Doğum kontrol hapları

Doğum kontrol hapları

Günümüzde kadınların en çok kullandığı doğum kontrol hapı, kombine oraldogumkontrolhapi.jpg kontraseptif denilenidir. Hapı kullanan kadının vücudunun her ay bir yumurta üretmesini engelleyen iki tür hormon vardır. Kadında yumurtlama olmadığı için hamilelik önlenmiş olur.

Doğum Kontrol Hapı Kullanılırken nelere dikkat etmeli ?

Kullanılan doğum kontrol hapının maksimum etkili olabilmesi için ilk kural düzenli olarak alınmasıdır. Haplar iki şekilde ambalajlanmıştır. İlkinde 21 hormon hapı vardır. Her gün bir adet hap yutulur ve tamamı bitince yeni hapa başlamadan önce yedi gün ara vermek gerekir. Bu yedi günde normal bir adet kanaması olur. Haplara yedi gün ara verdikten sonra tekrar başlamayı unutanlar için 28 haplık kutular vardır. Bu her gün bir hap alma düzenini korur. Paketin içinde, diğerinde olduğu gibi, 21 tane hormon hapının yanında yedi günlük arada alınmak üzere yedi tane de “yalancı” şeker hapı vardır. Bir paket bitince ikincisine başlanır.

Doğum kontrol haplarının yanında başka ilaç, vitamin veya şifalı otlar kullanıyorsanız doktorunuza bilgi veriniz. Bunlardan bazıları doğum kontrol haplarının etkisini azaltabilir.

Hapı Almayı Unutursanız Ne Olur ?

Hapı almakta 12 saatten daha az bir gecikme olduysa:

Yalnız unuttuğunuz hapı alın. Bir günde iki hap almış olsanız bile, bir sonraki hapı da her zamanki normal saatinde alın

Hapı almakta 12 saatten daha fazla bir gecikme olduysa:

Almayı unuttuğunuz hapı hemen alın. Bundan sonra almanız gereken hapı normal saatinde alın fakat önünüzdeki yedi gün, doğum kontrol hapı yanında, gebeliği önlemekte yardımcı olacak kondom, diyafram vb kullanın. Olay 21 haplık kutuları kullanırken ve bir paket içindeki haplardan yediden daha az hap kalmışken olduysa bu paketi bitirir bitirmez yedi gün ara vermeden yeni pakete başlayın. Olay 28 günlük hapları kullanırken olduysa önce o paketin içinde kaç tane daha hormon hapı kaldığına bakın. Yediden azsa, hormon haplarını bitirin ve şeker haplarını almadan yeni bir paket içindeki hormon haplarına başlayın.

Doğum Kontrol Hapının Sağlık Açısından Yararları Nedir ?

Cilt ile ve Adet Öncesi Gerginlikle (bazı kadınlarda adet öncesi görülen huy değişiklikleri veya diğer belirtiler) ilgili sorunlara iyi gelebilir.

Adet kanamasında miktarı ve sancıyı azaltabilir.

Yumurtalık ve rahim kanseri riskini azaltır.

Bütün Kadınlar Doğum Kontrol Hapını Kullanabilir Mi ?

Daha önce damarda kan pıhtılaşması (tromboz), kalp hastalığı, meme kanseri veya karaciğer hastalıkları gibi sorunları olan kadınlar hap kullanmamalıdır. Doğum kontrol hapı almaya başlamadan önce, aşağıda belirtilen noktalar sizin için geçerliyse doktorunuza bildiriniz:

o Sigara içmek (sigarayla birlikte doğum kontrolu hapı kullanmak kalp hastalığı ve felç riskini artırır)

o Yüksek tansiyon veya şeker hastalığı

o 35 yaşını geçmiş olmak

o Migren

Doğum Kontrol Hapının Yan Etkileri Nelerdir ?

Doğum kontrol hapı kullanan kadınların bazılarında düzensiz kanama, kilo alma, baş ağrısı, bulantı, cinsel isteğin azalması, deri sorunları, huysuzluk, şişkinlik veya göğüslerde sancı görülse de yan etkiler iki üç ay içinde kaybolur. Doktordan başka bir hap vermesini istemekle sorunlar genellikle düzelebilir. Bazen hap kullanan kadınların yüzlerinde parça parça kararma olabilir. Bunu önlemek için şapka giymek ve güneş kremi kullanmak önerilir.

Doğum Kontrol Hapı Meme Kanserine Neden Olur Mu ?

Bu konu tartışmalıdır. Doktorların çoğuna göre meme kanseri riski çok azdır ve hapın değeri diğer kanserlerden korunmayı sağlamasıyla dengeli olarak ölçülmelidir.

Hap Kullanmak İleride Gebe Kalmayı Önler Mi ?

Hayır. Ancak, hap kullanmayı bırakırsanız adet kanamalarınızın normale dönmesi için bir iki ay geçebilir.

Doğum Kontrolü İçin Diğer Seçenekler Nelerdir ?

İçinde yalnız bir tür hormon bulunan ?mini-pill? veya üç ay süreli diğer doğum kontrolü yöntemlerinin neler olduğu hakkında doktorunuzdan veya Ana-Çocuk Sağlığı ve Aile Planlaması Kliniklerinden ayrıntılı bilgi alabilirsiniz.

Doğum kontrol hapları” üzerine 74 düşünce

 1. aydan

  merhabalar

  hoş bi site. bende bi sorunumu paylaşmak isterim sizinle cvp verirseniz çok sevinirim.reglim 7 gün gecikti. dün kan testi yaptırdım 0.23 negatif çıktı.ama hala regl olmadım.hormonal bi sorunummu var yoksa teste rağmen hamilemiyim?

  Yanıtla
 2. meryem

  ben doğumumdan 6 ay sonra hap kullanmaya başladım yasmin doğ. knt. hapını kullanıyorum 1 ay sonra adet gördüm çok sancılı oldu. ben adet dönemim boyunca hap almadım ve ilk kutu bittiğinde de arada 7 günlük zaman vermedim bu benim için sakıncalı olur mu ve bebeğime bir zararı olur mu.? cevap yazarsanız sevinirim

  Yanıtla
 3. arse

  yasmin hap almayı unuttum üzerinden 12 saat geçti acaba hamile kalma riskim var mı.lütfen beni aydınlatın

  Yanıtla
 4. Sevgi

  Mrb bu siteyi ( Yasmin ) hapını araştırırken buldum ben 2 ay sonra evlinicem ve korunmak istiyorum dr gittim bana YASMİN önerdi mayıs ayında almaya başlıyacam ama merak ettiğim birşey var uzun süre kullanınca çocuk olmaz diyorlar bu ne kadar doğrudur ben çok uzun üre kullanmayacam en fazla 2 ya da 3 sene bir sakıncası olur mu?ileride çocuk olmama riski olabilir mi?

  Yanıtla
 5. tuğba

  slm sevgi bence doğum kontrol hapı kullanma ilk korunmada bebeğin olmaya biliyo ama ikinci bebekte koruna bilirsin hapla ilk etapta eşin korunsun bence biz öyle yaptık ben şu an hamileyim ve 4 yıllık evliyim

  Yanıtla
 6. emine

  merhaba
  ben adet dönemimde gebelik testi yaptırdım temiz çıktı.doktor kontrolünde hap kullanmaya başladım 2 gün oldu 1 ay bu hapa devam edip bırakmak istiyorum rna taktırmak için acaba doğru yaparım bilmiyorum yardımcı olurmusunuz

  Yanıtla
 7. sewos

  slm bnm esım asker ani bı kararla izne geldı o gelır gelmez bende dogum kontrol hapına basladım 7 gun yanımda kaldı fakat ben arada 2 gun hap içmedim yanı sadece 5 gun kullandım bıde geldıgı gun basladım acaba korumusmudur hap benı yoksa hamıle kalma rıskım warmı acıl cwp beklıorum sımdıden tesekkurler

  Yanıtla
 8. çiğdem menteş

  diana 35 hapını 1 aydr kullanyrm anck önemli bi sorum var erkek arkdşmla ilişkiye girmesmde ilacı sürekli almm gerekrmi ne kadar arastrysamda anlmdım 1 hafta düzenli ilskimz oldu ilsiknin basndan beri kulandım 2 tane kldı sonra regl olmam grkyr 7 gun ardn snra yine devam mı etmem lzm yks bi sonrki birlkteliğe kdr kulanmasamda olur mu?

  Yanıtla
 9. gokce

  ben yasmin kullanıorum 2 kutunun bitmesibe 4 gün kalmışdı mens oldum ara kanama gibi degil neden olmuş olabilr hiçbir tableti unutmadan aynı satte kullanıorum şimdi hapı bırakmam mı gerkior?

  Yanıtla
 10. handan özen

  6 aylık evliyim polikstik overe tanısıyla evlenmeden 1 yıl kadar ginera adında bir hap kullandım o sıralar doktorum kistlerimin azaldığını söylemişti.evlendikten sonra hapı bıraktım adet düzensizliği nedeniyle yeniden bir doktora başvurdum ve yasmin verdi bana ilk ay korumayacağını söyledi bende yumurtalıklarım yavaş çalışıyor diye korunmadım şimdi ilacımın bitmesine 7 gün var ama çok az ara kanamalarım oluyor hamile olabilirmiyim

  Yanıtla
 11. sevgi aksoy

  ben ilk kutumu bugün bitirdim ve geceleri 11 de içtim haplarımı. 7 günlük aradan sonra ikinci kutuya başlayacağım,ikinci kutunun haplarını da 11 demi içmem gerekiyor? sabah içemez miyim ? o kutuyu hep sabah devam etsem olmaz mı ?

  Yanıtla
 12. angel kraft

  4 günlük gebe olduğumdan şüphelendim ve hemen gidip adet düznleyici diye gecen doğm kontrol hapı aldım ilk defa 1 tane içtim ve yaklaşık 5 saat sonra test yaptım negatif çıktı acaba doğru sonuç mudur?teşekkürler

  Yanıtla
 13. kedi

  doğum kontrol hapına 1 aydır başladım 7 gün arada ilşkiye girilince hamile kalınırmı lütfe bana yazın 7 gün arasında adette gecikme olursa hamile olurmuyum

  Yanıtla
 14. ecem karal

  çok acil cevap beklıorum ilk hamilelik testımde sonuc 10.5 cıktı bır hafta sonra da yaptırdım ve sonuc 0.23 cıktı.ve ben en son adet gunumden berı yanı 21marttan berı hala adet olmadım.hala hamıle olabılır mıyım nolur bı yanıt verın

  Yanıtla
 15. keremero

  merhaba,ben hap bitince verilen arada adet görmedim sadece kahve rengi leke geldi ,eczaneden test aldım negatif çıktı ,acaba hamılemıyım ,cevaplarsanız sevinirim…?

  Yanıtla
 16. tugba tekin

  desolet dogum k hapı kulanıyorum fakat hap biitkten sonra 1 hafta kadar atmadım o süre içinde adetim geldı.. 4 gün gecikmelı olarak hapı kullanamadım o sırada eşimle cinsel münasebetımız oldu . hamile olup olmadıgımı test yapma imkanım yok .şu an 4 gündür hapı kullanıyorum acaba hamıle olma riskım varmı? hamıleyken bu hap zarar lı mı?

  Yanıtla
 17. gamze aydın

  merhaba bn 1 yıl bir aylık evliyim ve bu zamana kadar yasmin kullandım ve dün doktora gittim bana neden hap kullandığımı çıkarabilecei sorunları biliyomusun dedi . hiç gebelik geçirilmemişse kesinlikle hapı önermedi eyindeki sex merkezini öldürerek yumurtlamayaı azaltıyor 1 sene ve üstü kullanımlarda tamamn yumurtlamyı tutuyormuş buda çocuk olmasını engeller dedi önce bi çocuğunun olabileceğini ispatla ondan sonra istediğin gibi korunursub dedi ve ben şu an çok tedirginim asminin yarısındayım bitsin bırakmayı düşünüyorum kullanım sonrasında başına öyle bişey gelen varmı acaba?…

  Yanıtla
 18. tuğba özdemir

  merhabalar ben adet günüm başlamadn 2 gün önce korunmasız bi ilişkiye girdim daha sonrada olmam gereken günde adet oldum. fakat bu gün şans eseri arkadşım test aldı we bende bakım dedim sonuç pozitif çok silik bi çizgi 2 testi aldım bu safer negatif çıktı hiç bişi anlamadım:S bi ay öncesinde yumurtalama dönemim dışında böle bi ilşkim olmuştu fakat adet olunca çokta önemsemedim hamile olma olasılığım nedir ? cwp yazarsanız çok sewinirim.

  Yanıtla
 19. mercan

  ben 1 yıllık evlıyım 5 ay yasmın doğum kontrol hapı kullandım doktor tavsıyesıyle çok fazla kılo yapınca eşim sayesınde bıraktım altı aydır hap almıyorum ve ıkı aydır ne esım ne de ben korunmuyoz ve hamıle kalmadım tedırgınım hem de cok acaba doğum konntrol hapı kullandığım için mi hamıle kalamıyorum .ayrıca korunmak için gittiğimde doktorum bana korunmayı bıraktığın zaman hamıle kalırsın dedı bu konuda bır bılgısı olan varsa paylaşabılır mı lütfen

  Yanıtla
 20. tugba tekin

  mrb MERCANN sıkıntı yapıcak bir şey yok ben bu durumu yaşadım dogum kontrol haplarının yan etkısınde bu durum yok..sadce aşırı kıllanma stres … gıbı sorunlar ortaya çıkıyor ama yasmin ıyı bır haptır bunları yapmaz .hamıle kalman için 2 ay hap bıtınmınde etken bır süreçtır . mutlka olursun ama yasmın hapı uzun süre kullanmkta sorun yaratabılır ..doktorunla mutlaka görüş ..hapı bırakınca hamıle kalman yüksek ama klasık gerçi çekılme yöntemını kullanmıyorsa eşin ..:D

  Yanıtla
 21. gamze aydın

  merhabalar 1 yıl yasmin kullandım ve çok pişmanım yan etkisinden değil çünkü hiç bir yan etki yapmadı sadece hiç hamilelik geçirmediğim için ilk korumayı hapla yaptığıma pişmanım gelçi bu süreçte eşimde geri çekilerek korundu ısrarla 2 aydır kullanmıyorum bıraktım ve bir buçk yıl kadar daha çocuk düşünmüyoruz çocuğumun olmama ihtimali varmı acaba kafama çok takılıyor…..:(

  Yanıtla
 22. pelin özülken

  inanmayın hanımlar doğum kontrol haplarından korkutan öcülere.ben diş hekimiyim tam 7 yedi yıl hiç doğum yapmadan aralıksız doğum kontrol hapı kullandım .bıraktığımın 3.ayında hamileydim.allah yeterki size çocuk vermek istesin.biraz inancınız olsun.

  Yanıtla
 23. SEVAL KUtlu

  yasmin dogum kontrol hapı kullanıyorum 7.ayı bitti ve eşimin korunmasına gerek varmı arık korunmaması halinde gebelik olurmu cevap verirseniz sevinirim teşkkür

  Yanıtla
 24. cansu

  ben hamile kalmak istıyorum ama kalamıyorum 4 yılık ewlıyım ama kıslerden kalamıyoyorum ne yapa bilirim yardım cı olun bana ne olur

  Yanıtla
 25. zeynep

  ben diane-35 kulanıyorum arkadaşimla yalnış bir ilişkiye girdim acaba hamile kalacakmıyım cok korkuyorum ne olur acil cevap bekliyorum

  Yanıtla
 26. kamer şahin

  ben gebe kalmak istiyorum ama kalamıyorum 4 aylık evliyim acaba yaşım kücük oldugu içinmi henüz 17 yaşındayım birde bende kişt var doktor kaç sefer gittim hep geciyor diyorlar ama cıkıyor acil cevap beliyom

  Yanıtla
 27. sevda

  yasmin doğum kontrol hapını kullanmaya 21 gün önce başladım.bugün itibariyle 1 kutuyu bitirdim.şuanda hap etkisini göstermeye başlar mı yoksa yine tedbirli olmam mı gerekiyor?

  Yanıtla
 28. Selin ünal

  Ben yaklasık 5 aydır yasmin kullanıyorum 7 gnlük arada hapımı 3 gün gecikmeli ictim sonra hapımı aldım esimle iliskiye girdik.acaba hamile olabilirmiyim korkuyorum lütfen acil cevap verin

  Yanıtla
 29. ailem

  merhaba benin kontrol hapım bitti ve 3gün içinde kanamam geldi ve ben 7inci günü degil 9uncu günü başladım ve busırada ilişki oldu acaba hamilelik riskim nekadardır

  Yanıtla
 30. betül geniş

  ben 21 günlük yasmin kullanıyordum.7 gün ara vermem gereken dönemde de unuttum hapa devam ettim yani bir hafta fazla aldım.bu arada adet olmam gereken dönemde adet oldum ama adet sürem geçmesine rağmen ara kanamalarım geliyor tam kesilmedi.napmalıyım?

  Yanıtla
 31. leyla

  slm ben yasmin kullanmak istiyorum ama kullandıktan sonra nir sakıncası olurmu bilmiyorum kullananlar cevap yazabilirmi

  Yanıtla
 32. elif açar

  merhaba ben eylül de regl oldum ondan önce ay desolet d.k.hapı kullandımm ve büğün kasım hala regl olmadım .bu arada eşim korunuyorr teşkrlr

  Yanıtla
 33. merve songül

  merhabalar 3 aydır yasmin doğum kontrol hapı kullanıyorum düzenli bir şekilde hergün aynı saatte sadece dün 4 saat rötarlı içtim ve ertesi gün kanamam geldi ilacımın bitip regl olmama 2 hafta vardı yalnız bu ara ara kanamalar gibi değil çünkü ben ilk ilacı kullanırken oluyordu artık ara kanamalarım olmuyor ve bu reglli gibi çok geliyor acil yardımınıza ihtiyacım var

  Yanıtla
 34. nura can

  ben 3 aydir dogum kontrol hapini biraktim simdide 13 gunluk adet gecikmesi var hamile olabilirmiyim

  Yanıtla
 35. özge yılmaz

  merhaba ben nısanlımla ters bı ılıskı yasadım.adetım 10gün gecıktı dün doktora gttm ultrsaonda yok bısey dedı gebelk testı yaptm negatıf cıktı ama korkuyorum kan testı yapmaya ya cıkarsa dıye sımdı dıane 35 verdı doktor düzensız dıye yardım ıstıyorum stresten gec kalmıs olabılırmı?

  Yanıtla
 36. zeynep kaya

  merhaba ben 2 yıllık evliyim adetim düzensiz oluyodu ve bunun üzerine doktora gittim bana kist oluşmuş dedi.kistin kaybolması için diane 35 kullanmamı söyledi.benim sorum hapları kullandıktan sonra tekrar kist oluşur mu?birde hamile kalmamı önler mi?cevabınızı bekliyorum teşekkürler

  Yanıtla
 37. esra güler

  merhaba. ben 21 tabletlik yasmin kullanıyorum.ilk kutunun bitiminde verilmesi gereken 7 günlük ara verilmeden diğer kutuya hemen başlarsam bir sorun olur mu?

  Yanıtla
 38. gamze öz

  Uzun zamandır kullanıyorum.. Hiç bir yan etki görmedim. 19 yaşında kullanmaya başladım.oral sex le idare ettik şimdi gerek kalmadı çünki ilaç işinizi görüyor

  Yanıtla
 39. Harun nur

  Ben adet düzensizliğinden dolayı diane 35 kullanıyorum sevgilimle ilişkiye girdiğimde hamile kalır mıyım? Hapın hangi günlerinde ilişkiye girersem bi sorun teşkil etmez? Birde bu hapı sürekli kullanmam sonucunda ilerde çocğumun olmama ihtimali var mı. Bilgilendirirseniz çok sevinirim..

  Yanıtla
 40. yarenyavuz

  m1 yıllık evliyim 6 ay kadar yasmin hapı kullandım şuan korunmuyoruz günüm 8 gün gecikdi idrar testi yaptım negatif çıktı..normalde adet günumde kasık ağrılarım olurdu bu sefer belım hafıf agrıyor ve karnımda göğsümde şişkınlik var..acaba hamile olabilirmiyim?yardımcı olursanız sevınırım..
  erhaba

  Yanıtla
 41. hacer ersöz

  merhaba ekimin 4ünde kürtaj oldum 10 unda adetim geldi. kasımda da geldi fakat bu ay adetim gelmedi 4 gün geçti test yaptım negatif çıktı acaba hamile miyim yardımcı olursanız sevinirim

  Yanıtla
 42. belma

  1 ay yasmin kullandım hapın bitiminde 2 defa korunmadık.ikinci paketten 2 tane içtim ve hapı bıraktım yan etkisi olduğu için.adetim biteli 3 gün oldu şimdi tekrar adet oluyorum açiba hamilemiyim

  Yanıtla
 43. gülçin şen

  merhaba arkadaşlar sizlere bir sorum olucak benim adet düzensizlıgım var bu sebepten dolayı hamıle kalamıyorum 3 yıllık evlıyım fakat dokttorum bana dogum kontrol hapı önerdi adet düzenliyormuş dogrumu acaba bana bılgı verırmısınız …. bırde benim arkadasım 3 yıl kullandı hap şimdi bıraktı ve suan bıraktıgı gıbı hamıle kaldı korkunuz olmasın çocugunuz olmıcak dıye bişe yok saygılar bana cevap atarsanız sevinirim ;)

  Yanıtla
 44. sevgi

  mrb ben bu hapı kullanıyorum 1tanesını ıcmesem yıne hamıle kalınırmı birde ne kdr sürede bellı olur ilk ilişkide kalınmaz demi cvb bekliyorum nolur

  Yanıtla
 45. derya-derya

  slm 40 gun önce erkk arkadaşımla ters ilşkiye gırdık bakıreyım polikistik over sendromu için myralon kullanıyorum o olaydan snra 2 kez adet oldum ama yınede korkuyorum hamıle kalmış olabılır mıyım ne olur cvp

  Yanıtla
 46. canan canan

  ben 5 aydır ginera kullanıyorum ama benim doktorum 7 günlük ara için ilacı en son hangi gün aldıysan o gün başlayacaksın dedi yani 6 gün ara oluyor örneğin pazar bıraktıysam bir dahaki pazar başlıyorum,sizin hesaplarınızla tutmuyor 7 gün ara verip 8.gün başlamak gerek yazıyor hep,bu şekilde kullanmanın bir zararı olurmu?

  Yanıtla
 47. burcu burcu

  ben diane 35 kullanıyorum 2 aydır dzenl bu 3 cü ayım gece 23.00 dan 23.00 alıyorum 2 dündür ilşkiye grdik nşanlımla acaba hamile kalma riskim ne kadr

  Yanıtla
 48. zeynep eda

  adet düzensizliginden doktor tavsiyesiyle diane 35 kulnanmaya basladım. regliyken basladım ve hapım bitti bu gun 6. gün ve hala adet olmadım. hamile olma ihtimalim yok. neden hala gelmedi bu normal mi üzüntüden tükenmek üzereyim lütfen bana birileri cevap versin acaba başka bi sorunum mu var baska bi hastalığım mı var Allah korusun

  Yanıtla
 49. CANAN

  YA ARKADAŞLAR BUGÜN DOĞUM KONTRÖLÜ HAPI İÇTİM DOKTORUN TAVSİYESİ ÜZERİNE YANLIZ İLK GÜNDEN İTİBAREN İLİŞKİ SERBESTMİ YANİ ÇOCUK OLMAZMI YANİ YARDIMCI OLURSANIZ SEVİNİRİM

  Yanıtla
 50. simge

  mrb canan… ikinci kutunun ilk hapından itibaren korunma tam olarak başlıyor… ben öyle biliyorum…bende kullanıyorum cünkü.her ihtimale karşı ilk ay içinde ilişkinde dikkat et…

  Yanıtla
 51. aslı

  merhaba ben düzenli olarak bır yıldır yasmın kullanıyorm…gecen ay hapım bıttı ancak 7 gun içerisinde adetım cok az geldı hatta nerdeyse hiç gelmedi..ilacı saatınde kullandım..hamile olma ıhtımalım nedır?

  Yanıtla
 52. serkan

  mrb canan ..zaten doğum kontrol habını adetin 1.ci günü veya 2. günü alıyorsun adetliykende ilişkiye giremediğine göre adetten sonra bi sorun olmaz.. ayrıca 1 aylık doğum kontrol habı alınca 21 gün habı kullanın o arada adet olacaksınız olmasanızda olana kadar hap kullanmasanızda herhangi bir sorun olmaz o haplar 21 günden sonraki bir hafta etkisini yitirmez..

  Yanıtla
 53. neslihan ar.

  merhaba ben gınera hap kullandım ilaç bittikten sonra adet 7 gün sürdü ve ilaca tekrar başladım başladığım gecesi ilişki oldu gebelik riski var mıdır? ilacı içmeye devam ediyorum

  Yanıtla
 54. özkan

  ben 1 senelik evliyim korunmak için myralon kullanıyordum.son adetimi 29 mayısta oldum ve bitince 2 haziranda hap kullanmaya başladım 1 hafta kadar kullandıktan sonra bıraktım sonra haziranın 15 inde kanamam başladı normal adet olur gibiydi.sizce bu hap yüzünden mi olmuştur cunku 1 hafta arayla 2.kez adet oldum.bir de ben gebelik düşünüyorum acaba hemen hamile kalabilirmiyim?

  Yanıtla
 55. pelda gü

  merhaba bi sorunum var yardımcı olursanız çok sevinirim, doğum kontrol habı kullanırsam vagına boşalma olursa acaba hamile kalabilirmiyim?

  Yanıtla
 56. ayse bulut

  Lutfen cevap yazabilir misinz.yanliz bu adetimin sebebini uzuntuye bagliyrm ama 14gunde.gecikebilir mi?dun ginera icmeye basladim ne zaman.adet olurum ve olursam.hapa devam edecek miyim

  Yanıtla
 57. esra cal

  merhabalar arkadaslar benim merak ettigim birsey var ve sizlere sormak istiyorum yardimci olursaniz cok sevinirim.. ben dogum kontrol hapi kullandim 3 ay 1 ay olcak nerdeyse biraktim hamile kalmak icin ve bana doktorum demisti eger birakirsan hergun iliski yapmak zorundasin hamile kalmak icin boyle bisey varmi cok merakediyorum baskalarina soruyorum oyle bisey olmaz alakasi yok onunla diyorlar internetten bakiyorum ama bisey bulamiyorum lutfen bilginiz varsa yardimci olursaniz cok sevinirim..

  Yanıtla
 58. melek orun

  slm bn hap kulanıyrm bıgn unuttm eee esmle beraber oldum hapı 5 saat snra ıctm hamılelık olurmu ılk hemen cvp verın

  Yanıtla
 59. emine kaya

  soruma acil cevap lutfen ben daha yanı yasmın hapına basladım 1 hafta falan oldu esım korunmadı ılac aldıgım ıcın 2 gundur mıde bulantılar var hamılemıyımdır

  Yanıtla
 60. esin es

  yasmin doğum kontrol hapı kullanıyorum ve ilk defa kullanıyorum normalde adet olmam gerekiyor ama geçikti acaba 21. günün hapını kullandıktan sonramı gelicek

  Yanıtla
 61. gizem gul

  Meraba ben yasmin dogum kontrol hapını kulanıyorm 3kuum 8 tane daha hapim warken ben bugun adet gördüm bır we ıkncı kutdaböle sorun yktu bu ne olablr we adaet gorms olsmda o 8tane kalan hapmı kulanckmym yardmcı olrsnz swnrm.

  Yanıtla
 62. emine y

  merhaba ben 24+4 yaz d.kontrol hapı kullanıyorum 7 aylık evliyim düzenli içiyorum ama gece 12 de içtiğim ilacı unuttum sabah içtim ve şuan mide bulantım var hamile olabilirmiyim lütfen cevaplarınızı bekliyorum şimdiden tşkler..

  Yanıtla
 63. Mehtaperturk

  Selam. Ben evli degilim. Sagligim icin dogum kontrol hapi kulanmaya basladim. Bir hafta in gune kadar regl olucam ancam ancak regl olucak gibi agrim var bir haftadir. Bu normal bisey mi? Hapin etkisinden mi sancim oluyor hergun ?? Fikri olan varsa paylasabilir mi …

  Yanıtla
 64. fatim

  Mehtaperturk ne grek varki şimdiden.?drunmu söyledi?regl olmamisdan once sanciyi bilmem ama baska degisiklikler olduğunu biliyorum yani bende öyle oluyo.en iyisi. Dr a görün.

  Yanıtla
 65. Tuba gündüz

  Mrb ben dogum kontrol habini 21 gün kullandıktan sonra adet gördüm ve adeten hemen sonra 7 gün icinde korunmadım hamile olabilirmiyim

  Yanıtla
 66. derya

  1 ay reginon kullandım 7 gün aradan sonra devam ettim ama hep 11 de alıyordum 4 5 gündür erken uyuyup kalıyorum ve 2 de 5 de 12 de gece aldım ilacı bu arada hamile kalirmiyim aynı saatlerde almadım yani lütfen acil cvp alabilirmiyim tesekkurler

  Yanıtla
 67. Çissil

  Merhaba erkek arkadasimla iljskiye girdim ustunden 72 saat gecti bugun doktora gittim gynelle diye bir ilac verdi acaba ertesi gunu hapinin yerine kullanilabilir mi.çok acil cevap verir misiniz

  Yanıtla
 68. Nazcicek

  Merhaba benim yardıma ihtiyacım var bir ay oldu dogum kontrol hapı kullanmaya başladım bugün son hapımı içtim aksama dogru cok hafif kanamam geldi bu normalmi hapa adetimin üçüncü günü kuşlanmaya başlamıstım neden boyle oldu anlamadım bilgisi olan varsa lütfen yol göstersin

  Yanıtla
 69. Emel

  Microgynon 21 draje ilişkiden sonraki gün bir adet kullanmak gebeliği önler mi yoksa bir kutunun bitmesi mi lazım.

  Yanıtla

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>