Amniosentez anne karnından su alınması

Amniosentez anne karnından su alınması

Hamileliğin 16-18 haftalarında anne karnında, bebeğin içersinde bulunduğu sıvıdan tahlil için örnek sıvı alınmasıdır. Anne karnında bebeğin içinde bulunduğu amniyos kesesinin içinde amnios sıvısı vardır. Amnios sıvısı sürekli bir yapım ve emilim halinde olup ana kaynağı bebeğin boşaltım sistemidir. Amniyosentez ile sıvısının içine dökülen hücrelerden örnek alınarak bebeğin genetik yapısını saptamak mümkün olmaktadır.

 • Amniyosentez gebeliği izleyen doktorun önerisi olup amniosentez yaptırma kararı tamamen anne- babaya aittir.Yine aynı şekilde amniyosentez sonucunda genetikpregnant1.jpg anomali yada hastalık saptanırsa doktor bebeğin dünyaya geldikten sonraki olası durumu hakkında bilgi verebilir.
 • Amniosentezin amacı tedavi olanağı olmayan genetik anomali ve hastalıkları gebeliğin 4’üncü ayında saptayıp aileyi bilgilendirmektir.
 • Amniosentez gebeliğin 16-18. haftasında uygulandığında hücre kültürlerinin kesin sonucu 1-2 hafta içinde, bazen daha geç çıkabileceği bilgisi verilmelidir.
 • Çoğul (ikiz,üçüz) gebeliklerde deneyimli perinatologlar tarafından kolaylıkla uygulanabilinir.
 • Amniyosentezin kromozom anomalilerini saptama başarısı %99.5 olarak bildirilmiştir.Kromozom anomalisi saptandığında bunun anne karnında tıbbi bir tedavisi yoktur.Yapılacak seçim bebeğin bu kromozom anomalisi ile doğması yada gebeliğin sonlandırılmasıdır. Karar aileye aittir.

Amniyosentez testinin yapılması gereken durumlar:

 • İleri anne yaşı
 • Ultrasonografide anomali saptanması
 • Pozitif üçlü tarama testi
 • Ailede bilinen genetik hastalık varlığında (orak hücreli anemi,talasemi gibi) anne-baba adayının taşıyıcı olması durumunda
 • Anomalili doğum öyküsü (spina bifida,Nöral tüp defekti gibi) varlığında
 • Ağır polihidramniosta anneyi rahatlatmak amacı ile
 • Tıbbi olarak gerekli görülürse erken doğum eyleminde lesitin/sfingomyelin oranına bakılarak akciğer gelişimini değerlendirmek amacıyla amniyosentez yapılır.

Amniosentez nasıl yapılır:

 • Amniosentez ultrasonografi eşliğinde yapılan bir yöntemdir.Karın cildi antiseptik bir solüsyonla silinir.Ultrasonografi eşliğinde ince özel iğne ile bebeğin plasentasından geçmeden bebekten uzak alandan karın cildi,rahim kası geçilerek amnios kesesine girilir.20 mililitre sıvı alınıp laboratuara gönderilir.Yarım saat anne gözlem altında tutulup eve gönderilir.
 • Amniosentez ağrılı bir işlem değildir.İğne ile keseye girilmeden önce karın cildine çok az miktarda lokal anestezik madde uygulanmaktadır.İşlem sonrası annenin 1 gün süre ile istirahat etmesi ve ağrıları için parasetamol türevi bir ağrı kesici alması önerilir.Rutin antibiyotik kullanımına gerek yoktur.Fakat eğer Rh uygunsuzluğu var ise işlem sonrası Rheogam (Anti-D) uygulamasının yapılması unutulmamalıdır.

Amniosentez anne karnından su alınması” üzerine 51 düşünce

 1. banu

  Merhaba;

  Hamileliğin 16-18 haftalarında anne karnında, bebeğin içersinde bulunduğu sıvıdan tahlil için örnek sıvı alınmasıdır. Anne karnında bebeğin içinde bulunduğu amniyos kesesinin içinde amnios sıvısı vardır. Amnios sıvısı sürekli bir yapım ve emilim halinde olup ana kaynağı bebeğin boşaltım sistemidir. Amniyosentez ile sıvısının içine dökülen hücrelerden örnek alınarak bebeğin genetik yapısını saptamak mümkün olmaktadır.

  Yanıtla
 2. bahar

  merhaba arkadaşım 12 haftalık hamile ama bebeğin vücudunda ödem oluştuğunu teşhis koymuşlar bunun bebeği aldırmaktan başka çaresi yokmudur

  Yanıtla
 3. çiğdem

  slm.13 haftalık hamileyim.doktorum kan örneği alarak bebeğe zeka testi yaptı.test biraz sorunlu çıktı.17.hafta karından su alınmasını önerdi.fakat daha 13 haftalıkken kandan yapılan zeka testi ne kadar olumlu bi sonuç çıkarabilir.bu test için biraz erken değilmi?

  Yanıtla
 4. KADER

  çiğdemciğim hayırlı olsun bende aynı problemi yaşadım ama doktorum sadece bu testin sonucuyla belirlenmeyeceğini söyledi iyi bir perinatoloji uzmanı ile mutlaka görüş bende 16 haftalık hamileyim 2 nisanda bende görüşüceğim hayırlı haberler inş…

  Yanıtla
 5. elif

  arkadaşlar merhaba benimde ikili testim riskli çıktı 2 hafta önce amniyosentez yaptırdım ağrılı bişey değil ama önceden çok korkmuştum ama yapan doktor çok önemli çok şükür şuan hiç şikayetim yok testte iyi çıktı benim başka hastalıklarım olduğu için gerekli görüldü ama ileri ultrasonda bişey çıkmazsa yaptırmayın bence riskli grupta diilseniz

  Yanıtla
 6. dilek kaya

  12, haftalık hamileyim 2, taramada risk çıktı yaşım 36 yaşımdan dolayıda biraz kaynaklanıyor… Normaldede problem varmış bebeği aldırmamı öneriyorlar bazı doktorlarda amniosentez testinin yapılmasını istiyorlar fakat 5 hafta sonra gelin dediler o zaman çocuk 18 haftalık oluyor çok büyüdüğü için problem varsa erken doğum olcakmış ne yapmam lazım ? sizden hemen cevap bekliyorum…

  Yanıtla
 7. hatun bal

  hatun slm 9 haftalık hamileyim ilk 4haftasında bılmeden antideprasan kullandım.Doktorum beni genetık bölümüne gönderdi 14cü haftada karnından su alınacak dedıler şimdi daha hıcbır tahlilim yapılmadan direk böyle bir şey istemeleri beni düşündürüyor ozaman 3lü tahlillerın veya dobleri neden yaptıklarını düşünüyorum daha bır problem çıkmadan boyke bır şeye karar vermeleri beni düşündürüyor böyle sorunları olanlardan cevap bekliyorum

  Yanıtla
 8. Arife Arslan

  17 hafta 4 gunluk hamileyim uclu testimte risk 1:128 cikti yasim 26 amniyosentez icin gun aldik ama cok korkuyorum ne gibi riskleri var.Bilgisi olan cevap yazsin.

  Yanıtla
 9. Gürkan Özpamuk

  Merhaba Esim 9 haftalık hamile 13. haftada bir zeka testi ypacaklarını söylemisler bu kan testi olsa gerek 17. haftada ise sıvı alınarak yapılan bir zeka testi varmış bunların faydasını biliyoruz ama riskleri ve zararları nelerdir bana bilgi verirseniz çok memnun oluruz… Bu konuda endiselerimiz var.

  Yanıtla
 10. ziynet

  5 aylık hamileyim.Doktorlar karından su almayı önerdiler.Fakat ben hiç istemiyorum ne olursa olsun doğuracağım.Çünki anneliğin çok güzel olduğuna inanıyorum.Üstelik hiçbirşey bulmamalarına rağmen yaştan dolayı aldırmamı önerdiler. Bu arada yaşım 38.

  Yanıtla
 11. Aysun Serci

  mrb bende bu gün doktor muayenesinden geçtim 10 hafta 3 günlük hamileyim ve banada amniosentez testini yapmamı önerdiler ve bende çok ürkdüm sonuç %100 sonuç verir deselerde riskleride var 200 kişide 1veya 2kişide düşük olabiliyomuş bu test sonucunda ya o 200 kişiden biri ben olursam korkunun ecele faydası yok ama ultrasonagrafi sonuçlarındada bir anamoli yok 2tarama testi ve 4 lü tarama testi %100 sonuç vermiyorsa neden uygulanıyor bunuda merak ettim amniosentez olursam bu tarama testlerinide yapmalarına gerek kalmıyormuş kafam çok karıştı su alınanan iğne deliği ya kapanmayıp sıvı sızıntısı olursa düşmeyecek bir bebekse de düşürmeye çalışılıcak bu defada:(( ne zor bir durum

  Yanıtla
 12. kardelen çiçek

  merhaba ben bugün doktor muayenesinden geçtm 3lü tarama testi yapıldı doktorum su alınması gerektiğini söyledi bunun bebeğime zararı olurmu çok korkuyorum bunun riskleri nelerdir.

  Yanıtla
 13. Vedat ULUĞ

  Merhabalar. Ben kadın-doğum uzmanıyım. İkili ve üçlü testler TARAMA testleridir. Yani RİSKLİ grubu belirlemek için tüm gebeler taranır. AMNİOSENTEZ ise TANI testidir. Yani riskli grup içinden HASTALIKLI olanları belirler. Takdir edersiniz ki tanı testinin bazı komplikasyonları vardır (düşük , enfeksiyon vs.), dolayısıyla tüm hastalara uygulanmaz. Sadece TARAMASI riskli hastalara uygulanır. Tarama testlerinden ikili testin doğruluk oranı(daha erken yapılmasına rağmen) %90’ın üzerinde iken üçlü testin oranı iyi şartlarda %70 civarındadır. Yani İKİLİ test DAHA KIYMETLİDİR.

  Yanıtla
 14. bebegimmm

  vedat bey merhabalar, bi uzman bulmuşken sormadan geçemeyeceğim… şuan hamileyim eşimle kan uyuşmazlığımız var ben(_) eşim 0(+) bu gebeliğimden önce bir drc m oldu 7 haftalıkken bu gebeliğimde kan uyuşmazlık iğnemi ne zaman yaptırmalıyım şimdiden teşekkürler….

  Yanıtla
 15. Ayşe sude Çalışkan

  merhaba arkadaslar bende on yedi haftalık hamileyim üçlü testim de risk 1/314 çıktı yasım 17 bebegimden sıvı(su) alınması gerekiyormus gün aldık aldırmayı kabul ettim ama yine de çook korkuyorum acaba bişey olur mu bilgisi olan cvb atsın LÜTF€N

  Yanıtla
 16. Vedat ULUĞ

  Daha önce yaptırdığınız D&C sonrası uyuşmazlık iğneniz yapıldı ise bu gebeliğinizde 28.hf’da ve doğum sonrasında iğne yaptırmanız yeterlidir.

  Yanıtla
 17. yasin suvay

  arkadaşlar mrb eşim 19 haftalık hamile ve değerleri 1:480 çıktı doktorlar risk olduğunu söyledi ve eşimin karnından su alınmasını istediler eşim çok korkuyor ve ne yapcağımızı bilmiyoruz sizce bebeğe bir zararı varmı acil cvp bekliyorum lütfen yaptıranlar cvp yazsın …. şimdiden teşekkür edrim Allah herkeze hayırlı ve sağlıklı evlat versin…:(

  Yanıtla
 18. yurdagül

  slm 5 aylık hamıleyım 2 lı testım bozuk cıkı 3 lu test yaptırcam haftada anemi kaybettim yaptıramadım doktora gıtmde 3 teste gec kaldımı karından su alınıp test yaptırmam gerektıgını soledı ve perışan bır haldeyım bu 3 cü cocugum öncekiler saglıklıydı ne yapcamı bılmıyorum lütfen bilgi verirmisiniz ne düşüncegimi bilmiorum

  Yanıtla
 19. canan

  mrb 20 haftalık hamileyim doktor muayenesi sonucu çocuğun suyunun fazla olduğu öğrendik normalde suyun normal seviyede olması gerekiyormuş onun için bu suyun alınmasını söylediler ne yapmamız gerekiyor bilgi verirmisiniz ikili ve üçlü taramalar normal..

  Yanıtla
 20. Alı KAPTI

  merhaba bız bır bebeyımızı dogumundan 45 gun sonra kaybettık anne karnından su aldırmadık dogduktan sonra gereken butun tahlıllerı yaptırdık topuk kanı aldırdık hepsı temız cıktı anne karnınıdan su aldısaydık ne oldugu cıkarmıydı?

  Yanıtla
 21. gülderen

  meraba ben 13 haftalık hamileyim,bu ilk hamileleliğim 2li taramada degerlerim yüksek çıktı,ve karından su alınması söylendi.eyer karnımdan su alınırsa düşük olasılılığıda olabiliyormuş bana napmam gerektiği hakkında yardımcı olursanız çok sevinirim….

  Yanıtla
 22. özge

  benim bebedim 21 haftalik 5 aylık su testı istedi kalbinde parlaklık varmış ve kafasında kıs varmıs kafayı yıcem 5 aylık bebek anne karnında sorun buldular su almak da risk li düşme tehlikesi var cok korkuyorum bebeğim için

  Yanıtla
 23. ayse koç

  merhaba arkadaslar hamile olan butun arkadasları tebrık ediyorumm bende hamileyim 4 aylık aranızda en genc anneyim galiba

  Yanıtla
 24. nilgün kurga

  ben 19 haftalık hamileyim ense kalınlığı 2li taramam çok güzel çıktı ama 3lüde bir problem çıktı karnımdan su aldırdım şimdi test sonuçlarını bekliyorum ama inanın sinir denen bir şey kalmadı

  Yanıtla
 25. zelıha tekatlı

  mrb.. ben 12 haftalık hamıleyken 2.lı test yaptırdım..fakat sonuclar 1=145 rısk oranı cıktı..bebegımın zekasında proplem olacagını soyledı doktor..yanı1=145 oranı yuksekmıdır yoksa dusuk bı ıhtımalmı … karnımdan su alınması gerektıgını soyledıler.. fakat su aldırmam teklıkelımı buyuzden cok korkuyorum.. moralım cok bozuk.. napıcagımı bılmıyorum .lutfen yardımcı olursanız sevınırım..

  Yanıtla
 26. NİLÜFER KARADENİZ

  slm arkadaslar öncelikle herkeze geçmiş olsun benimde bebeğim tr 21 1.142trisomy çıktı gerikalan hersey normal fakat karnımdan su alınması gerekıyomus çok korkuyorum martın 7de karnımdan su alınacak korkunun ecele faydası yok allahım herkezin yardımcısı olsun

  Yanıtla
 27. okumuscell

  bende de aynı sorunlar oldu.karından su alınacak denildi, haftalarda sıkıntı çektim,psikolojim bozuldu,her yerde down sendromunu araştırır oldum.gene de su filan aldırmadım sonuç olarak MAŞALLAH nur topu gibi sapasağlam bir kızım oldu,ALLAHA ŞÜKÜR hiç bir problemi yok.

  Yanıtla
 28. cangül yılmaz

  merhaba. bende 19 haftalık hamileyim.33 yaşındayım, 6 gün önce 3lü test sonucum1=132 çıktı. doktorumda karnımdan su alımını önerdi, çok üzüldüm panik oldum vede çok korktum.4 gün önce amniosentez yapıldı. su alımında korkulacak her hangi birşey yok.canınızda yanmıyor. sadece kan alınıyormuş gibi iğnenin girişini hissediyorsunuz.benim endişelendiğim tahlilin süreci. çünkü 3 hafta gibi bir zamanda sonuç alınıyormuş.en kötüsü bu beklemek, endişeli ve stresli bir dönem..ama yapacak bişey yok umarım tüm anneler hayırlısıyla bebeklerini sağ salim kucaklarına alırlar..biz yapılması gerekeni yaptık, hayırlısıyla iyi sonuçlar alırız hepimiz…

  Yanıtla
 29. BARAN66

  BİR TANE SAĞLIK KIZIMIZ VAR ŞUAN 16 HAFTALIK HAMİLEYİM ULTRASON GÖRÜNTÜLERİNDE BEBEĞİM NORMAL GÖRÜNÜYOR AMA ÜÇLÜ TEST YAŞIM SEBEBİYLE RİSKLİ ÇIKTI, SU ALINMASINDA NE GİBİ RİSKLER VAR AÇIKLARSANIZ SEVİNİRİM. BEBEĞE ZARARI OLABİLİRMİ.

  Yanıtla
 30. pınar kaplan

  14 haftalık hamileyim 2li testim riskli çıktı başka bir doktora gittim.bu sefer bebeğin karnında 2cm lik bir şişlik görüldü bu daha riskli dediler çookk kötüyüm cvp bekliyorum

  Yanıtla
 31. yagmur goreli

  Herkese meraba oncelikle sorulari okudum evaplarda verilmis bir doktor tarafiindan yinede ayni sorulari sormus diger arkadaslar ustteki yazilari okumanizi tavsiye ederim. Neyse benimde durumum siz arkadaslardan farksiz 2 li test riskli cikti sivi alalim dediler sordum bebekte problem varsa yapabilecekleri bisey varmi diye yok dediler vede sivi alindiktan sonra 100%5 dusuk ihtimali var dediler ustelik birde sivi alinirda bebek kusurlu derlerse bebegin saglikli dogma ihtimalide varmis ne kendime nede bebegime bu eziyeti cektirmedim aldirmadim. Mevla ona yasama hakkini vermis oyle yada boyle kimsenin o hakki almaya yetkisi yok kusurlu diye cope atilan esya degil cunku. sagliklimi degilmi diye kendinizi yiyip bitirmek sadece sizi ve bebeginizi yipratir vede sabrinizi tuketir guclu olmalisiniz olasi problemler icin. Allah hepimizin yardimcisi olsun ihtiyacimiz olan tek sey dua bu durumda …

  Yanıtla
 32. burcu yer

  merhaba ben 2 aylık hamıleyım bebegıme zeka testı yaptırmam zararlıymıs dıye duydum bılgılendırırsenız sevınırım tesekkur ederım

  Yanıtla
 33. nilüfer karadeniz

  arkadaşlar fazla kafanıza takmayın bence hersey allah tarafından dua edın ben yaptırdım amıyosentes bısey cıkmadı cok sukur allaha bursa uludag ünüversitesi çok güzel ilgileniyo hekiminizi iyi seçin şuan 6aylık oldum hiç bi sorun yok çok şukur herkeze allah acil şifalar versin çokkkkkk geçmiş olsun hepinize

  Yanıtla
 34. eda kabakcı

  mrb.16 haftalık hamileyim 4 lü tarama testi yaptırdım.100 de 80 dawn sendromu çıktı.amniyosentez yaptırmamı söylediler.ne yapmalıyım..çok kötüyüm..4 lü testin doğruluk oranı nedir..

  Yanıtla
 35. nilüfer karadeniz

  mrb edacım banada dovn sendromu demıslerdı cok korkmustum her doktora ınanmamanı tavsıye ederım sıtrestek uzak dur takma kafana bende amıyosentez yaptırdımsonucu temızcıktı cok sukur suan 2aylık bebegım var masallahı var hemde allahın taktırıdır bana aldır demıslerdı aldırmadım bebegımı allahın sınadıgını dusunuyorum bursada oturuyorsan cok ıyı bı doktor var adı ziyaçetin ozel ama bebişin saglıgı ıcın gereklı o bana uzulmememı ve boyle bıseyın olmadıgını acıkca ıza ettı ınsallah bısey olmaz bebıse sabır et dua et kendıne ve bebişe iyi bak cok gecmıs olsun

  Yanıtla
 36. bahar bahar

  bende 17 haftamda gttim banada aynı dedıler down sendromu aminosentes testi yaptım şuan sonucunu beklıyorum inşallah iyi bi sonuc alırım allahıma sıgınıyorum rabbim herkesin yardımcısı olsun benim 3 lü tetimde sorun çıktı.

  Yanıtla
 37. ilyas yaren

  selam arkadaşlar,cehaletin günümüzdeki adı TIP olmuş,insanların karınlarından su alınıyor yüzde 78 inede bebeği aldırmaları öneriliyor ve bunu yasal yollarla yapıyorlar,konumuz siyaset değil amaa mitinglerdede bas bas bağırıyorlar 3 çocuk 5 çocuk,senin hastanelerine yerleştirdiğin,turklerin özellikle müslümanların çoğalmasını engelleyecek,yahudi ajanlarından fırsat bulursak.çoğalacağız inşallah,sakın bu tür eylemlerden uzak durun çok kötü durumda değilseniz ne su aldırın ne bebek,bunlar oyun,düzen.ALLAH dilediğini verir selamlar

  Yanıtla
 38. arzu y

  ben 17 haftalık gebeyim 4 çocuğum olacak 36 yaşındayım diğer bebeklerim sorunsun oldu normal sağlıklı fakat bu gebeliğimde göbeğimden su alınacak dediler fakat ben çok korkuyorum hem riski vardır diye hemde zor olduğunu düşünüyorum lütfen acil cevap çokmu zor acaba

  Yanıtla
 39. Filiz yilmaz

  Selamlar ben 26 yasindayim 2 li testim normal cikti 4 lu test 1/84 cikti yani riskli ileri ultrasonda hersey normal doktor as onerdi. Ama dusuk tehlikesinden dolayi yaptirmak istemiyorum. Allahim hakkimizda hayirli olani versin. Ben bebegimin saglikli olduguna inaniyorum. Zaten ona nasil kiyarim herseyi tamamlanmis 19+5 gunluk hamileyim. Ama bir tarafimda diyorki as yi dene icin rahatlasin yada sonuc olumsuzsa kendini ona hazirlamis ol ne yapacagimi bilemiyorum. Rabbim herkesin yardimcisi olsun .

  Yanıtla
 40. büsra guler

  slm arkadaslar ben 22 haftalik hamileyim,benim 3uncu taramamda down sendrumu %75 cikti.doktorum bana su aldormam gerektigini soyledi dusuk ihtimali varmis dedim.%1 dusuk ihtimali varmis. cok korkuyorum.. anne karninda tedaviside varmis

  Yanıtla
 41. arzu yıldız

  bende oldum amniyosentez göbekten su aldırma hem korkacak birşey yok çok kolay oluyor ben çok korkmuşdum hiç korkmayın dikat etmek gerek sadece dinlenilmeli sadece yatın istirat edin bişey olmaz allhın iziniyle benim temiz çıktı şükürler olsun sonuçlarım

  Yanıtla
 42. zerya

  slm büşracım allah sabır versin bende hamileliğmin 22 haftasında bebeğimin kalp rahatsızlığı olduğunu öğrendim doğum haftama kadar hep bir bulmaca içersindeydim gezmediğim dr kalmadı derken bebeğim doğdu ve 50 gün yaşadı tek bir kere kucağıma almak nasip oldu küvezdeydi sana tavsiyem karnındayken ona tüm güzellikleri yaşat stres yapma çünkü bana inan onlar her şeyi hissediyor

  Yanıtla
 43. Filiz yilmaz

  Merhaba arkadaslar bebegim dunyaya geldi rabbime hamd olsun gayet saglikli. Yani down sendromu yok. Hala bugun ruyalarima giriyor. kabus gibi :( ama ben hamileligimi guzel gecirdim dusunmemeye gayret ettim hep bebegimin gayet saglikli oldugunu dusundum . cok zor bir surec ..Gerci ben preklamsi oldum bu yuzden erken dogmak zorunda kaldi. 15 gun kuvezde kaldi Allah kimseye vermesin erken dogumu o da cok zor birsey … Simdi evimizdeyiz … Rabbim tum annelerin bebislerine saglikla kavusmayi nasib etsin ve evlatlarimizi bizlerden ayirmasin… Ozellikle yazdim bu yaziyi risk cikmasina ragmen bebegim saglikli dogdu. Insan boyle seyler okuyunca biraz rahatliyor.herkese gecmis olsun …

  Yanıtla
 44. gonca aslan

  ben gonca aslan 16 haftalık gebeliğim genetik ödem ve suyunda aşırı iltihap yüzünden sonlandı şuan 2 haftam bitti kürtaj sonrası vücudum toparlandı ama beynim toparlanamadı aynı sıkıntı tekrar olurmu korkuyorum 12 yaşında oğlum var o bana tek teselli işallah tekkrar hamile kalırım allah herkezin kucagını doldursun işallah

  Yanıtla
 45. burcu uluçay

  Amniosentez desti okuduğum kadarıyla 16.18 hafta arasında yapılıyormuş hamileliğin 12. haftasında bu testi öneriyormusunuz erken yapıldıgında bebeğe yada anneye herhangi bir zararı oluyormu?

  Yanıtla
 46. Arzu oksuZ

  Merhaba arkadaşlar ben 24yaşındayım bir tane oğlum var şuan ikinciye hamileyim ve bende toksoplazma var .hamileliğimdesebzeleri meyveleri iyice yıkamam gerekiyo demekki bi kaç defa dikkat etmedim değerlerim yüksek çıktı.doktorum ve şuan doktorumun demesiyle hap kullanıyorum ve karnımdan su alınması gerektiğini söyledi ben istemedim çünkü ne olursa olaun Allahtan geldi ben alamam şimdi 16haftalığım 20haftalık olunca su alalım diye ısrar etti çünkü kanımdan bebeğe geçmediyse hapı kesecekler ama geçtiyse eğer başka organlarıda etkilenmesin diye tedavi uygulucaklar yaptırmaya karar verdim çok korkuyorum inşallah sonuçlarım temiz çıkar sizinde inşallah temiz olur Allah kurtarsın hepinizi

  Yanıtla
 47. MRL

  oncelıkle herkezın bebegıne allhım saglık bızlerede sabır versın cok zor bır durum yasıyoruz.son yıllarda cok rısklı gebelık gecırenler gordum.umarım bızde onlardan olmayız.benımde 13haftalıkken yaptırdıgım 2lı testımde bebekte ense kalınlıgı saptandı 3.3 16 haftamda amınosentes yaptırdım korkulacak bısey yok cok kolay bır ıslem arkadslar hatta sonrasında dınlenmedım bıle.3 hafta oldu sonucumu hala beklıyorum kabus gıbı gecıyor saatler.ınsallh hepimiz olumlu sonuclar alırız

  Yanıtla

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>