ADET DÜZENSİZLİĞİ

ADET DÜZENSİZLİĞİ

Kadınların adet düzensizliği sorununu çocukluk, ergenlik, doğurganlık, menopoz öncesi ve menopoz olarak ayırır ve düzensiz kanamaları bu şekilde incelemek gerekirse:

Çocukluk çağında adet düzensizliği: Bayanların ilk adet görülene kadarki devresini niceleyecek olursak, ilk adet kanaması ortalama oniki yaşında görülür. 10-14 yaşları arasındada görülmesi normal sayılabilir. İlk adetin dokuz yaşından önce görülmesi durumunda, kız çocuklarında hormonal bir bozukluk söz konusu olabilir. 16 yaşına kadar adet olunmaması durumunda hormonal bir bozukluk dışında yapısal bazı kusurlar da olabilir. Bunlar kızlık zarının tamamen kapalı olması ve kanın akmasına izin vermemesi, genital organların olmaması vb. durumlar sözkonusu olabileceğinden mutlaka jinekolojik muayene gerekir.

Ergenlik dönemindeki kadınlarda adet: İlk adet olunmasıylaberaber genç kadınlığa ilk adım atılmış olur. Ancak kadınlarda hormonal sistemin olgunlaşması 2 yıl gibi bir sürede tamamlandığından siklusların bir kısmı ovulasyon (yumurtlama) olmadan gerçekleşir. Bu nedenle ergenlik dönemindeki kadınlarda adet gecikmelerine yada adetin normalden uzun sürmesine sık rastlanır. Bu dönemdeki bir bayanın 6 ay boyunca hiç adet görmemesi yada gördüğü kanamaların normalden fazla olması durumunda jinekolojik değerlendirme gerekir.

Doğurganlık döneminde adet: Ergenlik döneminde adetler artık düzenli hale gelir ve siklusların tümünde ovulasyon (yumurtlama) oluşur. Bu da demek oluyorki kadın hamile kalabilir ve bu süreç menopoza kadar devam eder.

Doğurganlık döneminde bulunan bir kadında en sık görülen adet düzensizlikleri adet gecikmeleri, ara kanamalar, adetin fazla olması ve uzun sürmesi ya da adetin az olması ve kısa sürmesi şeklinde olur.

Adet Gecikmeleri: Doğurganlık dönemindeki kadınlarda adet gecikmeleri sık rastlanılan durumlardandır. Aktifve olağan bir cinsel hayatı olan ve etkin bir korunma yöntemi kullanmayan kadınlarda görülen adet gecikmelerinin en olası nedeni gebeliktir. 2. olası neden de herhangi bir nedenden dolayı, o siklusta ovulasyon (yumurtlama) olmaması ve bunun sonucu olarak ta dökülmenin gecikmesidir. Her ay düzenli adet gören ancak beklenmedik bir şekilde ortaya çıkan adet gecikmesinin nedeni ise stres, mevsimsel değişiklikler, mekansal değişiklikler olabilir. Kadında yılda 1 kez adet gecikmesi olması, çok önemsenecek ve jinekolojik muayene gerektiren bir durum değildir. Ancak kadında adet gecikmesi yılda 1 defadan fazla oluyorsa, yada gecikmelerden biri 6 aydan daha uzun sürüyorsa hormonal tetkik yapılması gereklidir.

Adet kanamasının gecikmesinde diğer önemli nedenleri arasında aylık ya da üç aylık korunma iğneleri ya da kola uygulanan hormon çubuklarının yada doğum kontrol haplarının içinde bulunan hormonların yan etkileri sayılabilir.

Ara adet kanamaları: Doğurganlık dönemindeki kadınlarda sık görülen diğer bir adet düzensizliği de ara kanamalardır. Ara kanamaların en sık görülen nedeni neden serviksteki enfeksiyonlardır. Yada, miyom lar, yani uterusta bulunan iyi huylu urlar ve serviks polip leridir. Spiral kullanımı, doğum kontrol hapı kullanımı, aylık, üçaylık iğneler ve kola uygulanan çubuklar, ertesi gün hapları (norlevopreven) da lekelenme tarzında ara kanamalara neden olabilirler.

Kadında adetin fazla olması: Genelde nedeni, yumurtlama olmadan gerçekleşen siklustur. Diğer nedenler arasında, spiral kullanımı, aylık, üçaylık iğneler ve kola uygulanan çubuklar, yanlış kullanılan yada üst üste kullanılan ertesi gün haplarıdır. Farkına varılmadan oluşan gebeliğin düşük olması da yanlışlıkla adet kanaması sanılabilmektedir.

Adet kanamasının az miktarda olması: Adet kanı miktarı yaşla birlikte azalma eğilimi gösterir. Doğum kontrol haplarıda adet kanamasını önemli ölçülerde azaltır. Sorunlu seyreden kürtajlar sonrası endometriumda (rahim iç tabakasında) ortaya çıkan yapışıklıklar da az adet görülmesine ileri derecede yapışıklıklarda hiç adet görememeye neden olabilir. Şüphelenilen zamanlarda, üstüne görme yani gebelikte oluşan kanamayı, adet kanı sanmak yönünden gerekli incelemeler de ihmal edilmemelidir.

Sık aralıklarla adet olma: Genelde nedeni hormonal dengesizliktir. Ara kanamalar sıklıkla adet kanaması ile karıştıklarından ara kanamaların muhtemel nedenleri burada da sözkonusu olabilir.

Tüm bunlara ek olarak her türlü normalden fazla kanama durumunda vücudun kanamayı durdurma ve kanı pıhtılaştırma mekanizmalarındaki muhtemel bir bozukluk mutlaka akla gelmelidir. Bu özellikle ergenlik döneminde olan ve tüm kanamaları bir “faciaya” dönüşen kızlarda muhtemel neden olabilir ve araştırılmalıdır.

Adet düzensizliklerinde ne gibi incelemeler yapılır?

Adetlerinde normalden sapma olan, her kanama, kesinlikle jinekolojik muayene gerektiren bir durumdur. İncelemesinde yapılacak olan işlemleri sıralamak gerekirse; tam jinekolojik muayene, ultrason, papsmear ve doğurganlık çağında olanlarda gebelik testi şeklindedir. Yapılan bu incelemeler adet sorunlarının yaklaşık %80’inin tedavisi için yeterli olur. Ek olarak bazı özel durumlarda hormonal tetkikler (özellikle sürekli gecikmesi olanlar, gecikmesi 6 aydan daha uzun sürenler, beraberinde tüylenme, şişmanlama, gebe kalamama şikayeti olanlar gibi), biyopsi işlemleri (ara kanaması olmakla birlikte kanser ya da kanser öncesi lezyon şüphesi olanlar, 35 yaşın üstündeki tüm anormal kanamalar, menopozda kanama) de adet düzensizliği olan kadınlarda uygulanan ileri tetkiklerdir.

Adet düzensizliği nasıl tedavi edilir?

Tanı koymak için bazı sorulara yanıt aranması gerekir: öncelikle gebelik varmıdır, tedavi gerektiren hormonal dengesizlik varmıdır, cerrahi operasyonla alınması gereken kanser öncüsü lezyon ya da kanser türevi varmı. Sayılan bu sorulara yanıtlar hayır ise, en muhtemel neden enfeksiyon varlığıdır, ve antibiyotik tedavisi ne başlanır. Jinekolojik muayene ve ultrasonda saptanan bulgulara ek olarak idrar veya kan da yapılan gebelik testleriyle gebelik tanısı kesinleştirilir.

Hormonal dengesizlik: Hormonal dengesizlik çoğunlukla yumurtlama olmaması sonucunu doğurur. Bu durumun tedavi edilmesi önemlidir zira endometrium tabakasının progesteron salgısı olmaksızın kalınlaşması dokuda kanser öncüsü lezyon (oluşum) ve daha ileri durumlarda kanser gelişimine neden olabilir. Tedavi için çocuk isteği olanlara yumurtlamanın tekrar sağlanması, çocuk isteği olmayanlara ise eksik olan progesteron hormonunun takviye edilmesi için tedavi verilir.Servikste polip (rahim ağzı selim tabiatlı oluşum ), endometriumda polip ( rahim iç tabakası selim tabiatlı oluşum) ya da diğer kanamaya yolaçacak kitleler (miyom gibi) varsa kanamayı kontrol altına almak için sıklıkla cerrahi müdahale gerekir. Bu müdahale polip durumlarında basit olarak polipin çıkarılması şeklinde olabileceği gibi büyük miyomlarda (rahimde bulunan selim tabiatlı urlar ) uterusun çıkarılması şeklinde de olabilir.

ADET DÜZENSİZLİĞİ” üzerine 104 düşünce

 1. özlem

  slm.yaklaşık 4 yıldır evliyim.2ay öncesine kadar çocuk düşünmüyorduk.ve ilişkimizde dışarı çıkarma yöntemiyle korunuyorduk.iki aydır çocuk planlıyoruz.adetim ilk adet olmaya başladığım yaştan itibaren sürekli düzensiz.aşırı kilolu veya aşırı zayıfta değilim sanırım stres bunun nedeni.hala düzensiz adetim.en son 20.11.2008 de adet olmuştum.hala bekliyorum adet olucak diye.arada bi karın ağrısı oluyo.bi de göğüslerim sızlıyo.acaba yine düzensizliğinden dolayı mı adet olmadım yoksa hamile miyim? ha bu arada geçen hafta test yaptım negatif çıktı.bana yardımcı olursanız çok sevinirim.Allah ım eli ayağı düzgün bi bebiş istiyorum artık.:((((

  Yanıtla
 2. GÖZDE21

  özlem sen kesin hamilesin canim test yaptirdinmi eger hamileysen darisi bizimde basimiza allah anneli babali büyütsün hayirli bi cocuk ALLAH hepimize nasip etsin.öpt canim

  Yanıtla
 3. özlem

  gözdecim ağzından bal damlıyor.41 gün geçti son adetimin ilk gününden.ama diyorum ya normalde de hep gecikiyo.ama en fazla 40-45 gün gecikiyo.o yüzden pekde heveslenmek istemiyorum sonra çok üzülürüm.ama adet belirtisi yok gibi bişi.sadece göğüslerim batıyo,acıyo ve şişkin.birde özellikle akşamları midem feci bulanıyo.korkuyorum da test yapmaya.hele de eczanedeki testler genelde negatif oluyo.yılbaşı akşamı tam bir moral bozukluğu.öpüldün gözdecim

  Yanıtla
 4. GÖZDE21

  Özlem ne korkuyon ya ALLAH hayirlisi neyse onu versin canim benim sadece öyle icime dogdu sende o kadar gün gectyse vardir diye düsünüyorum GEENDE HERSEYIN HAYIRLISI mutlu yillar canim öpt.

  Yanıtla
 5. gözde21

  ÖZLEM ALLAH hayirlisini versin canim dedigim gibi sikma canini öpt herseyin hayirlisi önce hadi mutlu yillar

  Yanıtla
 6. özlem

  iyi dilekleriniz için için hepinize ayrı ayrı teşekkürlerimi sunuyorum.sizlere de mutlu yıllar.sağlıklı,huzurlu ve herşeyin hayırlısı ile karşılaşacağınız bir yıl diliyorum.

  Yanıtla
 7. ayse

  arkadaşlar hamile kalmışımdır belki diye dua ederken karnım ağrımaya başladı galiba adet olacam:( Rabbim hayırlısını versin ama istiyorum artık lütfen ya…

  Yanıtla
 8. özlem

  arkadaşlar sabah test yaptım ve sonuç :):):) evt tahmin ettiğiniz gibi pozitif çıktı.ne kadar mutlu olduğumu bilemezsiniz.Allah dualarımı kabul etti.umarım hepinizin iyi duaları kabul olur.

  Yanıtla
 9. ayşe

  ben 29 kasım da adet olmaya başladım ve 6 aralık ta bitti şimdi 29 ocakta olmam gerekiyordu ama 6 günü gecti acaba adet başlangıcından mı sayılıyor yoksa bitişinden mi yardımcı olursanız sevinirim

  Yanıtla
 10. fatma çelebi

  ben yeniyim arkadaşlar sizle paylaşmak istedim içimden gecenleri ben en son adet günümü bile unuttum sinirden ama kasım 14 olması lazım baya gecti anlıcanız hala hasta olmadım yanı zaten geçikiodu ama bebek istiomm yaa olmuoooo sinir yapıom baya ve bazen aglıorum ne yapcam bilmiorum bana yardım edin ne olur daha 5 aylık evliyim erken belkş ama bana göre geç

  Yanıtla
 11. fatma çelebi

  biliomusunuz benimle beraber evlenen arkadaşlarımın hepsi bebek beklio ben bu haldeyim anlayın ne demek oldugunu yanı bide doktor kilo dio ama 78 kiloyum ama arkadaşım 95 kilo bebek beklio nasıl oluo bu anlamıorum ya :( :(

  Yanıtla
 12. minarr

  benim adetim bugunle bırlıkte 14 gun gecıkti(29 KAsım 2008 son adet tarim bugun 12 oacak 2009)07 ocak 2009 da dr gıttım de ustten ultrasyonla baktı kese kalabalık gızukuyor dedı kan tahlılı yaptırttı aynı gun ıcınde tekrar ultrasyon ıstedı ve baktı yok kese de bısey yok dedı bchg kandada negatıf cıktı ama ben hala olmadım 14.gunum bana yardım edın ne olur tekrar dr gıdeyyım mı gerekıyormu sızce veya ne yapmalıyım bebek yoksa bıle horman testımı yaptırsam bana yadım edın cok teşekkür ediyorum sımdıden sağolun

  Yanıtla
 13. pınar

  arkadaşlar 2 ay oldu adet olamıyorum nedeni ne olabilir acaba.. test yaptım negatifti fakat adet olmuyorum hala

  Yanıtla
 14. sibel

  canım bende neredeyse 1 aydır adet olmuyorum daha önce nasıldı adet düzenin benim çok güzeldi ama bu sabah test yaptım tık yok yaa sen kan testi yaptırdınmı onda çıkıyor benim burada öyle bir imkanım yok 2 saatlik yola gitmem lazım ama sen inşallah hamilesindir

  Yanıtla
 15. fatma çelebi

  bende 2 ay oldu nerdeyse olmadım ne yapalım beklicez diorum ama ben daha dayanamıom o yüzden yarın ben kan testi yapmaya gitcem normal mi ne ögrencem size ben bilgi veririrm olurmu hadi dua edin bana olurmu ne olurr :( çok moralim bozuk yok kesin içimden öle gelio ama hayırlısı yarın kesin belli olcak

  Yanıtla
 16. fatma çelebi

  bana bol şans dileyin dualarınızı eksit etmeyin ben öle yapıorum sizi seviorum arkadaşlar

  Yanıtla
 17. sibel

  fatmacım inşallah bebek yola çıkmıştır ben sabah yaptığım testden sonra umudumu yitirdim ya olsa bugün 24 gün oldu en azından azda olsa 2nci çizgi olurdu sabahtan beri ağlıyorum eşime belli etmemeye çalışıyorum ne yapalım allah en hayırlısını versin 7 yıldır artık bekleme sabrım kalmadı inşallah sen hemen hamile kalırsın

  Yanıtla
 18. aleda

  hanımlar bebek bekliyor olmanız çok güzel ama bi de bana yardım eder misiniz ben 26kasımda regl oldum ve sonrasında 4 aralıkta en son ilişkiye girdim ve o günden beri regl olmadım ama hamilelik belirtisi yok 20 günlük filan bir gecikmem var 2 tane test yaptım ve ikiside negatif çıktı sizce ne olabilir ki benim sorunum:S doktora da gitmedim :S ne yapacağımı bilmiyorum sizde bana tavsiyede öneride filan bulunur musunuz:S çok korkuyorum inş hamile değilimdir

  Yanıtla
 19. sibel

  öncelikle neden bebek istemiyorsun merak etdim evli değilmisin yada yeni evlimisin canım adetlerin düzenliyse hamile kalman çok yüksek ve o ayki piskolojinde güzeldinse oda tuzu biberi yani hamile ola bilirsin

  Yanıtla
 20. aleda

  evliyim ama daha çok yeni ve istemiyorum bebek birazda bebek yapmaktan korkuyorum sanırım anne olmaya hazır değilim ama testler negatif çıktı anlamadığım ne adet başlangıcı olacak bişilerin nede hamileliğin belirtileri yok:S bende önceden kist vardı acaba neden bu mu yoksa hamile miyim :S

  Yanıtla
 21. fatma çelebi

  arkadaşlar ben gittim doktora bana hasta olmam için ilaç verdi kullanmam için vitaminsizlik varmış onun için ilaç verdi hasta olmama içinde ilaç verdi hormon testi yapcak sonra hastalıgımın 3. günü bakalım kısmet ne olcak bilmiom + kan testi yaptı yarın eşim gitcek almaya çok canım sıkılıo ya anlatamam ama bilmiom erkende 5 ay oldu evleneli 2 ay korunduk 3 aydır beklemedeyiz hayırlısı bakalım

  Yanıtla
 22. fatma çelebi

  arkadaşlar + olarak ilaçları kullancam sonunda testler felan uzucak anlayacagınız ne olcak bilmiom böle olan varmı aranızda bende bilgi istiorum

  Yanıtla
 23. fatma çelebi

  sizde bana bilgi verin olurmu ne olur yazın bişeyler yanı söleyin bende sizden bilgi istiom birbirirmize yardımcı olalaım ltf

  Yanıtla
 24. sema

  canım benımde adetlerım cok duzensızdı genelde adetı duzensız olup bebek sahıbı olamayan bayanlarda polikistik over sendromu gözlenıyo bunu doktor ultrasonla kontrol ettıkten sonra anlayabılır ancak bence doktora gıttıkten sonra ultrason iste ve kesın sonuc al canım eger polikistik gibi bir durumun varsa hemen tedavı olman gerekıyo aklındakı butun soruları doktorula paylasmanda yarar var en azından ıcını rahatlatırsın.polikistik over hastalıgıyla ılgılı google dan yaz cıkıyo hemen ordan bılgı edınebılırsın canım.allah hepimize hayırlı evlatlar nasip etsin biranönce.kendine iyi bak cnm

  Yanıtla
 25. aysu

  slm bende adet düzensizligi var her zaman günümde 3 erken oluyorum bu ay da nedende günün bir gün gecti acaba neden olabilr birde ben 5 senelik evliyim cocuk sahibi olmak icin cok tedavi gördüm amm sonuc alamadık bu aykı edet günün neden gecikmiş olabilr cvp yazarsanız sevinirim şu adet oluyorm bir gün gecti saygılarımla

  Yanıtla
 26. alanya

  slm arkadaşlar bendede adet düzensizliği vardı dr gittim duphaston verdi 15 gün başla dedi günde 2 defa iç dedi ama biteli 9 gün oldu hala adet olmadım 1 haftadır karnım adet olacakmışım gibi agrıyor ama gelen bişey yok yardımcı olursanız çok sevinirim şimdiden teşekkürler

  Yanıtla
 27. cimcime

  slm arkadaslar.bende 2 aydır adet olmuyorum ve test yaptım negatif cıktı.benım çikolata kistim var ve buyüzden sürekli düsük yapıyorum adetlerim duzene girdi derken tekrarladı ve 2 aydır olamıyorum ve bu bende cok rahatsızlıklar

  Yanıtla
 28. pınar

  selam arkadaşlar bende polikistik over hastasıyım malesef 1.5yıllık evliyim bebeğimin olmasını çok ama çok istiyorum.adetlerim düzensiz hayırlısı inşallah en kısa zamanda nasip eder cümle isteyen dileyen herkese inşallah hayırlısıyla verir.dilerim YÜCE ALLAHIM bizleride sevindirir o kutsal duyguyu bizlerede tattırır AMİN

  Yanıtla
 29. NAME

  slm arkadaşlar..en son 1 şubatda adet oldum..2 aydır adet olmuyorum..1 yıllık evliyim..gebelik testi yaptırdım negatif çıktı..adetim düzensiz oluyor du zaten…ama bu sefer 2 ay çok geçikti..genelde 34-40 gün içinde oluyordum..benim gibi olup doktora giden oldu mu aranızda….paylaşırsanız sevinirim

  Yanıtla
 30. birsen

  arkadaşlar bende danışmak istiyorum size,yardımcı olursanız sevinirim.26 şubatta adet olmaya başladım ilk günümdü eşimle cinsel ilişkiye girdik ve o gün ertesigün hapı aldım.daha sonraki günlerde düzensiz şekilde 10 gün süreyle adet kanamam oldu.aradan bu kadar gün geçti damla damla kanamam oluyo ama eskisi gb değil.test yaptım ecz alıp negatif çıktı.konu hakkında yardımınızı rica ediyorum

  Yanıtla
 31. hande ceylan

  eğer adetinin ilk gününde ilişki yaşadıysan o gün gebe kalma riskin oldukça az -birsen- adet dönemine girmeden önce yumurtalıklar yorgun düşer adet kanamasından 4-5 gün geçene kadar o yüzden negatif çıkması doğal

  Yanıtla
 32. zeynep

  selam kızlar benımde adet olmama 4gün var ama bende hiç hamılelık belırtısı yok.10 aylık evlıyım ıkı aydır korunmuyoruz ama hamıle kalınması yuksek olan gunlerde ılıskıye gırdık. lütfen bana yardımcı olun hamıle olupta hıc belırtı gormeden hamıle olduğunu öğrenen var mı lütfen benı bılgılendırın cok istiyorum anne olmayı

  Yanıtla
 33. edanur

  merhaba arkadaşlar ben 1.5 yıllık evliyim son 4 aydır korunmuyorum ama hamile kalamadım bu ayın 12 sinde ader oldum 17 sinde kesildim sabah ilişki yaşadım ama birkaç saat sonra tekrar kanamam oldu ve aralıklarla devam ediyo azar azar hala geliyo sizce nedendir

  Yanıtla
 34. SEZEN

  selam zeynepcim ve diğer kızlar.bende 1,5 yıllık korunmalı bi dönemden sonra bebek yapmaya karar verdim.ilk üç ay tam hesaplayarak ilişkiye girdik,fakat olmamıştı.ama 3.ayda hamile kaldım.tek bi belirtim akıntım arttı, sulu beyaz şekilde..başka hiç bişey olmadı.tam 32 günde test yaptım.ikinci çizgi silik çıktı ve hamileymişm.şu an 6 aylık gebeyim.ALLAH Im tüm isteyenlere versin.umutsuzluk yapmayın herşeyde sebeb aramayın,inanın nasip kısmet.ve son bir not yumurtlama gnü olan 14.günden bi gün önce ve sonra olmak üzere 3 gece ilşki yaptık.aklınızda bulunsun…bu arada adetim düzenliydi onun da payı olabilir.öpüyorum sizi

  Yanıtla
 35. fatma

  Ayşe 02 Ocak 2009 @ 10:34 arkadaşlar hamile kalmışımdır belki diye dua ederken karnım ağrımaya başladı galiba adet olacam:( Rabbim hayırlısını versin ama istiyorum artık lütfen ya…
  aşecim merhaba merakımdan birşey sormak istiyorum ben de hamilemiyim acaba diye düşünürken adet gördüm yani kesin olarak adet gördüysem hamile olma şansım yok dimi çok merak ediyorum bilgilendirirseniz çok sevinirim öptüm..

  Yanıtla
 36. gamze

  ya arkadaslar bende bişi sorcam adetim 12 gün gecikti ve sonra hasta oldum acaba hamile kalabiirmiyim onu sorcaktım yani adet geciktiği için yumurtlama olmazmı yoksa farkeden bişi olmazmı adet gecikmem stresten dolayı oldu biliyorum hiç gecikmiyordu kısacası bu ay hamile kalabilirmiyim

  Yanıtla
 37. gamze

  5 ay öncede kürta olmuştum bebeğin kalbi durmuş 9 haftalıkken şimdi bebiş istiyoruz 3 ay korunduk geçen ay 12 gün gecikti hasta oldum bu ay hamile kalabilirmiyim yoksa gecikme olduğu için yumurtlama olmazmı bunu sorcaktım ya cevaplarsanız çok sevinirim

  Yanıtla
 38. gamze022

  ya arkadaslar tamam hepinizinde bazi sorulari var ve birilerinden cevap bekliorsunuz anlıyorum
  ama karşinizdaki insan doktor bile olsa parmaklarinda ultrason olmadıgı icin sizin hamile olup olmadıgınızı anlayamaz!!!
  merak ettiginiz bı konuda lütfen kd uzmanina görünmenizi yada imkan yoksada gene kd.uzmanıyla irtibat halinde olursaniz
  sorularınıza bu sekılde cevap bulabilirsiniz..
  cocuk sahibi olmak isteyenlerede bi tavsiye
  hic bir sorun olmadıgı taktırde korunmaksızım hamıle kalamiyorsaniz büyük bi ihtimalle adetinizi dört gözle bekleyip kendinizi ciddi anlamda strese sokuyorsunuz demektir,sizlerinde bildigi gibi dört gözle beklenen bisey ıllaki gelir ama siz stres yasadiginşz icin gecikmede olabilir.
  düzensiz adet yasayanlarinda her ay hamilelik umuduyla ger gecikmesinde beklemesi bence yanlis cunku zaten bi düzensiz adetiniz var ve gecikmeside gayet normal ki bu kadinlarin tedavi olmalari gerektigini tavsıye ediorum!

  Yanıtla
 39. selin

  merhaba arkadaslar bende 2 bucuk senedir evliyim yurt disindayim kanallariim acik adettlerim duzgun sade yumurtalarim kucukmus, valla bilmiyom ne olacak bu ay asilama yapacam insallah olur dua edin lutfen artik co´k istiyorum bi cocugumun olmasini, cvbi yazacam hamile kalirsam insallah olur dua edin cok sitres yapiyorum ve ben esimin ailesile yasiyom. kafayi yicem bi cocugum olsada kendi yuvam olsa ne olur dua edin..ltf

  Yanıtla
 40. hanzade

  selam arkadaslar bende 2 senelik evliyim ve çocuk istiyorum polikistikover hastasıyım hiç korunmadım.adetlerim düzensiz ama bu ay belli farklılıklar hissedıyrum vucudumda yarın test yapıcam dua edın ne olur.allah benımle birlikte çocuk isteyen herkese nasip etsin inşallah

  Yanıtla
 41. nesliş

  ya ben 14 yaşındayım normal de 3 ağustosta adet olmam lazım hala olmadım acaba ilk olduğu için mi gecikti?? lütfen cevap yazarsanız sevinirim

  Yanıtla
 42. edanur

  bende 6 aydır korunmuyordum ve dün öğrendim 1.5 aylık hamileyim allah olmayan herkeze versin çok mutluyum bu mutluluğu bütün herkezin yaşamasını isterim

  Yanıtla
 43. kamuran meral

  edanur tebrik ederim.Darısı bizimde başımıza bende 5 aydır korunmuyorum ama olmuyor:( bişey sorucam sana.Bana herkes strest yapıosun kafana takıyosun o yüzden diolar.sen hamile kaldığın ayda çocuk olucakmı olmucakmı dedinmi?yoksa kafana takmıyormuydun?

  Yanıtla
 44. ikra maya

  slm kamran meral bende 5 aylık evliyim ve ilk günden beri bebk istiyoruz ama düzenli vede dikkatli olduğumuz halde hamile kalamadım…
  bende senin kadar stres yapıyorum..eşim bile yeter artık stres yapma diyor
  ama elimde değil…evlilik öncesi eşim spermiyogram testi yaptırdı bende bir uzmana muayene oldum ve ikimizde çok sağlıklı olduğumuzu öğrendik… o yüzden tevekkülle karşılamak gerektiği halde stres yapıyoruz..seni çok ii anlıyorum …ben artık oluruna bırakıyorum Rabbim verir inşallah..sende bu kadar stres yapma..

  Yanıtla
 45. esra...

  ben 1 aydan beri adet görmüyorum..14 yaşındayım 12 yaşında adet lmuştum ilk ve adet görmek istiyıorum ama olmuyor ne yapmam lazım ne olur biseyler deyinnnn

  Yanıtla
 46. pınar çelebi

  mrb ben birşey sorabiliyimiyim erkek aradşlmla ilişkiye girdik ve prazif kullandı arakadaşım ve o yırtıldı acaba içme girmiş boşalmış olabilrimi ve adette göremdim en son eylülde olmuştum dahada olmadım sizce bu ne olabilir bana cevap yazarsnız çok sevindirirsniz beni

  Yanıtla
 47. yavuz demir

  merhaba ben 5 aydır evliyimö bizde çocuk istiyoruz adetim bazen geç oluyo günü 10 gün gecikmeli oluyo çoğu zaman geçenlerde test yaptık negatif çıktı sizce ne yapmalıyım korunmuyırumda

  Yanıtla
 48. Derin A.

  Canım seni tedirgin etmek istemem ama bence hamilesin belkide hormonal bozukluktan ötürü adet düzensizliğidir sıkıntı stres yapma kendine geçer ama bence acil bi test yaptır neyin ne olduğunu baştan bil umarım dediğim gibi değildir herşey gönlünce olsun

  Yanıtla
 49. leyla

  slm, ben 13 yaşındayım.
  ben 13 yaşında adet oldum. ama ben enson ekim ayında oldum. düzenliydi. sonrada ardan kaç gün geçti bilmiyorum. ama hiç adet olmadım. buna bir çare var mı? yoksa kötü bir durum mu? bu yönden çok bilgisizim. biraz korkuyorum. ama yinede korkmuyorum.
  LÜTFEN BANA BU KONUDA BİL BİLİR KİŞİ YARDIM EDEBİLİR Mİ? CEVAPLARINIZI BEKLİYORUM…..
  sevgilerle ve saygılarrr :)))))))))):))))))))

  Yanıtla
 50. pinar sonmez

  merhaba ben biraz yardim istiyorum ben yurt disinda yasiyorum ailemle ve ben yaklasik 2 bucuk senedir adet gormuyorum sancilarim oluyor arada ama hic adet gormuyorum.neden boyle oluyordur acaba? doktora gitdim ama onlarda bisey demiyorlar ve ben korkuyorum cunku erkek arkadasim cocugumuz olsun istiyor ve ona da soylemek istemiyorum kendim bilmeden once.
  etrafimdaki herkesin bebegi var arkadaslarimin ama korkuyorum yaa hic bir zaman anne olamasam en cok ailem kahrollur . ne yapmam lazim ben kendimi en kotu sonuclara hazirladim ama doktorlar bisey yok deyince endise etmeye basladim ailemden saklamak zorunda kaldim. eger yardimci olabilirseniz

  Yanıtla
 51. inci gürbüz

  mrb leylacm senn en ıyısı bır dr. gorunmen gorundun mu bılmıyorm ama ınş.genç yaşta bırşeyın çıkmamıştr cnm kendını uzmee daha çoook gençsın k.i.b

  Yanıtla
 52. edanaz

  pinar kac yasinda oldugunu bilmiyorum ama yinede senin muhakkak doktora görünmen gerekiyor bence evlenmeden önce kesinlikle muayeneni ol cocuktanda önemlisi senin sagligin annenle paylasman gerekiyor bunda kahrolacak yada utanilacak bisey yok.sen kücük bir ilac tedavisinden sonra düzeleceksin gör bak bence kesinlikle doktora git sagligini düsünki önce sonrada saglikli bir bebis düsün cnm.korkulacak bisey yok.sana bir ör nekte verebilirim teyzemin kizi senin gibiydi kac kere dedim dinlemedi simdi evlendi ve cocuk istiyor ama adette olmuyor cok pisman önceden gitmedigi icin…

  Yanıtla
 53. damla33

  aRkadasLar bnm bi sorunum vaR :( eRkek aRkadasımLa ilişkie giRdik koRunmadık ama icime speRm geLmedi ve hastaLıgımın bittigi gun iLişkiye giRmistk daa once de yapmıstık bu ay 5 gun geciktim onceki ay da 4 gun gecikmistim adet beliRtiLeRim vaR ama nden oLamıoRm daha yasım 17 korkuorm yaRdım edin bana

  Yanıtla
 54. burcu yüksel

  merhaba arkadaşlar 20 yaşındayım 15 yaşımdan beri devamlı düzensiz adet görüyorum doktara gıttım dogum kontrol hapı verdı ama devamlı kullanmak gerekıyor ve ben ılac kullanmayı istemiyorum bazen 5 ay 6 ay hatta daha uzun adet olmadığım oluyor zamanları birbiriyle hiç bağdaşmıyor ve bazen adet süresi 3 bazen 10 günü geçiyor bana konuyla ilgili bilgi verebilirmisiniz ?şimdiden teşekkürler

  Yanıtla
 55. sıkıntı var!!!

  selam arkadaşlar ben en son adetimi 22 kasımda gördüm ozamandan eri adet olamıyorum… erkek arkadaşımla sürtünme yluyla ilişkiye giriyoruz ama yaklaşık bir aydan berdir olmadı ve hiçbir şekilde sperm kaçma gibi bi durumumda olmadı… bir de sınavlara hazılanıyorum onun stresi ve bu hamile miyim acaba diye kendimi yiyip bitiriyorum… lütfen yardımcı olun bana hamile miyimdir?

  Yanıtla
 56. duygu

  3 senelik evliyim adetlerim düzensiz geliyodu doktora gittik düzene girdi 4 aydır düzenli geliyo bu ay adet olmadım hamilemiyim acaba..bede yumurtlamam tenbelmiş doktor 3 aylık ilaç verdi ilaçları içtimden beri adetim düzenli geliyo ama bu ay olmadı..çok sıkılıyom ne zaman bebeğimiz olcak offfff

  Yanıtla
 57. elif önal

  yav ben 11 yaşındayım karın ağrısı baş ağrısı birde bel ağrısı mide bulantısı ve birde sivilcelenme var ve birazcıkta kanama oldu acaba ben neden adet olamıyorum anneme sordum olursun dedi ve bende sizin yorumlarınızı alıyım dedim teşekkürler bugün olsa iiyi olur

  Yanıtla
 58. tuğba deren

  arkadaslar en son adet tarihimi hatırlamıyorum ama annemle aynı zamanda olmustuk annem tekrar adet oldu ben olamadım ve ilişkiye girdm 10 gün geçmesine ramen hala hastalanamadım psikoloik olarakmıdır bilinmez içim hiçbirşey almıyo hamile olma şansım varmı sizce ?

  Yanıtla
 59. sevtap

  slm kızlar ben 2 senelik vliyim ilişkiye giremiyoruz ben çok korkuyorum sonumuz nolcak çok merak ediyom nolur yardım edin bide şimdi adet olamıyom doktor duphaston hapı verdi işe yarar

  Yanıtla
 60. Canan

  Selam bn 13 yasındayım ılk defa edet olmustum agustosta ama daha da olmadım neden acaba yardım edin korkuorum acaba baska bı rahatszızlık mı var yoksaa adet duzensızlıqımıı kötü bişi de yapmadım yardım edin… Lütfen…

  Yanıtla
 61. şeyma

  adet düzensizligim var hormonlarım dan biri bozukmuş hala bulamadılar 5 aydır adet olmuyorum rum çocuk istiyorum ama olmuyo ne yamalıyım yardımcı olun
  ,

  Yanıtla
 62. Zhr Klcc

  sevtapcım 1 ay korkulur 2 ay korkulur :) 2 yıl eşin hiç mi birşey demedi, psikolojini bozmuşsun ,adet düzenininde bozulması normal!!Umarım korkularını yenersin !!!

  Yanıtla
 63. Zhr Klcc

  Canan hiç korkma aynısı bana da olmuştu. ilk az birşey gelmişti , 2 3 ay sonra düzenli adet görmeye başladım gerçi pek düzenli sayılmaz , gecikmeler olsada adet oluyodum

  Yanıtla
 64. Zhr Klcc

  Şeyma üzgünüm ama doktorlar bulamadıysa biz klavye üzerinde hiç bulamayız . keşke herkes benim gibi şanslı olsa 14.04.10da evlendim, adetim hiç düzenli olmadığı halde, 3 4 hafta içinde sabahları kalktığımda başım dönüyodu, gözlerim kararıyodu, ilk attığım adımda düşecek gibi oluyodum, kasıklarım hafif ağrıyordu, canım hiçbir şey yapmak istemiyordu ve test yaptım 2.çizgi çok az belliydi,hamileydim. şimdi 3,5 aylık dünyalar tatlısı bir oğlum var , yok böyle bir duygu ,bütün hayatım o oldu gerçek sevgiyi aşkı oğlumda tattım inş yüce rabbim anneliğini en iyi şekilde yapabilecek her isteyene bu duyguyu tattırsın !!!…

  Yanıtla
 65. pınar güzel

  adetim 40 gün gecıktı daha önce düzensizlik oluyodu ama bu sekılde hiç olmadı testler dn 2 adet yaptm negatif cıktı bunun sebebı nedr merak ediyorum…acil bi cvp verirmisnzz..

  Yanıtla
 66. şeyma ön

  saol canım amin inş olurum ama ben daha önce 2kere doktora gittim ve ultrasyona girdim kan alındı sonra bi hap verdiler kullandm ve düzenli adet görmeye başladım we yine düzensiz adetlerim tekrar doktora gıtmelimiyim

  Yanıtla
 67. cennet özgur

  merhaba ben 20 yasinda bir bayanim 3 senelik evliyim ve cocuk isdiyoruz esim dokdora gorunmuyor ben bir kere gorundumde hic bir bilgi alamadim isvecde yasiyorum her ay adetim cok duzensiz her ay olmuyor ne yapmaliyim burdaki dokdorlar kucuksun diye bakmiyorlar yasin genc diye ve esimde cocuk olmasa ayrilma durumuzmuz cok:8

  Yanıtla
 68. gonul

  4 senedir evliyim.2 aydir hastalanmiyorum ulturasonda sari cism oldugu soylendi.Sizde bu durum yasan olmusmu bana bilgi versin.

  Yanıtla
 69. nnnnn

  1,5 aydır evliyim hiç korunmadık hamile kalabilirmiyim bu ay acaba kasıklarımda batmalar var

  Yanıtla
 70. cennet gülü

  slm ben 5 aylık evliyim eşim ve ben çocuk istiyoz ve beş aydırda korunmuyorum benimle evlenen pek çok kişi hamile bu durum her defasında kapak gibi yüzüme vuruluyo senle gelenler hep hamile diye zoruma gidiyo artık doktora gittim daha erken dedi yumurtalıklarıma felan gayet iyi dedi adetlerim de düzenli ama bu konuda çok stresliyim bana yardım edin lütfen

  Yanıtla
 71. gül123

  meraba 18 yaşındayım adetiim düzenli gelirken 20 gün geçikti cinsel temasım olmadı normalmidir doktra gtmem gerekiyormu ?

  Yanıtla
 72. aslı

  arkadaşlar bana bi yardımcı olabilirmisiniz ben 2.5 yıldır ewliyim yaklaşık olarak 1.5 yıldırda korunmuyoruz ama hamile kalamıyorum bir türlü doktora gittim fakat bi sorun olmadığını söylediler .ama bu ay az az kanama oluyo bulaşık gibi 1 haftayıda gecti doktora gitmekten korkuyorum kötü bişey olacak diye sizce sorun ne

  Yanıtla
 73. zyd

  arkadaşlar bn 18yaşındayım ilk kez adetım 11gün gecıktı karın şişkinligim ve arada bel arım var ama bir türlü olamadım neden bana yardımcı olurmusunzzz:(

  Yanıtla
 74. HULYA

  SLM ARKADASLAR BEN 4 YILLIK EVLIYIM 2 YASINDA KIZIM VAR OCAK AYINDA SAFRA KESESI AMELIYATI OLDUM ADETIM 2 AY SONRA OLDU SU ANDA 2 AY OLACAK YINE ADET OLMADIM DAHA NEDENI NE OLABILIR BIRDE COK KOKULU AKINTIM VAR

  Yanıtla
 75. mebra-nur

  16 yaşımdayım 2 aydır adet olamıyorum sınavlara çok sitres yapıyorum bunun yüzündende olabilir ama ne yapmam gerekir??

  Yanıtla
 76. ceylin nas

  mrb kızlar ben 2,5yıllık evliyim bebek için tedavi görüyorum 4 kez oldu klomen kullanıyorum heray düzenli adet olurdum ama bu ay olmadım adetim geçeli 14 gün oldu kan testi yaptırdım negatf dr duphaston verdi 5 gün oldu kullanıyorum ama hala adet olamadım bu durumda olan varmı

  Yanıtla
 77. güzel kız

  slm arkadaşlar 5 aylık evliyim ama 3 aydır adet olmuyorum test yaptırdım negati f çıktı ne yapmalıyım yardım eder misiniz teşekkür ederim

  Yanıtla
 78. Buke Do.

  ben 14 yaşındayım ilişkiye girdim adetim 4 gün gecikdi erken ama hamilemiyim diye düşünüyorum nasıl anlarım ?

  Yanıtla
 79. nısan

  slm ark bn en son 6 hazırnda adt grdum nısnlıyım bekrım hala 15 de dugunum vr ve gene ayın 6 -7 tmmz gıbı adet grcem dugunumde 15 de hmn hamıle kalmam lazım cunku nısnlım 1 bucuk aylıgına glcek bu mumkun mu acaba nolur cvp

  Yanıtla
 80. şive kiy

  Merhaba..
  Benim sorunum,gecen sene mayis ayinin 15 inde bir erkek cocuk dvnyaya getirdim dogum sezaryenle gerceklesti ute ben dogumdan sonra 5gün az az kanamam oldu ve odur budur henüz adet olmuyorum tam 1yildir adet olmuyorum 3aylik korunma ignesi oluyordum 2aydir vurulmuyorum bu durum neye bglidir ve adet görmedgm halde gebe kalabilirmiym cevaplarsaniz sevinirim,tesekkürler ve hayirli günler…

  Yanıtla
 81. melek aslan

  ben 6 senelık evlıyım bır çocugum oldu gelışmedı ve bıdaha olmadı adet düzensızlıgı vardı ama son şu beş ayda oluyorum doktora gıttım olur dıyor ama ben çok ıstıyorum ve eşım de istıyor yuvamın bozulmasından korkuyorum ne olur yardım edın bana çok zor durumdayım aslın da ::(

  Yanıtla
 82. seqer qizz merve

  slm arkadaslar benimde adet dusensizliyim var hic adet görmuyorum ve 4 haftalik evliyim ve korkuyorum hamile olamicamdan

  Yanıtla
 83. leyla şahin

  slm arkadaşlar ben 7 aylık evlim önce adetim cok düzenliydi sonra 4ay üstünde üc gün yada dört gün geciyordu şidi ise daha hastalıgıma cok kala hastalaniyorum hastalıgımda bir gün yada iki gün oluyorum bana bu konuda yardım edeseniz cok sevinirim şimde de size tşkr ederim

  Yanıtla
 84. sultan aslanlı

  mrb ben sultan 19 yaşım ve adetlerim gecikio nişanlıyım ve 3 ay sonra ewleniorum ama korkum şu ya çocuk sahibi olmasam diye kafama çok takılan bi soru lütfen yardımcı olun

  Yanıtla
 85. YASEMİN KARA

  ya cok acil yardımınıza ihtiyacım var bugünle 20 gün oldu adet görnüyorum doktora gittim ultrasosnlada baktı kan testi yaptı negatif cıktı ilaçda verdi 10 gündür ilaçda içiyorum ama bişey yok neden olabilir ltf cvp yazın ltf

  Yanıtla
 86. balım er

  arkadaşlar ben 20 yaşındayım ve 5 aylık evliyim gebe kalmak istiyorum.. adetim duzensizdi doktora gittim kist olduğu söylendim.. ilaç kullandım tekrar gittiğimde eriyen cinsten olduğu için gitmiş.. hala 2-3 ayda bir adet görüyorum bu gebe kalmama etkili olabilirmi??

  Yanıtla
 87. umutluyum

  arkadaşlar ben 12 yıllık evli dünyalar güzeli bir kız evlada sahibim .2yıllık evliyken kızımı dünyaya getirdim doğumdan sonra hormonel rahatsızlıklar baş gösterdi ve gün geçtikçe adet görmemeye başladım ki şuanda hiç görmüyorum ! kızıma hamile kaldığımda 65 kiloydum şuan 110 kiloyum yani sırtımda bitane daha ben var hergün taşımak zorunda olduğum :(( hergün rabbime şükrediyorum kızımı MERVEMİ bana bağışladığı için. sizlerin yorumlarını okuyunca çok duygulandım ALLAH önce sizlere sonra bana bir evlat daha nasip etsin .evet bir evlat daha nedenmi ?doyumsuz yada şükürsüz olduğumdan değil canım kızımın her arkadaşlarının kardeşi olduğunda ağlamaması için,kuzenlerinin kardeşleri olduğunda ağlamaması için,sen nebiçim annesin ben YANLIZ OYUN OYNAMAKTAN BIKTIM bana bikardeş yapmıyosun dememesi için dahası bunları duyup herseferinde kahrolmamak için .hiç bi zaman umudunuzu yitirmeyin ve rabbimden isterken hep hayırlısını isteyin .ALLAH EVLAT KOKUSU ALANLARDAN EYLESİN HEPİNİZİ…

  Yanıtla
 88. ayşe34

  Mrb lar.. Eşimle mahkeme aşamasındayız 6aydır ılıskıye girmemiştik ayrılıklardan dolayı.adetim stres sıkıntıdan 40güm gecikti sonrasında eşimle görüştük ve beraber olduk ilişkinin üzerinden 2.5hafta geçti adet dönemi gecıkme olmasaydı 40günlk 18hzrnda olması gerekıodu.. Şimdi kan tahlılı yaptrsam acaba hamılemıyımdir sizce? Cocugm olursa evlılıgımde kurtulmus olacak fikir sunarmısınız cok acil tşk ederım..

  Yanıtla
 89. meraallllllll

  Arkadaşlar öncelikle bebek bekleyen lere çokmutlu oldum allah kucahiniza almayi nnasip etsin.isteyenlere de tabiki kizlar benimde bir oğlum var.ikinciyi istedim 4 aydir olmadi adetin gecikti umutlandim sonuç negatif dikti.2 ay oldu yine olmadim.doktora gittigimde troit raharsizligim olduğunu öğrendim.geciken adetin arkasında mutlaka bisey oluyor.sizde adet gecikmesi yasiyorsaniz hormon tahlili yaptirin kandan.

  Yanıtla
 90. yagmur yapraksu

  Merb beni bu konuda aydınlatmanızı istiyorum eşimle 8 ayın 26 sında ilişliye girdim 27snde ertesi gunu kulandım 10 20 de gtdim dokdora 8 haftalık 56 gunuluk 2 aylık denildi 10 27 de gitdim 9 hafta bitmek uzere denildi 11 10 gitdim 13 haftalık denildi kafam çok karışdı adet gunumu unutdugum için dokdorlar 10 gun one ata biliyorlar deniliyo lutfen beni aydınlatın ya

  Yanıtla
 91. gonul yorgunu

  mrb benim iki aydir gecikmem oluyo normalde 28 gunu gecmezdim ama gecen ay 40. Gunumde oldum bu ayda 45. Gunumdeyim ama hala adet olamadim testde yapmadim bebek istiyoruz aceba hamilemiyim

  Yanıtla
 92. kubra

  Arkadaslar bn 29 aralıkta adet gördüm snra da hamile olduğumu öğrendim doktorum 10 la 15 0caktaki iliskinde tutmuştur dedi sizce doğumu benim için önemli yardimci olun

  Yanıtla
 93. çok kötüyüm

  Slm. İyi akşamlar benim size bi sorum olacak ama çok acil cevap verirseniz sevinirim arkadaşımla ilişkiye girdik bugün 8.gün ve hala ne hamileliğe yönelik bi durum var nede adetliğe yönelik bi durum ilşkimiz adetinden 1 gün önce oldu üdün eczne testi yaptı ve negatif çıktı… ilişkimiz de en son da kıyafet çıkardık tam boşalacağım zaman çıkardım ama herhangi bişey olmadı eminiz bu durumda ne olabilir acil bana bi cevap verir misiniz lütfen. … :( :(:(:(:(:(

  Yanıtla
  1. selin

   Selam ben 15 yaşındayım arkadasimla korunmasız ilişkiye girdim ama 2 sn kadar surdu korktum cunki yanı içine bosalmadi sonra ilk iki ay adet kanamam az ve biraz açık renk geldi 3. Aydayim ve baya gecikti hayla olmadım en son 9 ekimde oldum ama mide bulantısı gibi şikayetlerim yok bide çok kafaya taktigimda karnında dolgunluk hissediyom ama kafaya takmadigimda hc bisey hissetmiyorum sizce psikolejikmenmidir strestenmi adet olmuyorumdur bide 3 gün önce gebelik testi yaptım negatif çıktı lütfen bana yardım edin nabmaliyim hamilemiyimdir. Ama içime bosalmadigindan eminim zaten 2 yada 3 saniye surdu

   Yanıtla

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>