Depo provera (3 aylık koruyucu iğne)

Depo provera (3 aylık koruyucu iğne)

Doğum kontrol hapı kullanmayı sevmeyen veya sürekli unutan, diğer bir korunma yöntemi olan spiral yöntemini de uygun olmadığı veya eşi ilişki esnasında sorun olur düşüncesi ile kullanmak istemeyen kadınların sayısı zannedilenin çok üstündedir. Butür düşüncelere sahip kadınlarda alternatif yöntemlere yönelimler oldukça fazladır.

Doğum kontrolünde ve aile planlamasında, yaygın kullanımı bulunan ve güvenilir yöntemler arasında sayılan bir diğer doğum kontrol yöntemi deı üç aylık iğne olarak da bilinen depo provera dır.

Depo provera nasıl bir yöntemdir ?
Depo provera, bir tür saf progesteron olan “150 mg medroksiprogesteron asetat (MPA)” içeren bir ilaçtır. Overlerde yumurta hücresi gelişimi ve yumurtlamayı engelleyerek hamileliği önler.

Ayrıca endometrium yapısını ve tüplerin hareket kabiliyetini değiştirerek yumurtlama meydana gelip döllenme olsa bile, depo provera sayesinde gebelik ürünü rahime yerleşemez. depo provera koruyuculuğu yüzde 99 civarındadır.

Doksan günde (üç ay) bir kas içine enjeksiyon yapılması şeklinde uygulanır.

Depo provera uzun etkili bir yöntem olduğundan kişi her an gebe kalma stresini yaşamaz. Enjeksiyona son verildiğinde en geç 18 ay içinde gebelik elde edilebilir. Uygulanması direkt kas içine enjeksiyon yapılması şeklinde olup, çok fazla teknik ya da beceri gerektirmez.

Depo proveranın Yan etkileri nelerdir ?
Depo provera özellikle kullanımın ilk yılında, ciddi derecede adet düzensizliği yapabilir. Bu düzensizlikler arasında en sık ara kanamalar ve lekelenmeler görülür.

Bazen ise kişi gebeymiş gibi uzun süreli adetten kesilebilir. Tek bir kullanımdan sonra bir yıl adet görmeyen kadınlar mevcuttur, ya da tam tersi şekilde 3 ay süreyle sürekli kanaması olan hastalar da vardır.

Sürekli kanama durumunda kanamayı kesmek için dışarıdan hormon verilmesi hatta bazen kanamayı durdurmak için kürtaj yapılması gerekli olabilir. 35 yaşın altında olan kadınlarda depo-provera kullanımına bağlı hafif kemik erimesi (osteoporos) saptanabilir.

Depo proveranın yan etkileri arasında baş ağrısı, iştah artımına bağlı hafif kilo artışı, anksiyete (içsel sıkıntı), mide ağrısı, karın krampları, baş dönmesi ile cinsel istek (libido) kaybı sayılabilir. Tüplerin hareketini yavaşlattığı için kadında gebelik oluşursa bunun dış gebelik olma olasılığı yüksektir.

Yapılan testlerde ilk kez depo provera kullanan kadınların yarısının yan etkiler nedeni ile kullanımı bıraktığı ve başka bir yöntemi tercih ettiği, görülmektedir. En çok şikayet edilen neden ise adet düzensizliği olduğu belirlenmiştir.
Depo provera kimler İçin Uygun Değildir?
Hamile olma ihtimali bulunan kadınlar depo-provera kullanmamalıdırlar.

Yine özgeçmişinde meme kanseri bulunanlar, felç geçirenler, damar hastalığı olanlar, karaciğer hastalığı bulunanların kullanması önerilmez.

Bunlar yanında, tanı konmamış anormal vajinal kanaması olan kadınlarda da bu kanamanın sebebi açıklığa kavuşturulana kadar enjeksiyonlar ertelenmelidir.

Üç aylık korunma iğnelerine başlamadan önce size uygunluğu konusunda doktor kontrolünden geçmek ve doktor tavsiyesi ile kullanmak en doğrusu olacaktır.

Depo provera Kimler İçin Uygundur?
Sosyal veya tıbbi nedenlerle doğum kontrol hapı kullanamayanlar, emziren anneler, 40 yaş üzerinde ve sigara içenler, sık ve çok adet kanaması görüp kansızlık problemi olanlar bu yöntemi tercih edebilirler.

Depo provera Ne şekilde uygulanır ?
Eğer depo-provera’nın sizin için uygun bir yöntem olduğunu düşünüyorsanız ve jinekoloğunuz da bu yöntemi size öneriyorsa bundan sonraki aşama adet döneminin hangi zamanında yapılması gerektiğini öğrenmektir.

İlk kez yapılacak olan depo provera adet kanamasının ilk 5 günü içinde yapılmalıdır. Eğer doğum sonrası uygulamaya başlanacaksa ve emzirme düşünülmüyorsa doğumdan sonraki ilk 5 gün içinde yapılabilir.

Bu ilacın en iyi taraflarından birisi de emzirme dönemlerinde kullanılabilirliğidir. Emziren annelerde ise doğum takiben 6 hafta sonra ilk enjeksiyon yapılabilir. Daha sonra, etkili bir koruma sağlamak için her 90 günde bir yapılmalıdır.

Bir sonraki uygulama tarihini unutmamak son derece önemlidir. Bunun için uygulamanın tarihini not almayı unutmayın!.

Depo proveranın sadece başka yöntem kullanamayan kişilere bir alternatif olması, gebelikten korunmada ilk tercih olarak düşünülmemesi önerilmektedir. Aşağıdaki tabloda aylık ve üç aylık korunma iğneleri kıyaslanmıştır.

Aylık iğneler Üç aylık iğneler


İçeriği nedir?


Vücutta doğal olarak bulunana iki kadınlık hormonu (estrojen ve
progesteron)


Vücutta doğal olarak bulunan bir kadınlık hormonu (Progesteron)


Ne zaman uygulanır?

Adet kanamasının ilk 5 günü içinde veya gebe olunmadığına emin olunan herhangi bir zamanda

Adet kanamasının ilk 5 günü içinde veya gebe olunmadığına emin olunan herhangi bir zamanda

Ne sıklıkla uygulanır?

Ayda bir

3 ayda birTekrar gebelik ne zaman oluşabilir?


İğneler kesildikten sonra ortalama 2 ay içinde


İğneler kesildikten sonra ortalama 9 ay içinde


Düşük yaptıktan sonra kullanılabilir mi?

Evet. Hemen veya ilk 7 gün içinde

Evet. Hemen veya ilk 7 gün içinde

 

Doğum sonrası ne zaman kullanılabilir?

Emzirenlerde doğumdan 6 ay sonra, emzirmeyenlerde doğumdan 3-4 hafta sonra

Emzirenlerde doğumdan 6 hafta sonra, emzirmeyenlerde doğumdan hemen sonra

 

Adet değişikliği


İlk aylarda ara kanamaları olabilir

Ara kanamaları uzun ve lekelenme tarzı olabilir. Kullanım sırasında adetler tamamen kesilebilir

Depo provera (3 aylık koruyucu iğne)” üzerine 33 düşünce

 1. sevcan gönen

  ben doğumdan sonra ilk defa 3aylık iğne yaptım ara kanamalarım halen devam ediyor.acaba ikinci iğnede kanama devam edirmi.

  Yanıtla
 2. münevver münevver

  kimseye önermiyorum.1 yıldır kanamam devam ediyor.aydan sadece birkaç gün rahatım.şu anda sinirden ağlıyorum.hem adet ağrısı gibi de ağrı çekiyorum.mecbur olmadıkça yaptırmayın.

  Yanıtla
 3. ebru derin

  ben ilk yPTIDIĞIMDA TAM 15 GÜN ARA KANAMA GEÇİRDİM BU DÖNEMDE VAJINASL KANAMA HAPI OLAN METİLER İÇTİM AZALDI AMA VÜCUT İĞNEYE 1 AYDA ALIŞIYOR ARA KANAMA OLABİLİYOR AMA SONRA DÜZELİYOR.HERGÜN HAP İÇMEYE KESİNLİKLE TERCİH EDERİM YALNIZ ŞUNU MERAK EDİYORUM BAZI DR LAR RAHİM DUVARINI BU İĞNENİN İNCELTECEĞİNİ RAHİM DUVARINI ERİTECEGİNİ SÖYLÜYOR.BU KONUDA BİLGİSİ OLAN VAR MI

  Yanıtla
 4. sultan

  ben temmuz ayinin sonunda 3 aylik ignelerden yaptirdim sadece 1 kere kullandim ekimde tekrar yaptirmam gerekti ben istemedim bi daha okudum arastirdim 1 sene gibi bi süre hamile kalinamiyormus ve ben 5-6 icinde hamile kalmak istiyorum aylardir hasta olmuyorum gecen karin agrisi cektim halada cekiorum kanama gibi koyu kahve rengi bi sivi geliyor hastami oluyorum diye düsündüm fakat arada kaldim kanada benzemiyor pek acaba bu normalmi diye sorucaktim ben

  Yanıtla
 5. selma

  9 gün önce ilk defe bu igneyi yaptırdım hala adet kanamam kesilmedi ne yapmam gerekir bilgisi olan varsa lütfen paylaşsın

  Yanıtla
 6. sakine demir

  Ben 5 veya 6 yıldır coçuk getirmiyordum.Test yaptım herhalde hamilelik belirtileri var bende istemiyorum.bebeği düşürmek istiyom ne yapmam lazım.SELAM

  Yanıtla
 7. aslı özel

  Bende yaklaşık 3 yıl öncesi 3 aylık iğneden kullandım ve toplam 5 defa iğne oldum ilk kullandığım ay çok sıkıntı vermişti sürekli bir ateş hali olmuştu sonrasında normale döndü ve kullandığım bir buçuk yıl boyunca hiç adet görmedim bu beni çok endişelendirmişti açıkcası birde söylendiği gibi ara kanamalar da olmuştu özellikle sinirli olduğum dönemlerde ve ağır bişey kaldırdığımda kanamam olurdu sonrasında iğneyi bıraktım ve iğneyi bıraktıkdan 1yıl sonra adet olmaya başladım şimdi ise yeniden iğneye başlamak istiyorum çünkü hem güvenilir hemde daha evvel kullandığım için yan etkilerini normal karşılıyorum her an hamile kalMa korkusu yaşamak istemiyorum açıkcası.
  Sağlıklı günler dilerim….

  Yanıtla
 8. esra eser

  bende ilk kez arkadaş tavsiyesi ile oldum iğneyi ama 6 gündür lekelenme var bu beni oldukca rahatsız etti umarım diğer arkadasların ki gibi uzun süreli olmaz ve normala döner pişman olmak istemem bu yönteme cok güveniyordum dediğim gibi arkadasım cok memnundu ama böyle sıkıntılardan bahsetmedi demekki onda olmadı her bünye bir deil

  Yanıtla
 9. fulya yavuz

  bende 3 aylık iğneden oldum.ilk 20 gün bişey yoktu ama 1 haftadır lekelenmelerim oluyo ve rahatsız edici bir durum bu.inşallah uzun sürmez pişman oldum sanki

  Yanıtla
 10. eda bayır

  bende dogumdan kırk gün sonra yaptım 3 ay olmak üzere ama hala adet görmedim acaba emzirdigim içinmi bilmiyorum ama memnunum kesin korunma yöntemi bence

  Yanıtla
 11. seher akyüz

  ben bu iğneyi vurduralı 6 ay oldu çok pişmanım her gün kanamam var 6 aydır.çok zor.üstelikte adet sancısına benzer ağrılar çekiyorum.hiç temiz kalamıyorum sinirlerimi harab etti bu halim ayrıca halsizlikte var.Her gün kanama görmekten eridim.bu daha ne kadar sürer merak ediyorum?

  Yanıtla
 12. fatma

  mrhb bende 3 hafta önce igne yaptirdim.bebisimi emzirdigim icin son bi haftadir asiri derecede kanamam var doktorumu aradim normal dedi ama hicte hos bi durum degil biktim artik su kanamadan.acaba her zaman böyle mi sürcek diye endiselerim var insallah düzelir düzelmezse ikinci igneyi yaptirmicam herkese saglikli günler dilegiyle..

  Yanıtla
 13. Kübra tuygun

  Bilemiyorum ama iyimi yaptım kötümü menopozlu gibi sıkıntı veriyor bu iğne bana. Çok keyifsizim hergün basım ağrıyor.2.dozu olsammi olmasammi kala kaldım. Bende Ara kanama yapmadı 20 gün adet oldum ilk kullanımdan sonra birdahada olmadım.olmamak çok sıkıntı veriyor ben bunu anladım

  Yanıtla
 14. cansu karabulut

  haziranda düğünüm var 3 aylık iğnelerden vurunmak istiyorum ama yan etkilerine bakılacak olursa pekte iç açıcı değil.nişanlım hemen çocuk yapmak istiyor ama ben hazır değilim.doğum kontrol ilaçları bünyeme zarar vereceğini düşünerekten kullanmamı istemiyor.ben bebek istemediğim için nişanlım kendisi korunmak istiyor ama bi taraftanda için için bebek isteğiyle yanıp tutuşuyor.ne yapacağımı bilemedim…bana akıl verecek olanlara şimdiden teşekkürler. sağlıklı günler diliyorum herkese

  Yanıtla
 15. sarıçiçek

  bende 3 ay önce yaptırdım bugün de sağlık ocağına gittim hemşierinin tavsiyesiyle vazgeçtim iğneden spiral kullanmayı düşünüyorum bendede ilk on gün kanama ve görme bozukluğu yaptı ellerimdede titreme oldu adetim kesildi kesinlikle kullanmayacağim tavsiye etmiyorum…

  Yanıtla
 16. ferya akkuş

  bende doğum yaptıktan sonra 42. günde vuruldum iğne.fakat bebeğimi emziremedim hep kusmaya basladı sağlık ocağı iğneyle alakası yok dedi bence var. bebeğim 6 aylık sadece 1.5 ay emzirebildim yani. ilkte normaldi hersey sonra lekelenme ve kanama oldu hafiften.2. yi vurulmaya korktum ama yinede vuruldum mecburen.ne olcak bizlerin hali böyle erkek olsaydım keske :p

  Yanıtla
 17. derya yılmaz

  arkadaşlar bende tam evlenmek üzereyken yaptırdım bu iğneyi.bilemedim.evlendik ve bebek olsun artık dedik fakat olmuyo şimdi.hiç bi problem yok hala iğnenin etkisinde vücut o kadar.1 sene olucak.acayip moralim bozuk.olmadıkça daha çok istiyorum.daha çok üzülüyorum.kısa zamanlı korunmayı düşünenler kesinlikle yaptırmasın

  Yanıtla
 18. Kübra tuy

  Tek soyliyecegim buradaki arkadaslara;sakın yaptırmayın.tüm bünyem alt üst oldu.9aylik bebeğim var hala adet görmüyorum ve buna bağlı olarakta dogum sonrası kilomu veremiyorum.resmen acım gram oynamıyor kilomdan.aslaaaa yaptırmayın sakinnnn hayatınızın hatasını yaparsınız!!!!!!!en güzel Spiralmis yeni anladım.korkudan taktiramamistim.meger ne kolaymış bayilarak taktirrttim ahun bu kafam ahhhh.

  Yanıtla
 19. Ceyda MERT

  Bence çoğunuz araştırmadan kullanmışınız.Ben 5 senedir kullanıyorum çok memlunum.Zaten 35 yaş üstüne,emziren annelere,belli bir süre gebelik düşünmeyenler için bu yöntem.Adet ğörülmediği doğru bu iğnenin içinde çıkan kağıtta zaten yazıyo,yani hem araştırmamışınız hemde şikayet ediyosunuz bu iğne yeni evlenenler için değil.birde tavsiye üzerine değil doktor tafafından kullanılması önerildiğinde kullanın.Ben 5 sene kullandım evet doğru bir adet dönemim olmadı ama mükemmel koruyor,kilo artışıda olmadı küçük kızım 3 aylıkken kullanmaya başladım ve kızımı 21 ay emzirdim iğnenin sütede bir zararı yok.şuan bırakmak zorunda kaldım doğuştan böbrek kistlerim varmış,böyle olmasaydı kullanmaya devam ederdim.

  Yanıtla
 20. Kübra tuygun

  Artısı ve eksileri olan bir iğne.kimin metabolizmasina iyi gelir Yada gelmez kisiye bağlı.memnun olanda olmayanda var.hekim tavsiye ediyorsa doğrudur.bana edilmedi ben kendim araştırıp yaptırdım.sonuclarida bana aittir.eleştirmek yerine bu konuyu tartışmak ve doğrusunu bilmek en güzeli…

  Yanıtla
 21. pelin soylu

  slms,ben tipfakultesi ogrencisiyim,
  sevgilimle birlikte oldugumuz icin,3 aylk enjeksiyona karar verdim,
  Erkeklerin korunmalarina aslaguvenmeyin,anemi hastalrina cok faydali bir yontem,kilo aldirmasina gelince,hormonel dengeyi bozdugu icin kilo alirsiniz ama 3yada 5 kilo falan bunada dikkatli olmaniz gerek,ama sunuda unutmayin,en saglam yontem tam benlik

  Yanıtla
 22. naciye yazıcı

  bende doğum yaptım 6 ay oldu.kırk gün sonra hemen yaptırdım ama doktorumun tavsiyesiyle.spiral taktıramıyordum adetim gelmemişti çünkü.hap ve 1 ay aylık iğnede süte geçiyordu en iyisi bu.6 aydayız hala adetim olmadı iğneden de olabilir doğum somrası geç te kalmış olabilir.ama memnunum hiç ara kanama,ağrı ,huzursuzluk hissetmiyorum kilom da artmadı.iyi bir yöntemmiş gerçekten.memnunum.ben bir daha gebelik istemiyorum onun için rahatım düşünenler vurdurmaya bilir.

  Yanıtla
 23. ates kahyaoglu

  Slm. Ben kizarkadasimla korunmadan iliskiye girdim. Ikinci gun ertesi gun hapi almasina ragmen hamile kaldi. Fakat ikimizde istemiyoruz. Bir doktor bana tarlusal ve depo -proveranin hamileligin ilk ayinda Kullanilmasinin dusuge sebep oldugunu soyledi. Bu ne derecede dogrudur sizce sevgilim onlari ayni anda kullanmali mi? Acil cevap. Ilginiz icin tesekkur ederim.

  Yanıtla
 24. berna yalçın

  ben yenı ewlıyım ve ılk defa kullandım doktor kontrol altında wurulmadım yınede hamıle kalırmıyım 3 aylık we koldan wuruldum yınede hamıle kalırmıyım

  Yanıtla
 25. berna yalçın

  ben yenı ewlıyım ve ılk defa kullandım doktor kontrol altında wurulmadım 3 aylık we koldan wuruldum yınede hamıle kalırmıyım yardımcı olurmusunuz

  Yanıtla
 26. fatim

  ates kahyaoglu 1kullansın hele olmassa digerini ama onlar etkilidir dikkatli olun..allah yardımcınız olsun

  Yanıtla
 27. papatya

  ben 5.5 senedir kulllanıyorum.ilk 6-7 ay adet düzensizliğim oldu tabii.3 dozdan sonra adeti tam olarak kesti bende .öyle de söylenmişti ebeler tarafından.6-7 aydan sonra hiç adet olmadım.çok da rahattım.adetle ilgili sıkıntılar şişlik ağrı vs.yapmıyor arkadaşlar bu sizin psikolojik etkilenmenizden olmuş olabilir.kan birikimi de yapmıyor rahimde.sadece rahim içi kan kalınlığını azaltmış olduğu için döllenmiş bir yumurta dahi olsa rahim içinde tutunamıyor.yalnış söylüyorsam uyarın uzman arkadaşlarım.1 sene adet görmemezden sonra öyle güzel düzene girdi ki adetim.7 gün kanama 21 gün temiz.hamilelik korkusu olmadan yaşıyorsunuz.güzel ben memnunum.şimdi yeni bırakmayı düşünüyorum.yaşım 38.ama kalple ilgili problemlerim çıktı yeni.ondan dolayı araştırarak bırakmayı düşünüyorum.eğer kalple ilgili birşey çıkmazsa devam etmeyi düşünüyorum.tabiiiki bol kalsiyum d vitamini alarak yani yiyerek.menopozdaki sıkıntıları (vitamin yönünden) azaltmak için.ilk sıkıntılar olacaktır arkadaşlar ama 9 aydan sonra rahatsınız bence devam edin.sadece yoğun sigara kullananlar dikkat etsin tekrara araştırsın sigara ve alkolle problem olabilir .araştırın.herkese iyi günler…

  Yanıtla
 28. nilgün biçer

  selam ben bu korunma iğrenisini bulamıyorum eskişehirdeyim tek korunabildiğim yöntem bu lütfen bana yardım edin her yerde sordurdum yok yok depo provera yok

  Yanıtla
 29. Nazar

  Merhaba Doktor bey insallah yardimci Ola bilirsiniz ben 28 yasindayim Ve 6 yasinda ikiz cocuklarim var 6 sene boyunca uc aylik igneden kullandim nerdeyse iki sene olcak birakali hamile kalamiyorm tekrardan neden kaynaklaniyor Bana neolur yol gosterin

  Yanıtla
 30. irem kaya

  Slm depo provera 3 aylik igne vuruldum ve hep kanamam oluyor cylo prognova verdi doktor.ama faydasi olmadi baska ilac bilen yokmu kanamayi tamamen kesrn

  Yanıtla
 31. ebrar

  Slm ben üç aylık iğne vurdurdum sekiz aydir adet görmüyorum yedi kilo aldim ilk kez ve bir kez vurdurdum ne zaman adet görürüm ve adet görünce zayiflar miyim

  Yanıtla
 32. cansukaya

  Slm arkadaslar bende 3 aylik igene vuruldum adet kanamalarim cok oluyor doktorada hic gitmedim bel agirisi cekuyorum ne yapmam gerekiyor bana arakadasim dedi 3 aylik igneden hamile kaliyormus dogrumu acaba birazcik endişelendiriyor beni napmam kerekir sağlık gunler dilerim

  Yanıtla

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>