Doğum Lekesi

Büyükannelerimiz “Canın bir şey çektiğinde, sakın bir yerini kaşıma. Sonra kaşıdığın yerde bebeğinde leke çıkar.” derledi. Tabii ki hepimizin bildiği gibi bu sözler bir hurafeden öte değildir, ancak hala ufacıkta olsa bu cümlelere inandığımızı kaybetmediğimizi inkar edemeyiz değil mi?

Cildimizin rengini oluşturan melanin, derimizin üst katmanında var olan ve melanosit dediğimiz hücreler tarafından üretilir. Melasma veya doğum lekesi, renk oluşturan sistemin doğru çalışmadığı durumlarda, yüzde yama tarzı açık ya da koyu kahve renkli düzensiz sınırları olan lekelerin oluşumudur. Uzmanlara göre “Doğum lekesi her türlü cilt tipinde ve her iki cinsiyette de görülebilir, ancak bayanlarda ve deri tipleri esmer, yani koyu olanlarda daha sık görünmektedir. Doğum lekesi genelde yavaş ve simetrik olarak gelişir. Ayrıca, yıllar boyunca da devam edebilir. Lekeler genelde yaz aylarında ve solaryum sonrasında koyulaşma eğilimi gösterir.” diyor ve doğum lekesi ile ilgili bizleri bilgilendiriyor.

Oluşum nedenleri

Doğum lekesinin bir çeşidi olan kloasma, hamilelik ile birlikte gelişir. Doğum lekesinin oluşumunun çeşitli sebepleri vardır. En önemli faktörü genetik yatkınlıktır. Hamileliğiniz, kullandığınız doğum kontrol hapları, hormonsal bozukluklarınız ve çeşitli hormon tedavileriniz sırasında leke gelişebilir. Kadınlık hormonu olarak adlandırılan östrojenin, doğum lekelerine yatkınlığını artırdığı düşünülmektedir. Bazı epilepsi ilaçlarını kullanmanız sonucunda da lekeler gelişebilir. Ayrıca, stresin de lekelerin oluşumunda etkili olabileceği düşünülmektedir.

Erkeklerde daha az sıklıklar leke gelişir. Bunun sebebi genelde hormonsal faktörlerden ziyade, güneş ışını ve bazı kozmetik ürünlerin olumsuz etkileri olabilir.

Tedavisi

Melasmaya, yani doğum lekesine karşı tedavide iki temel yaklaşım uygulanır. Bunlardan biri renk açıcı kremler, diğeri ise peeling uygulamasıdır. Açık tenli kişilerde tedavide başarı oranı, koyu tenli kişilere göre daha fazla ve tedaviden sonra tekrarlama olasılığı daha azdır.

Kremler

Hidrokinon içeren kremler: Yapınıza göre farklı oranda ve 1 yıla kadar kullanabilirsiniz. Yüksek yoğunlukta ve bol miktar kullandığınızda, cildinizde kızarıklık ya da tahrişe neden olabilir.

Tretinoin kremler: Genelde akşamları sürmeniz önerilir. Tıpkı hidrokinon gibi cildinizde tahrişe neden olabilir. Tedavisine uzun süre devam etmeniz gerekir.

Kortizon içeren kremler: Kullanımları genelde hidrokinon ve tretinoin ile kombine şekilde tedavinizde yer almalıdır.

Azleik asit ve kojik asitler: Diğer ilaçların etkinliğini artırabilir.

Peelingler

Kimyasal peeling: Deride soyma yaparak, melasma yani doğum lekesi tedavisinde etkilidir. Glikolik asitler, jessner solüsyonu ve trikloroasetik asit gibi peeling sistemleri, dermatoloji uzmanınızın tarafından uygun konsantrasyonlarla ve 1–4 hafta aralıklarla uygulanabilir. Peeling seanslarınızın sayısı, cildinizin tedaviye yanıtına göre 10–20 seans arasında değişir.

Diğer tedavi yöntemleri dermabrazyon (Mekanik peeling) IPL (Intensive pulse light=Yoğunlaştırılmış atımlı ışık) ve lazer uygulamasıdır. Dermabrazyon uygulamasının bazı yan etkileri olduğu için doğum lekelerinin standart tedavi yöntemleri arasında yer almamaktadır. IPL ve çeşitli lazer türleri, daha önce sözü edilen tedavi yöntemlerinde yeterli yanıt alınamadığı zaman, uygun tedavi seçenekleri sayılabilir. IPL yöntemi ile diğer tedaviler birlikte uygulanabilir.

Önleminizi alın

• Güneş ve ultraviyole ışınları, doğum lekelerinizin koyulaşmasına neden olur. Bu yüzden güneşten korunmanız önemlidir. Kullanacağınız güneş koruyucu kremlerinizi, cilt tipinize ve iklim şartlarına göre belirlemelisiniz. Dikkat etmeniz gereken konu, ürünün UVA ve UVB ışınlarına karşı koruma sağlayabilmesidir. Güneş koruyucu kremleri, dışarı çıkmasanız bile sürmelisiniz. Ayrıca bilmelisiniz ki güneş koruyucular maksimum %97–98 koruma sağlarlar. Bu yüzden güneşten kaçınmayı bir alışkanlık haline gelmelisiniz.

• Solaryuma gitmeniz de sakıncalıdır.

• Doğum lekenizin varlığında, doğum kontrol hapları yerine başka korunma yöntemlerini seçmelisiniz.

• Makyaj ürünleri, kolonya ve parfümü özellikle güneş sonrası kullanmanız, leke oluşumunuzu tetikleyebilir. Bu yüzden sakıncalıdır.

En çok nerelerde oluşur?

Doğum lekesi üç şekilde görülebilir. Yüzün orta kısmında, yanaklarda ve çene bölgesinde. En sık görülen alan; simetrik şekilde yüzün orta kısmı yani alın, yanaklar, üst dudak ve burun üzeridir. Bazen ön kol ve boyunda da gelişebilir. Nadiren doğum lekesi daha geniş alanlara yayılabilirken, bazen de tutulumu simetrik olmayabilir.

Doğum lekesinin türleri

Melaninin yerleşim yeri doğum lekesinin türünü belirler. Eğer derinin üst katmanında (Epidermis) melanin artışı varsa, lekeler kahverenginde görülür. Bu türün tedaviye yanıtı daha iyidir. Eğer melanin artışı derinin alt katmanında oluşmuş ise (Dermis), lekeler mavi gri renkli olur ve tedavisi daha zordur. Bu iki türün klinik olarak ayırt edilmesi, wood lambası muayenesi ile mümkündür.

Sonradan geçer mi?

Doğum sırasında gelişen doğum lekesi, doğumdan sonra kaybolabilir. Bazen de kalıcı olabilir ve hatta tedavi sonrası tekrarlayabilir. Ayrıca yaz aylarında belirginleşir ve kış ayarında daha hafifler veya kaybolabilir.

Doğum Lekesi” üzerine 10 düşünce

 1. Ayşe

  merhaba 25 yaşındayım doğuştan olan bir lekem var. sol bacağımda ara ara sıralarla diz kapağımın altından ve baldırıma kadar uzuyor. kırmızıya dönük bastırdığımda derimin rengine dönüyor ama bıraktığımda yani her zaman kırmızı bir şekilde belli oluyor. tedavisi nasıl olur acaba cevap verirseniz sevinirim

  Yanıtla
 2. dilek

  slm ben 28 yaşındayım doğuştan yüzümün sol tarafında pembe bi leke var yazın daha az belirgin olan üşüyünce morarab bi leke tedavisi varmı varsa size nasıl ulaşabilirim lütfen cvp yazın şimdiden teşekkür ederim

  Yanıtla
 3. esma

  slm benım kolum da bir leke var bazen acık pembe bazen de koyu oluyor bunun tedavisi varmı dır kolumun ic kısmın da ve dıs kısmında aralıklarla beyaz tenliyim 18 yasın dayım cvp icin simdiden tsk ederim

  Yanıtla
 4. leyla kandaşoğlu

  merhaba benim kardeşim daha 7 günlük ilk doğduğunda sağ yanağında ilk önce mor sonra kırmızı bir renkte bir leke var birde şişkinlik var kardeşim erkek ne yapabiliriz cevap

  Yanıtla
 5. mustafa cengiz

  merhaba benim kızım şuan 8 aylık vücudunun sol tarafında çene altından başlayan kolunun vegöğsünün yarısını kaplayan açık kahverengi renkte leke var bu lekenin herhangi bir zararı olurmu cevap yazarsanız seviniriz…

  Yanıtla
 6. adsızz

  slm ben 12 yaşındayım elimde kahverengimsi bir doğum lekem var fakat güneşte yazın rengi açılıyor veya tenim koyulaşıp o etkilenmiyor beni çok rahatsız etmese de yardım edin ne yapmalıyım

  Yanıtla
 7. NUROL GÜMÜŞ

  arkadaşlar dogum lekelerini konusunda benim bildigim en başarılı hastanelerden biri istanbul amerikan hastanesi. internetten amerikan hastanesi dermotoloji bölümü diye girin ordaki doktorlardan birini seçip mail gönderebilirsiniz bir iki gün içinde cevap veriyolar hatta dogum lekenizin resmini çekip de gönderirseniz size kaç seans sürecek ,kaç lira maliyeti olacak,başarı oranı yüzde kaç oldugunu bile söylüyolar. yani resimle her şeyi öğrenebiliyosunuz.

  Yanıtla
 8. hasret var

  Merhaba Ben 2 yıl önce doğum yaptım ve dudak üstümde kahve rengi lekeler oluştu doğum gerçekleşene kadar lekeler iyice arttı bir araştırmayapıp kimyasal peeling i buldum nerede yaptıracağınız gerçekten önemli ben uzun araştırmalar sonunda pendik euroderm i seçtim arkadaşlar 2 yıl içersinde avuç dolusu para döküp onlarca ürün kullandım keşke daha önce yaptırsaydım kampanya varmış 150 tl ye yüzümdeki lekelerden kurtuldum kesinlikle tavsiye ederim gidin ve deneyin biz anneyiz her zaman güzeliz :) bu kadar harcama asla bizden daha kıymetli olmamalı…

  Yanıtla
 9. Kadersiz Sinem

  Öncelikle teşekkür ederim bütün doktor dalında olan bilime kendini adamış insanlara,kafamda hep bir soru işareti var beni aydınlağa ulaştırırsınız ne kadar mutlu olabileceğimi anlatamam,sağ yanağımda dudağıma yakın kısmında sanki bir kaza geçirip iz kalmış hafif oyuk zeytin büyüklüğûnde kendi cilt rengimde fakat bu beni rahatsız ediyor,ben esirgeme yurdundan çıktığım için bilemiyorum,babam cok kücükken doğum lekesi demişti sadece doğrumudur?

  Yanıtla

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>