymalısınız. Acıyı hissetmemeniz için lokal anestezi uygulanacaktır. Dikiş, kasık ya da yırtık bölgenin uzunluğuna bağlı olarak hemşire ya da doktor tarafından yapılacaktır. Dikişiniz yapılırken siz bebeğinizi kucağınıza alabilirsiniz. www.hamilemiyim.net

Bebeğinizin başı vulvadan çıktıktan sonra doktor ilk olarak bir omuzu ve sonra diğerini çeker. Omuzlar çıktıktan sonra bebeğin geri kalan kısmı rahatça çıkar. Bebek doğar doğmaz genelde ilk çığlığını atar. Bebek ilk kez nefes alıdığı, akciğerlerine ilk kez hava girdiği ve akciğerleri genişlediği için acıdan çığlık atıyordur. Bu duygu tarif edilmesi çok zor ve dokuz aydır beklediğiniz mutluluk anıdır.

Bebeğin Sağlığı :

Doktorunuz bebeğin göbek bağını keser. www.hamilemiyim.net Kordonun kesilmesi hiçbir acı vermez. Bebek tıkanıklığı giderme aletleriyle donatılmış özel masaya konulur. Bebeğin sağlıklı olup olmadığı, doktor tarafından genellikle yeni doğan bir bebek için standart sağlık kontrol yöntemi olan APGAR puanlaması yöntemi ile kontrol edilir.

APGAR puanlaması yöntemi :

Doğumdan sonrailk olarak bebeğin kalp atışı, nefes alışı, kas hareketi, refleksler ve cilt rengini 5 kez kontrol eder ve toplamı 10 olan kontrollerine 0, 1 ya da 2 olarak puanlama yapar. Sonuç puanı yedi veya daha üstüyse bebeğin sağlık durumu normal kabul edilir. İlk puanı düşük ve ikinci puanı normalse bu puanlama da bebeğin normal olduğunu gösterir. www.hamilemiyim.net

Puanlama nasıl yapılır ?

Bebeğin kalp atışı dakikada yüzden fazlaysa 2 puan; 100’den az ise 1 puan; hiç atmıyorsa 0 puan.

Düzenli nefes alma ya da ağlama 2 puan; yavaş ve düzensiz nefes alma 1 puan; nefes almama 0 puan.

Bebeğin kas hareketleri sağlıklıysa 2 puan; eğer sadece eller ve ayaklar hareket ediyorsa 1 puan; bebek yumuşaksa 0 puan.

Güçlü refleks 2 puan; zayıf refleksler 1 puan; refleksi yoksa 0 puan.

Pembe vücut rengi 2 puan; vücut pembe ama bazı yerler mavi ise 1 puan; mavi ya da soluk renkliyse 0 puan

Not: Kaynak gösterilmeden yayınlanması yasaktır.

Doğum Nasıl Merak Ediyormusunuz ?” üzerine 4 düşünce

 1. hayat

  merhaba banu hanum ben mayıs 23ünde düşük yaptım sonra temmuz 8 de 3 gün boyunca damla damla kan geldi 4 gün yani temmuz 12de kanama baladı ve 16-17temmuzda bitti.şimdi bikacgündür idrar testi yaptırdım hepsi pozitif cıktı..zaten sık idrar hafif bel ve kasık agrısı gögüste hassasiyet falan hepsi basladı şimdi be kac haftalık hamileyim?temmuz 8denmi hesaplanmalı yoksa 12sindenmi??doktora 1 hafta sonra gitmeyi düşünüyorumm. ama siz yine de bana yardımcı olursanız cok sevinirim

  Yanıtla
 2. banu

  Merhaba hayat;

  temmuz 17 sinde regliniz bitmiş. test yapmişsiniz pozitif diyorsunuz. ancak kesin sonuç için ağustos 20 sinden oncesinden önce test yapmanın sağlıklı sonuç vermeyeceğini düşünüyorum.

  Yanıtla
 3. ayşe turan

  merhaba ben şu anda 36 haftalık hamileuyim.bundan önce 3 düşük yaptım birde 10 yıl önce normal doğum yapmıştım.bu hamileliğim çok zor geçiyor. clexsan iğne kullanıyorum 9 aydır.2 yıl öncede bel fıtığı amleiyatı oldum.2 gün önce çok ağrılarım olunca hastaneye acile gittim alttan muayene oldum1 parmak açıklık var dedi doktorum ve doğum başlamış dedi.yanlız daha erken evde yat dedi.nst de de ağrı gözükmedi.1parmak açıklık olunca doğum en kısa zamanda mı olur?

  Yanıtla

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>